den Ministerraad zal behandeld worden en daarna aan den Raad van State verzonden. Dat zoogenaamde berigt is te eenenmale ongegrond. Eerst voor een paar dagen heeft de afdeeling van justitie bij den Raad van State haar rapport aan den Raad uitgebragt. Het ontwerp zal nu eerst in den vollen Raad moeten komen die daarop zijn advies aan den Ko ning zal uitbrengen. Dan eerst zal de Minister van Justitie zich met het ontwerpin verband met dat advies van den Raad van State en het vroeger uitgebragte rapport van den Hoogen Raad kunnen bezig houden. Welligt wordt het daarna nog aan den Ministerraad onderworpen maar van een nieuw ren vooi aan den Raad van State kan geen questie meer zijn. Het onwerp gaatna of zonder voorafgaande deliberatie van den Ministerraad, rechtstreeks naar de Tweede Kamer. Men deelt mede dat het zwaard, waarmede de raadpensionaris Johan van Oldenbarnevelt is onthoofd, niet ter bezigtiging was op de Tentoonstelling van Oudheden te Delft, toen deze door H. M. de Koningin Zaturdag 1.1. werd bezocht. De Rotterdamsche gasfabriekaan het Nieuwe Werk heeft bekend gemaakt, dat voortaan de prijs van het gas zal worden berekend tegen 3 de 1000 kub. voeten. Niettegenstaande het gebruik van petroleum te 's Her togenbosch veld wintheeft zich de heer J. Loeff tot het gemeentebestuur gewendmet het verzoek om bij de te vragen vergunning, om aldaar een tweede gasfabriek opte- rigten de toestemming te mogen hebben om in de gemeente straten gaspijpen te mogen leggen met aanbiedingom aan gestichten en particulieren de gas 25 pCt. minder te zullen leveren dan de tegenwoordige gasfabriek. De adressant grondt zijn verzoek op het feit, dat de administratie der bestaande gasfabriek niet aan de verpligting haar bij het contract met de stad gemaakt voorgeschrevenvoldoetzoodat volgens hem de stad zou ontslagen zijn van hare verpligting, om gedurende 30 jaren aan die concessionarissen het uitsluitend recht te verleenen, om gaspijpen in de stads straten en plei nen te leggen. De Gemeenteraad heeft op dat verzoek be sloten een commissie te benoemendie onderzoek zal doen of er grond bestaat om gemeld contract als vervallen te be schouwen en vergunning te verleenen tot het daarstellen van een tweede gasfabriek. Wordt dit bevestigend beant woord, dan zullen sociëteiten, koffijhuizen en administratiën van publieke gestichten aan de gas boven het petroleum de voorkeur geven. Door het niet omzichtig behandelen van petroleum is in een kermiskraam te Maassluis brand ontstaan, waarbij een vrouw en een kind ernstige brandwonden hebben beko men zoodat men voor het leven van het kind vreest. Zaturdag werd naar het huis van arrest te Middelburg overgebragt zekere' Gerrit Wouters, die in den voormiddag, naar men vermoedt, pogingen had aangewend om het door hem bewoond wordend huis in de Kuiperspoort in brand te steken; dè vlam sloeg reeds uit het zoldervenster, toen de' brand door' de buren ontdekt, en door spoedig aange wende hulp dadelijk gebluscht werd. Gelukkig dat die brand niet is voortgegaandewijl het een zeer bebouwde buurt isdoor pakhuizen en st.allen omringdzoodat de gevolgen onberekenbaar hadden kunnen zijn. Bij onderzoek vond men houtskolen onder de bedstedealwaar de brand was ontstaan dë vermoedelijke dader geeft voor dat hij dit had gedaan om zijn huis van ongedierte te zuiverendoch dat de vlam bij ongeluk te ver was overgeslagen. Deze persoon is reeds twéémalen in handen der justititie geweest. Zaturdag avond werd door den sergeant B., van het regement grenadiers en jagersin een niet nuchteren toestand een rijtoer door 's Gravenhage gemaakt, met dat treurig gevolg, dat hij op den Vijverberg van het paard stortte. Hij heeft daardoor belangrijke uit- en inwendige verwondin gen bekomen. Na de eerste hulp te hebben erlangd, is hy naar het hospitaal overgebragt. Hij verkeert in hoogst zor- gelijken toestand. De volkstrein, die heden Dingsdag morgen van Am sterdam in de residentie is aangekomenheeft honderden passagiers medegebragt, hetgeen in de stad een groote drukte te weeg brengt. De plaatselijke accijnsen te 's Gravenhage hebben over het eerste halfjaar van 1863 opgebragt/ 294399 over het- sslfde tijdvak van 1862/314653,22®, en dus/ 20,254,22* minder. Het verschil ligt vooral in de mindere opbrengst van het gemaal en van de jenever. Zondag namiddag was Scheveningen bezocht als bij schoon weder op een' drukken Pinksterdag. Op het terras van het Badhuis kon menom het zoo eens uit te druk ken, letterlijk over de hoofden loopen. Tot laat in den avond bleef men daar bijeen om van de. heerlijke muzijk van den verdienstelijken en onvermoeiden Botgorscheck te genieten. Niet minder dan 200 personen hebben aan de table d'hote en in de salons gedineerd. Ook op Zeerust was een talrijk publiek bijeen. Ook daar gaf de uitmuntende uitvoering van onderscheidene fraaije stukken door het korps muzijkanten van de schutterijhet meest genoegen. In dat établissement zijn gedurende de laatste dagen verscheidene badgasten aangekomen, terwijl in het dorp de meeste appartementen bezet of bespro ken zijn. Heden morgen ten 11£ uur verdronk jammerlijk in de Oude Vest alhier, de 17-jarige v. d. Meel, melkboer, zijne moeder, eene weduwebehulpzaam in den melkhandel, wier man eenige jaren geleden in de Zijl verdronk bij eene poging tot redding van eene aldaar in het water ge vallene. Grootvader, vader en zoon zijn alzoo allen, in diezelfde familie, op dezelfde noodlottige wijze om het leven geraakt. De zoonnu bedoeldwas een oppassende jongen en sloeg heden over boord, bij eene poging tot omzetting zijner schuit op bovengemelde plaat3. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 77°, des avonds te 8 uur 70°, te 10 uur 64°. Dingsdag morgen te 5 uur 59°, te 8 uur 68°, te 12 uur 83°, 's namiddags te 4 uur 87°. Muiten i-an isch Nieuws. - Thans wil men wederom wetendat Keizer Frans Jozef van Oostenrijk op het kasteel Schlakenburghet eigendom van den voormaligen Groothertog van Toskanen, een za- menkomst zal hebben met den Koning van Pruissen. De berigten betreffende den opstand in Polen beves tigen meer en meer het algemeen aangenomen gevoelen dat de insurrectie spoedig zal ten onder gebragt zijn. Wél poogt de revolutionnaire regering met verdubbelde kracht het vuur des opstands aanteblazenen stelt zij alle middelen in het werk om uit Gallicie bijstand in geldwapenen en manschappen te verkrijgen, maar de regering waakt insge lijks met verdubbelde naauwlettendheid aan de grenzenen verhindert dat van die zijde hulp verleend wordt aan de opstandelingen in de Poolsch Russische provinciën. De constitutionnele crisis in Pruissen breidt zich steeds uit. Alle kenteekenen doen zich voor, dat de burgers een zeer geleidelijken maar tevens krachtigen weerstand zul len bieden. Zoo heeft zich te Berlijn een vereeniging ge vormd om de constitutionnele vrijheid der drukpers te veï- dedigen. Het doel dezer vergadering is, om door periodieke publicatiëndie in groote menigte zullen worden verspreid, de bladen te vervangendie of vervolgd of opgeheven zijn. Deze vereeniging wordt bestuurd door een comitéwaarvan onder anderen de uitmuntende historicus Mommsen deel uitmaakt. Ieder onbevooroordeelde zal van harte dezen maatregel toejuichenwant daaruit blijkt toch dat men alleen hoogst voorzichtige en gepaste maatregelen neemt om zijn rechten te verdedigen, niettegenstaande de strijd tusschen Volk en Koning met ongelijke wapenen wordt gevoerd, zoolang het Volk geen misbruik wenscht te maken van zijn magt- en dat men dit plan geenszins koestert, blijkt ten duidelijkste uit de jongste tumulten te Berlijn. - Aangaande de rustverstoringen in Berlijn meldt men: //In de Oranienstrasse nabij de Moritzplatz staat een bier knijp waar men Woensdag 11. aan alle vensters vond aan geplakt: //Waarschuwing. Daar ik ten gevolge van het plaat sen van een ijzeren kagchel in mijne woning daaruit ver jaagd werd, is mijn lokaal gesloten. Schultze." De arme Schultze had zich waarschijnlijk door een behendig gesteld contract zoodanig verbondendat hem zelfs het niezen niet ongestraft geoorloofd zou zijn. Uit zijne woning te worden gezet, valt ieder mensch hard en niet het minst een waard.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2