N°. 1037. Vrijdag 10 Julij. A». 1863. .Orthodoxie. III. De godsdienst in het leven, in het maatschappelijk, in het staatkundig, maar eerst en vooral in het huiselijk leven dat is de orthodoxie aan het roer, want zij beheerscht de wereld. In zeker opzigt aan vrijmetselarij gelijk, bezit de godsdienst her kenningsteekenen en vormt zij een broederschap, die niet door taal, kleur, of uiterlijke vormen zich onderscheidtmaar als een telegraafdraad aanknoopingspunten vindt en zich als een zuur- deesem mededeelt, onzichtbaar maar met kracht. Die godsdienst behoeft druk en moeite en strijd en daaraan ontbreekt het haar ook niet in hart en huisinfamilie en maatschappijzij wordt er krachtiger door en schiet dieper wortelen. Orthodoxie evenwel is het nietals velen helaasdien strijd, dien druk, die moeite opzoekenuitlokkenzich zeiven op den hals halendaaruit onstaat al de ellendedie de orthodoxen om by het spraakgebruik te blijven, ondervinden, en de blaamdien zij op zich laden en de tegenstanddien zij ervaren. Evenweltegenstand behoort grootendeels tot haar eigenaardig wezen. Te allen tijde maakten de orthodoxen de minderheid uit en waren zij tot ergernis en aanstoot van de menigte, zoodra de orthodoxie zich in haren waren aard openbaarde als: ernstig, diepzinnig, gemoedelijk. Zij lokten tegenstand uit, als zij met een ijver zonder ver stand uit het oog verloren, dat leeringen wel wekkenmaar voorbeelden altijd trekken. Zij verdienden dien tegenstand als zij begrepen dat het doel de middelen heiligen mogt, en de noodlottige gevolgen bleven dan ook niet achter. Maar toch, zij bleven overwinnaars en zullen het blijven, als de consciëntie der menigte wordt aangeraakt, en nog is het hoogst opmerkelijk, dat, zoodra iemand door huisselijk leed door maatschappelijken tegenspoed, door ramp of verlies, den einst des levens gevoelt, zijn toevlugt is tot de ortho doxie waarin hij rust vindtals hij den strijd is te boven gekomendien de smaad der menigte uitloktdie den grootsten haat zwoer aan een orthodoxemet hoeveel talent ook begiftigd met hoeveel welwillendheid ook bedeeld met hoeveel zucht om zich voor anderen opteofferen blijkbaar ook bezield. - En toch, de orthodoxie is aan 't roer! En dat ligt in den aard der zaak, en dat leert de ge schiedenis van vroeger dagen en de ervaring van eiken dag. De devotie van een Roomsch-catholijke, van een Israëliet, van een Protestant wordt als huichelarij aangemerkt en veroordeeldhoe ligtzinniger over godsdienst gesproken en geoordeeld wordt, des te minder geeft zij aanstoot. Die uit overtuiging zich aan een godsdienstige gezindheid aansloot en daarvan een getrouw lid wordtzonder met eenig soort van clericalisme te worden besmetzal de blaam van orthodoxie treffen; want liberaal is: zoo los en vlugtig mogelijk. Op staatkundig gebied heeft men in het woord gematigd een handig middel gevonden om altijd binnen de uitersten te blijvenofschoon wel naar het spraakgebruikniet in de ware beteekenis der woorden tusschen orthodox en liberaal verschil is. Wij blijven er bijdat rechtzinnigheid met vrijgevigheid en vrijzinnigheid gepaard kan gaan en die rechtzinnig wil zijn, niet ophoudt zijn overtuiging telkens te wijzigen naar dat rede en ervaringde stem van het geweten en der openbaring zulks noodig maken. De verwarring en strijd op godsdienstig gebied is voor een deel het gevolg van het buitenwerking laten van wet telijke verordeningen om de aangenomen formule van leer en geloof telken vijf jaren te herzien. De naauwe ver- eeniging van Kerk en Staat, de vermenging van kerkge loof en politiekhetzelfde wat nu wordt uitgedrukt door de woordende orthodoxie aan het roerwas oorzaak dat kerkelijke en staatkundige geschillen ontstonden, die harts- togten en partijgeest in beweging bragten. Wat in onzen tijd gepaard ging met een herziening van de Grondwet is slechts een flaauwe afschaduwing van hetgeen de herzie ning der Nederlandsche geloofsbelijdenis tot op den hui- digen dag verhinderde. Maar mogt dan iedereen de Grond wet aan flarden scheuren, gelijk men thans zich met die ge- LEID8CH DAGBLAD. Dese Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 'sGravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 41 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 17 m.; 3 u. 49 ra.; 6 u. 9 m.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 20 m.; 11 u. 69 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 5 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbus lig tin gen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 ra. en te 11 u. 10 m., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijLt-Telegrattf. Dagelijks geopeud van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7y uur 's ra. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. 'Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - Be Gemeente-Architect is ts spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. -van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1