Buiteniandsch Nieuws. Door de commissie voor de Staatsspoorwegen heeft Don- I derdag aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken de aan besteding bij inschrijving en opbod plaats gehad van het maken van de aardebaande kunstwerkende levering van ballast het leggen van de spoorbaan en eenige verdere werken voor den spoorweg tusschen Niedorper-Verlaat en Alkmaar. Daarvoor waren zes en twintig inschrijvïogs-billetten ingekomen. Dit werk werd ingesteld op f 350,000 met verhooging van f 1000 en is afgemijnd door den heer C. Versteeg te Hardinxveldvoor de som van f 396,000. Te Alkmaar is het bouwen eener nieuwe R. C. Kerk met toren en pastory aangenomen door H. van Bakel te Am sterdam voor f 89,900. Het te Leeuwarden vergaderd landhuishoudkundig con gres heeft besloten het volgend jaar bijeer.tekomen te Haarlem onder het voorzitterschap van den burgemeester Mr. C. Fock. Uit 's Hage wordt het volgende berigt//De Nederland- sche belangen, hier met de diplomatie, of buitenlands door onze agenten te behartigen zijn maar zelden van zuiver poli- tieken aard, maar het zijn meer en zelfs grootendeels zaken, die onzen handel, onze scheepvaart of onze nijverheid betref fen. Bij het Departement van Buitenlandsche Zaken nu schijnt men met deze aangelegenheid minder bekend en althans niet genoeg op de hoogte te zijn van onze en van de buitenland sche wetgevingen daartoe betrekkelijk. Het gevolg hiervan is dat alle stukken dienaangaande om zoo te zeggenuitsluitend bewerkt worden bij het Departement van Finantienen dat het ministerie van Buitenlandsche Zaken, eigenlijk niet veel meer was dan een trechter, dien ze passeerden. De heerUyttenhoo- ven nu zou de man zijn bij het Departement van Finantien sedert jaren met die zaken belast, en door zijn benoeming tot secretaris-generaal bij het departement van Buitenlandsche Za ken zou men daar voortaan niets meer kunnen doen dan de copiën maken van hetgeen in bet Ministerie van Finantien is uitgewerkt." - Uit 's Gravenhage wordt berigt, dat tusschen de regen ten en regentessen van het Gereformeerde weeshuis aldaar, geschil is ontstaan over een quaestie van inwendige tucht. De regentessen hebben een klagt bij den kerkeraad ingediend waarop de diakenen beweerden, dat die zaak tot de bevoegd heid van hun collegie behoorde en dat zij alleen uitspraak in dit geschil hebben te doen. Regentessen willen hier niet van hooreu en natuurlijk is nu in den kerkeraad deze voor en gene tegen. In de afgeloopen week zijn er onophoudelijk kerkeraads- vergaderingen gehouden en de diakenen zijn tot den maat regel overgegaan om eenparig (ten getale van 22) hun ontslag intedienen. Maandag werd te Groningen in de jaarlijksche vergade ring der leden van het doofstommen-instituut, door de hoofd directie verslag omtrent die inrigting uitgebragtwaaruit bleek dat zij zich in een bloeijenden toestand bevindt en een groo- ter aantal kweekelingen telt, dan in de laatste 20 jaren het geval is geweest. De commissie, door de leden benoemd tot het nagaan der rekening over het afgeloopen jaar, verklaarde die in de beste orde te hebben bevonden en de meeste blij ken te hebben ontwaard van de groote zorg, die voor het beheer en de administratie gedragen wordt. Het aftredend lid der hoofddirectie, Jhr. Mr. M. Ade Savornin Lohman, werd herkozen, en tot het mede-nagaan der rekening benoemd de heeren Prof. B. D. H. TehegenMr. I. L. Schaap en N. van Kregten. Dingsdag avond had aan het instituut de prijsuit- deeling plaats, waarna aan 11 kweekelingeDdie den cursus dooploopen hebbende ontslag-acten werden uitgereikt. De meeste kweekelingen verlaten Groningen, om den vacantietijd bij hunne betrekkingen doortebrengen. Even als vroeger is ook nu weder aan degenendie over Amsterdam reizendoor de directie der stoombootreederij Harlingen vrije overtogt met de stoomboot van Harlingen naar Amsterdam en ook later terug toegestaan. Op de Zaturdag 11. door het gemeentebestuur van Brui- nisse gehouden verkooping van een gedeelte van het archief dier gemeente, werden mede verkocht eenige oudheden, zoo als een zoogenaamde spaansche hand- en voetboei, een zoo genaamd vrouwe juk, zijnde twee zware steenen, met een ket ting verbonden, welke over de schouders werd gehangen, in dien het schoone geslacht zich aan een of andere misdaad had schuldig gemaakt, een halsband welke bij de te pronkstelling van misdadigers werd gebruikt, alsmede een ijzeren staaf, vol gens overlevering de standaardmaat van de dijksroede; ge noemde voorwerpen waren eertijds aan het gemeentehuis be vestigd. Het is te wenschen dat die oudheden aan een museum worden afgestaan. Eenige invloedrijke personen te Zwolle hebben het voor nemen opgevat, om, wanneer zij bij hunne stadgenooten ge noegzame ondersteuning mogten vindenop het voorbeeld van het buitenland, een kook-inrigting tot stand te brengen, al- waar de handwerksman en de mindere volksklasse tegen be taling van slechts weinige centengezonde en voedzame spijs kan verkrijgen. Te Maastricht hebben dezer dagen eenige militairen rus tige burgers aangevallen; van bedreigingen gingen zij tot daden over, trokken hun zijdgeweer en wondden drie of vier perso nen. Een varkenslager, Mulkens genaamd, ontving een houw over het hoofd en een snede over het gelaat; twee zijner med- gezellen werden insgelijks ernstig gewond. De militairen zijn in verzekerde bewaring genomen. In de Woensdag te Schiedam gehouden classikale ver gadering is tot lid van het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland als ouderling uit de classis van Rotterdamverko zen de heer Mr. A. Vernède. Naar wij vernemen is de eerste indruk die Dr. Coronel ontvangen heeft door zijn persoonlijke kennismaking met som mige fabriekarbeiders niet zoo ongunstigals hij door wat daar over geschreven werd vroeger had verkregen. Zijn plan om door een grondig plaatselijk en persoonlijk onderzoek zich te overtuigen van den waren toestand der fabriekarbeidershuis gezinnen, schijnt ons toe een uitstekend middel te zijn om de bestaande gebreken te leeren kennen, maar ook de oor zaken waaruit zij ontstaan. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 66°, des avonds te 8 uur 63°, te 10 uur 61°. Vrijdag morgen te 5 uur 59°, te 8 uur 64®, te 12 uur 74°, 's namiddags te 4 uur 73°. Garibaldi zal binnen kort een reis naar Frankrijk doen. Dr. Nélaton heeft hem de baden van Neris (Allier) voorge schreven. Er is reeds tegen 1 Julij een woning voor den be roemden Italiaanschen patriot gehuurd. De personaliteiten, welke de heer Ratazzi zich den 19den dezer in de zitting der Kamer van Afgevaardigden legen den heer Minghetti liet ontvallen, hebben een duel ten gevolge gehad, dat in den morgen van den 22sten bij Turin plaats had. De Italiaansche Minister-President Minghetti bragt daarbij aan den heer Ratazzi een ligte wonde aan den arm toe. De heer Ratazzi had beweerd, dat Minghetti een portefeuille, die Ratazzi hem, toen hij president van den raad was, aanbood, aangenomen had, waarop Minghetti heftig antwoordde dat dit geheel bezijden de waarheid was. De zaak had zich echter aldus toegedragen: Minghetti had slechts beloofd in Ratazzi's kabinet te zullen tredenonder voorwaarde dat ook Peruzzi te gelijk met hem daarin wierd opgenomen. Ratazzi had daarin echter niet toegestemdzoodat de beer Minghetti volkomen in zijn recht was toen hij de bewering van den heer Ratazzi, dat hij de portefeuille reeds aangenomen zou hebben logen strafte. Uit Verona wordt berigt, dat door de ijverige bemoei- jingen van den veldtuigmeester Benedek de R. K. kerk van Santa Lucia voor rekening van het rijk is aangekocht en wordt in- gerigt voor de godsdienstoefening der protestantsche man schappen van het garnizoen. De bisschop Canowa heeft daartoe krachtig medegewerkt en een navolgenswaardig voorbeeld van godsdienstige verdraagzaamheid gegeven. Men verzekert, dat de regerende hertog van Saxen-Co- burg zijn ontslag heeft ingediend uit zijn honoraire betrekking van generaal bij het Pruissische leger. Van dien liberalen vorst was trouwens zulk een handeling tegenover den reaktionnairen Willem I en zijn jonkerpartij wel te verwachten. Een ingenieur, die zich bij de verdediging van Puebla

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2