Buitenlandsch Nieuws. middags te 10 uur, zoodat die belangrijke afstand is afge- j ltgd in 21 uur. Ds. H. E. Faure van de Kaapstad heeft voor het be roep naar de Hervormde gemeente te Hazerswoude bedankt. - De Gemeenteraad alhier heeft in zijn zitting van he- j den bepaalddat de St. Pancraskerksteeg alleen van de zijde der Haarlemmerstraat en de Mooijapiksteeg van de rigting der Breedestraat mag worden bereden, terwijl het voorstel om de Watersteeg alleen van de zijde der Hooge- woerd te mogen inrijden is verworpenvoorts dat twee op- zigters der gemeentewerken van de 1ste kl. zullen worden benoemd ieder op een jaarwedde van f 7 50 en één van de Sde kl. op die van f 5 25. De Gemeenteraad heeft nog uit voerige beraadslagingen gehouden over de gasfabriek, bij ge legenheid der opneming en na de goedkeuring der rekening van de gasfabriek over 1862. Uit Curasao wordt ons van den 6den Junij 11. gemeld: Zoo heerlijk als zeker de natuur nu ten uwent is, zoo dor vertoont zich hier het geheele aanschijn van het geschapene. Zoo ver wij het ten minste hier zien kunnenop ons eiland. Alles ligt nu door zonnehitte en aanhoudende droogte ver schroeid ter neder; de boomenenkele altijd groenende uit gezonderdstaan bladerloos, naar den regen te hijgen, die niet komen wil, en mensch en dier hijgt ook naar die ver kwikking welke hun nu reeds 5 maanden ontbreekt. Het regenwater wordt daardoor schaarsch in de staden de put ten droogen buiten opzoodat het vee van de eene plan- taadje al naar de andere moet gedreven wordenom een mondje vol water te krijgen, terwijl reeds door gebrek daar aan, menig schaap gestorven is, vooral in het oostelijk ge deelte van het eilandwaar het over het algemeen schraal- der is dan in het westelijk gedeelte. De lucht smeert wel wat van tijd tot tijdvooral des morgens vroegmaar als de zon rijst en de wind opsteekt, die maar sterk door blijft waaijenwordt de hemel weder helder en de hoop op regen is nogmaals verdwenen. De maan-eklips, die we hier Maandag heerlijk schoon bij geheel wolkenlooze lucht gezien hebbenheeft op het saizoen hoegenaamd geen invloed gehad; zooals de verandering van de maan hier zelden of nooit eenige verandering in regen of droogte te weeg brengt. Wel spreekt men er hier altijd van en hoopt er opdoch te vergeefs. Ofschoon de Cornelis Dirks van Suriname hier reeds vóór een paar weken was verwacht, heeft hij de met verlangen naar hem uitzienden tot nog toe te leur gesteld. Of de Sta vorendie hem te Suriname aflossen, en meteen eenige honderdduizenden overschepen bestemd voor de emancipa tie, reeds is aangekomenzal de paket, die tot nog toe niet aan wil komenons wel berigten. Doch men denkt algemeen dat die bodem nog niet te Suriname is aangekomenwan t het plan van den Cornelis Dirks was, om dadelijk na de aankomst van de Stavoren naar Curasao te vertrekken. De Cornelis Dirks moet hier de Vesuvius aflossen, die bijna 2 jaren hier heeft gestationeerd. Allen daarop verlangen naar het Moederland en niet zonder redenwant de kolonie geeft hun niet veel afwisseling en is veelal voor hen een dood element. Evenwel de gezondheidstoestand blijft opperbest, zoowel aan boord als bij de onlangs aangekomen militairen en de geheele bevolking. De onlangs door de Curagaosche Courant medegedeelde opgaaf van de geboorte en sterfte in 1862 heeft aangewezen, dat, ofschoon de pokken velen heb ben ten grave gesleept, vooral onder de slavende geboorte toch nog altijd de sterfte heeft overtroffenen dus de bevol king wederom is vooruit gegaan. Er wordt dan ook bij voortduring gebouwd en menig inwoner zit verlegen om wo ning en moet zich, ofschoon hij het anders wenschte, met een kleine woning behelpen. Daarbij slaan de huren maar gedurig op; doch de inkomsten vermeerderen niet. Op de Venezuelaansche kust schijnt het rustig te wezen. De Federalisten met den generaal Falkon aan hun hoofd hebben wel het voorstel van den generaal der Aristocraten tevens Gouverneur Paez, ora een congres bijeenteroepen niet aangenomen, doch Paez heeft zich provisionneel, omdat zijn strijdkrachten verminderen, aan Falkon onderworpen, op wiens hand de meeste provinciën waren en nu zal we derom provisionneel de magt in de handen van dezen over gegeven worden totdat een congres een Gouverneur zal hebben benoemd. Falkon gaat tot hiertoe zeer gematigd te werkt door de tegenpartij in rust te laten, hetgeen te voren ge heel anders was; toen werd er door den overwinnaar ver volgd en vermoord en geplunderddat het een aard had. De haven van Maracaibo is daardoor ook^ weder open het geen voor Cnracao een groot gerijf isomdat daarop veelhan del gedreven wordt, en hier voor duizenden aan koopwaren waren opgelegddie in Maracaibo wegens de blokkade niet konden worden ingevoerd. Waarschijnlijk gaat de paket van hier op Maracaiboen vice versa wederom zijne vaart be ginnen. 't Is wel jammer dat de post voor onze brieven uit Hol land wederom is opgeslagen. Vóór een zestal jaren was de port ook 85 centen, doch is toen verminderd op 65; maar nu weder op 85 gebragt. Terwijl men overal in Europa er voor zorgt dat de brievenpost wordt verminderden daar door de ontvangst der posterijen vermeerderd gaat men in onze streken den kreeftengang. Een brief van Holland die een halve maand onderweg is kost nu nog meer dan een uit Oost-IndiëEr zal nu zeker wederom meer van scheepsgelegenheid worden gebruik gemaaktde zeebrief kost 30 centen; en dus, ten nadeele der posterij. We hebben hier thans verscheidene groote schepen in de haven, onder welke slechts één uit Holland, de Columbus; de andere zijn Amerikaansche of Hamburgschevan welke laatste twee koffen (koffers zeggen ze hier, of het wegens de gelijkenis is met dat meubel, weet ik niet). De Colum bus vertrekt toekomende week weder naar Holland en krijgt een familie mede uit Hamburg, Schönn geheeten, van welke het hoofd Hamburgsch consul op Maracaibo is, doch dat nu vrouw en kinderen naar Hamburg terugbrengtom later weder naar zijn post te keeren. Ook, zooals ik heden ver neem den gepensioneerden majoor Boer, daar zijn plaats vervanger, den majoor van Mühlen gisteren per schoener Transit hier is aangekomen. Deze heeft het berigt medege- bragt, dat we den Cornelis Dirks hier heden verwachten kunnen, omdat de Stavoren te Suriname is aangekomen. De commandant van de Cornelis Dirks, de Ruijter van Ste- veninck, heeft hier een echtgenoot en kinderen, die zijne komst reeds lang met verlangen te gemoet zagen. - 6 Junij, tegen den avond is de Cornelis Dirks, na saluut schoten gedaan te hebben, binnengekomen. Vroeger is een Amerikaansch stoomschip voor den wal geweest, doch daar het van La Guerre kwam, waar de pokken heerschenzou het quarantaine moeten houden en is toen verder gestevend. -De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 74°, des avonds te 8 uur 69°, te 10 uur 65°. Donderdag morgen te 5 uur 5 8°, te 8 uur 70°, te 12 uur 72°, 's namiddags te 4 uur 71°. Een hevige strijd is dezer dagen te Munchen beslist. De schoen- eu laarzenmakersbenevens de schoenlappers vormen aldaar twee verschillende gilden. De laatstbedoelden hebben sedert lang beweerddat het verzooien van schoenen en laarzen uitsluitend tot hunne bevoegdheid behoordeter wijl de eerstgenoemden niet minder hardnekkig hun recht op dergelijken arbeid verdedigden. Elke der partijen diende het eene verzoekschrift na het andere bij de stedelijke re gering in dringend verzoekende dat aan de zaak een einde zou worden gemaakt, elk van hare zijde smeekende dat de tegenpartij zou worden verklaard niet geregtigd tot het ver zooien van schoen of laars. De stedelijke regering beschouwde de zaak van zoo hoog gewigt, dat zij de beslissing niet op zich durfde nemen. Zij riep de hulp in van een professor in de scheikunde. Deze bragt een rapport uit en ondersteunde de vordering van de schoen- en laarzenmakers, ten gevolge waarvan de kwestie door de stedelijke regering in hun voor deel is beslist. - Uit Metz meldt mendat de wolven in die streken zeer veelvuldig zijn en zelfs op den dag in de velden wor den gezien. Ook de wilde zwijnen komen uit de Ardennes in zulke menigte, dat de boeren in troepen tegen hen te velde trekkenen men zich dikwerf met mest- en hooivor ken moet verweren. Het gerucht, dat Prinses Anna Murat met den jongen hertog de Mouchi in het huwelijk zal tredenis van allen grond ontbloot.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2