LANDBOUW IN NEDERLANDSCII OOST-INDIE, HANDBOEK Een Commanditair Vennoot, Linnen- of Kindermeid, Natuurlijk gevoelde een ieder medelijden met dezen man en uit den aard der zaak was ieder tegen den verhuurder in het harnas gejaagd. Langzamerhand groeide de menigte aan, totdat deze eindelijk door een patrouille uiteen werd gedreven. Den volgenden dag kreeg de zaak evenwel een ernstiger aanzien, niettegenstaande men alle maatregelen van voor zichtigheid had genpmen. De politie werd met steenworpen zoodanig begroet dat zij met bebloede koppen moest af trekken. Alle pogingen om het tumult op vredelievende wijze te bedwingen leden schipbreuk en toen men eindelijk barri- kades begon te bouwen, waartoe de in aanbouw zijnde hui zen gelegenheid te over aanboden, achtte men het hoog noodig tijd om de straten door de kavallerie en het voet volk met ontblooten sabel te laten zuiveren. In de Was3er- thorstrasse werden bijna alle lantaarns omvergehaald zoodat de brandende gasstroom het ongelukkige tooneel verlichtte. Het tumult wordt gezegd geheel van politieke beteekenis ontbloot te zijn. Bij een zwaar on weder, dat dezer dagen over Metz heentrokkropen vijf kinderen van 2 tot 9 jaren uit angst in een grooten koffer. Daar zij echter den dekseldie boven hen in slot gevallen was, niet meer konden openen, moes ten zij allen in hunne gevangenis ellendig omkomen. De ouders, die eenige uren later van het veld huiswaarts keerdenvonden hen dood weder. Te Britzingen nabij Müllheimin het groothertogdom Baden, werd op 30 Junij j.l. eene zeldzame plegtigheid gevierd. Eene talrijke schaar begaf zich in statigen optogt kerkwaarts; aan het hoofd der feestelingen wandelden een jeugdig bruidegom en bruiddie in den echt zouden ver bonden wordenachter hen volgden de vader en moeder des bruidegomsdie de zilveren bruiloften de grootouders die de gouden bruiloft vierden. - Te Ath is eene misdaad gepleegd die wel zonder weêrga zal zijn. Een jongen, 14 jaar oud, Blanchart ge naamd, zoon van een steenhouwer, vroeg het vierjarig zoontje van zekeren Kirmer, met hem mede te gaan naar buiten om vogelnestjes te zoeken. Het kind ging met hem mede. Maar toen men een eind buiten de stad was wierp zich B. op den ongelukkigen kleinegooide hem op den gronden hem met geweld den mond openbrekende vulde hij dien met aarde en stampte deze met een grooten steen vast. Het kind worstelde te vergeefs tegen zijn vyand en lag spoedig zonder beweging. De moordenaar verliet daarop zijn slagtoffer, dat men eenige uren later levenloos terug vond. Men gelooft dat B. reeds verscheidene dagen plan had zich te wreken, omdat het kind hem gewoonlijk 1' Cron noemde. Hij is gearresteerd. In het Zwitsersche kanton Aargau heeft de groote raad met 80 tegen 60 stemmen een ontwerp aangenomen, hetwelk den Israëliteneven als vroeger, de staatkundige rechten onthoudt. Bij den belemmerenden invloed, dien zoo danig votum hebben moet op het sluiten van handelstracta- ten van Zwitserland met vreemde Statenheeft de minder heid protest aangeteekend tegen de gevolgen, welke deze stemming voor de republiek kan hebben. Bij het sloopen en bouwen in de rigtingslijn der rue Lafayette te Parijs werd door een der gravers een aarden pot gevonden, die, door het houweel gebrokengeldstukken bleek te bevatten. Zjjn kameraden schoten ijlings toe, maar hij deed hen onmiddelijk een kring formeren en hield hen op eerbiedigen afstand. Daarop raapte hij voor aller oogen de verspreide munten bijeendeed alles in zijn hoedver zamelde de scherven van den pot, en terwijl hij den schat bleef bewaken, verzocht hij een zijner makkers toen een politie-agent te roepen. Deze kwam en de werkman liet zich door hem naar den commissaris van politie brengen, aan wien hij den geheelen schat ter hand stelde. Bij on derzoek aldaar bleek, dat de vondst ruim 23,000 francs in louis d'or van 24 livres bedroeg, gemunt ten tijde van Lodewijk XV en XVI, en zeer goed geconserveerd. Thans wordt het wettelijk voorgeschreven onderzoek naar de rech- matige eigenaren gedaan. Daarna zal, bij gebreke daarvan, //de eerlijke vinder," het deel, hem door de wet toege kend, bekomen,. Verschillende Belgische geleerdendie voornemens waren het statistiek congres te Berlijn te gaan bijwonen hebben op voorstel van onderscheidene Pruissische en andere Duitsche statistici, besloten het voorbeeld van dezen te vol gen om, bij wijze van protest tegen de tegenwoordige gebeurtenissen in Pruissengeen deel aan die bijeenkomst te nemen. Onderscheidene geleerden zijn daarbij tevens tot het besluit gekomen, aan hun protest nog meer kracht bijtezetten door van hunne beslissing aan het congres te Berlijn kennis te geven en het tweede congres van de As sociation Internationale te gaan bijwonen, hetwelk tegen het zelfde tijdstip te Gent zal gehouden worden. Te Detmold heeft een vader zijn eenigen zoon ver moord, met het voornemen het lijk op een reeds gereed staanden brandstapel te verbranden. Toen men hem in dat voornemen verhinderde, antwoordde hij dat hij zijn eenigen zoon op het voorbeeld van Abraham den Heer wilde offeren. In de Zuidelijke provinciën van Italiëde Napelsche en Siciliaansche namelijk, koestert men groote verwachting van den aanplant van katoenboomenwaaraan een groote oppervlakte van grondgebied gewijd is, zoodat op een op brengst van 100,000 balen, ieder van 300 ponden, ge hoopt wordt. Maandag zou te Londen een aanvang worden gemaakt met het afbreken van het gebouw der wereldtentoonstelling, aangezien de voorslag der regering om het gebouw voor iets meer dan 100,000 van de oprigters overtenemen door het Huis der Gemeenten is verworpen. Ofschoon dit gebouw niet uitmuntte door architectonische schoonheidbe treuren toch velendat het niet voor het een of ander grootsch doel wordt in wezen gelaten. In de jongste zitting van het Hoogerhuis trad graaf Russell als verdediger op van eene hoogst belangrijke zaak de godsdienstige vrijheid. Hij diende eene petitie ingetee- kend door een aantal professoren en een honderdtal studen ten van Oxford, waarbij wordt aangedrongen om de sub scriptie af te schaffenwelke tegenwoordig noodig is tot het verkrijgen van akademische graden. In eene kortedoch niettemin zeer krachtige redevoeringondersteunde hij het gedane verzoek, dat hij zeer terecht een zeer beteekenisvol teeken des tijds achtte. Niemand zal dan ook willen en veel minder kunnen ont kennen dat hoogescholen in de strikte beteekenis van het woord nationale inrigtingen zijn, en het is dus even on- regtvaardig als dwaa9 om een punt van godsdienst de voorwaarde te maken van akademisohe onderscheiding. Adverlentiên. MEN VRAAGT p. m. f 10,000 kunnende aanbrengen in eene gevestigde Fabriekzaak. Adres franco letter aan het Bureau van dit Blad. Er biedt zich aan met Augustus of terstondeene oud 25 jaar, P. G., van goede getuig schriften voorzien. Adres franco brieven Letter Jt. aan het Bureau van dit Blad. Bij den Uitgever A. W. SYTHOFF te Leiden verschijnthet overzigt en behandeling der voornaamste voortbrengselen uit het plantenrijk in de Keerkringslanden, VOOR DEN (Naar aanleiding ran O. RICHARDSON PORTER'S Tropical Agriculturist), DOOR

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3