A0. I Orthodoxie. MilIISCII DAGBLAD. Dcae Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Mora- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.75. iedere regei meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Botterdam te 8 u. 41 m.; 10 u. 17 ra.; 1 u. 17 ra.; 3 u, 49 ra.; 6 u. 9 m.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 20 m.; 11 u. 59 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 51 m.; 9 u. 14 m.; en op Zon- en Feestdagen li u. 5 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterda m, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt! naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 8 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u. 10 ra., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savouds te 8 u. 10 ra. Oost-Iadisohe Laudpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rij Us-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's ra. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 7} uur 's m. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaaudag eu Donderdag ts 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie aan Fabricage des Zaturdags vau 11l uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente'Architect is ts sprekeu op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur eu van 36 uur; van '«Rijks Oireote Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag vau 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. II. //De orthodoxie aan het roer!" Het spraakgebruik, niet de ware beteekenis van het woordgeeft ons grond tot het vermoeden, dat men daarmede bedoelt een heerschende Staats kerk. Met al de kracht, die in ons is, verheffen wij daar tegen onze stemomdat de volstrekte afscheiding van Kerk en Staat het beginsel is, waarvoor wij strijden. Maar dat sluit niet in, dat wij het voor Nederland een rampvoor de Natie noodlottig zouden achtenindien wij Staatsmannen aan het roer hadden, die gehecht aan een belijdenis, die strookt met hunne overtuiging, zelfstandig oordeelden en handelden in zake van godsdienst. Dat sluit niet in, dat we van twijfelaars en ongeloovigen zouden willen gediend zijn in de zorg voor 's Lands belangen. Met al die theoriën komen we niet verderwe hechten aanwe wachten op daden. De strijd van beginselen moet zich daarin ontwik kelen en oplossen; daarbij heeft ieder belang, welke ook zijn geloofsovertuiging zijtot welke godsdienstige gezind heid of secte hij behoort. De schoolsche geleerdheid wisselt af, de eene rigting vervangt de andere, het eene stelsel vernietigt het andere en, om bij het spraakgebruik te blij ven de liberaal van heden is morgen orthodoxen naar de wet van vooruitgang is er gestadige ontwikkeling, ge leidelijk en met orde. Het wezen, de waarheid blijft, de vorm verandert; zoo ging het sints eeuwen, zoo zal het blijven voortduren. Vrijzinnigheid is nog ver van ligtzin- nigheid of loszinnigheid. Niemand zal durven betwijfelendat de heer Thorbecke vrijzinnig is, en ofschoon zijn begrip van Kerk en Kerkge loof zich nooit heeft geopenbaard, toch kan men uit zijne denkbeelden over een Christendomdat boven de partijen staat, zooveel opmaken, dat hij vasthoudt aan hoofdwaarhe den, al kan hij zich niet vinden in de vormen. Opmerkelijk toch is de keuzeten aanzien van henwien hij de op voeding en het onderwijs zijner kinderen toevertrouwde, want zij schenen ons toe vaak te zijn ernstig, diepzinnig, gemoedelijk of orthodox in de gunstige beteekenis van het woord. Met zijn beginselen moet strijden de losbandigheid, die men zich op kerkelijk gebied durft veroorloven, want hij duidde dat nooit op staatkundig gebied. Ouder de wer king van het Stedelijk Regerings-reglement was hij uiterst naauwgezet in de uitvoering en toepassing, zoodat hij zelfs door weinigen in getrouwheid geëvenaard werdal was het ook, dat hij de gebreken duidelijk aanwees en tot herstel de hand reikte. En na de herziening onzer staats-instellingeu openbaart zich zijn orthodoxie vooral daarin, dat hij niet ligtvaardig, ja niet gemakkelijk de hand slaat aan een wij ziging of verbetering van de Grondwet en de organieke wetten; maar ook geen afwijking daarvan dulden zou. Aan dien eerbied ook alleen schrijven wij toe zijn medewerking tot het sluiten van een tractaat met Zwitserlandomdat de Bondsconstitutie door de uitsluiting van Israëliten de gods dienstvrijheid voor Nederlanders in Zwitserland beperkt en de Bondsraad het wel daarmede niet eens ismaar daaraan niets veranderen kan. En zoo zijn er meer voorbeelden aan- tehalen ten bewijze, om bij het spraakgebruik te blijvendat liberalen ook orthodox kunnen zijn. Maar ook het omgekeerde is waar. Om bij het Zwitser- sche tractaat te blijven, de heer van Lijnden geloofde ook, //dat het was een affaire de temps en dat, in den tijd dien wij belevendoor, geen Gouvernement weêrstand kan worden geboden aan de stem van de publieke meening op dit ge bied, terwijl hij zich overtuigd hield, dat binnen een betrekkelijk kort tijdsverloop alle soortgelijke bepalingen uit de Bonds constitutie zullen verdwijnen, en hij gewetensvrijheid wil, niet alleen voor Israëlitenmaar evenzeer voor Protestan ten en Katholieken." Eu slaan we het oog rondom ons dan merken we opzoo we zien willendat die Christenen welke den naam van orthodox krijgenbij trouwe gehechtheid

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1