Buitenlandsch Nieuws. Vledder op den 9den dezer, voor de drie vakante scholen in de kolonie Frederiksoordis Vrijdag door den burgemeester alleen een keuze gedaan, waarbij benoemd zijn de twee voor malige hoofdonderwijzers der kolonie de heeren Ankes en de Necker, alsmede G. van Dalenthans hulponderwijzer te Mee- den, zoodat de opening der scholen binnen weinige dagen kan worden te gemoet gezien. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat Geeske de Haan, vrouw van Cornelis Veentjer, daglooner te Helium (gemeente Slochteren) op den lOden dezer voorspoedig is be vallen van 4 zoons, die evenwel allen na de geboorte zijn overleden. Zij was laatstelijk op den 7den December 1862 bevallen van een levenloos kind, mede van het mannelijk geslacht. Zekere P. S., metselaar van beroep, voor eenigen tijd van zijn vrouw te Haarlem gescheidenwas dezer dagen bezig met het verrigten van werkzaamheden aan een woning in de gemeente Haarlemmermeer. Aldaar schijnt hij met de vrouw des huizes in een al te naauwe ongeoorloofde betrekking ver keerd te hebbenhij moet althans Zaturdag 11. door den wet tigen man betrapt zijn, waarop deze, door toorn vervoerd, den overspeler zoodanige slagen en wonden toebragtdat de dood daarvan het onmiddelijk gevolg is geweestwaarna hij het slagtoffer zijner wraak in een sloot of het kanaal moet ge worpen hebben. De bedrijver van deze overijlde daad is reeds te Haarlem gevankelijk binnengebragtalwaar hij zich thans in arrest bevindt. Zaturdag morgen vond een sleper te Hoorn in zijn stal een man schijnbaar slapende op een wagen. Bij nader onder zoek echter bleek de man dood te zijn. Het was een landloo- per, die, daar hij geen geld meer had, bij zijn gewonen waard niet terecht kon en toen in dien stal den nacht dacht door te brengen, waar de dood hem zoo plotseling overviel. Een be roerte had een einde aan zijn leven gemaakt. Een zeer gegoed landbouwer, in de gemeente Wijkhad een huis verhuurd aan zijn dochter, huisvrouw van een arbei der met twee kinderen. Omdat die dochter op den lsten Mei de huur niet bad aangezuiverdheeft hij dezer dagen het ge- heele huishouden gerechtelijk het huis laten uitzetten. Het gemeentebestuur medelijden hebbendeheeft hen voorloopig al thans, huisvesting verschaft in den toren der Gereformeerde kerk aldaar. Zondag middag passeerde een vigelante de IJsselbrug te Zutphen. Een dame, die op dat oogenblik voorbij kwam, haakte met hare mantille of shallong aan het rijtuig, ten ge volge waarvan zij vielen ofschoon het genoeme voertuig stapvoets reed, geraakte zij onder de wielen, die haar over schouder, arm en hand gingende laatste moet ernstig bezeerd en de duim verpletterd zijn. De familie v. R. heeft terstond het rijtuig verlaten en met de meeste hulpvaardigheid de ver wonde daarmede huiswaarts doen brengen. Ds. J. E. Steenbakker Morillon Loysen te Bodegraven heeft het beroep naar de Hervormde gemeente te Koudekerke in Zeeland aangenomen. Heden is in de Stads-Gehoorzaal de algemeene vergade ring van de Nederl. Maatschappij ter bevordering der Genees kunde gehouden en zijn de aan de orde gestelde huishoude lijke punten behandeld. Na den afloop der Vergadering hebben de leden een bezoek gebragt aan het academisch gebouw op de Ruïne en aldaar de Kabinetten van anatomie, physica en chemie bezigtigd waarna zij zich vereenigden aan een vriendschappelijken maaltijd in het Hotel Verhaaff; terwijl de feestmaaltijd Donderdag na middag op Zomerzorg zal gehonden worden. - Heden Woensdag avond biedt de Sociëteit Amicitia de leden der geneeskundige Maatschappij de bijwoning aan van het concert, dat op de buiten-societeit door het muziekcorps van het regiment Veld- Artillerie wordt gegeven. Het schoone weder begunstigt zeer het verblijf der wetenschappelijke mannendie Donderdag morgen weder tot bevordering van hun doel vergaderen en ook een deel van dien dag zullen wijden aan de bezigtiging van JLeidsche fabrieken. Dr. S. S. Coronel bevindt zich dezer dagen binnen Leiden, ten einde de fabrieken te bezoeken met het voorname doel om zich' persoonlijk te vergewissen ten aanzien van den toestand der fabriekarbeiders en hunner gezinnenin verband met den werktijd ook van jongens en meisjes. Wederom is de stad Leiden in het bezit van een paar zwanenvoorloopig gehuisvest in het nieuw en smaakvol ge bouwd zwanenhok in de Singelgracht tusschen de Hoogewoerds- en Koepoorten en verbonden aan de openbare wandeling, 't Is niets nieuws, want Leiden bezat sedert den aankoop der am bachtsheerlijkheid van de Ven nip het recht van het houden eener zwanendrift, en hield zwanen in de nabijheid van de Rijnsburgsche poort. Het zwanenhok was destijds nog al uit gebreid en kostbaar, want men hield er ook Oost-Indische ganzen op na, omdat de gewoonte bestond elk lid van de Regering jaarlijks met een vette gans te vereeren. Ongeveer l-£ eeuw geleden, toen het zwanenhok groote herstellingen behoefde, die wel f 1100 kosten zouden, heeft men de ganzen verkocht en zich bepaald bij het aanhouden vau 12 paar zwa nenzoodat, ingeval de zwanen voortteelden, ieder lid van de Regering een zwaan zou kunuen worden bezorgdzonder dat dus het aantal aangehouden zwanen zal worden vermenigvuldigd. Men bouwde toen een kleiner zwanenhok, dat voor 500 kon wor den gemaakt. De zwanen toch zwommen drievierendeel jaars uit en kostteden alsdan geen voederalleen bij besloten water, in den wiuterwerden zij op het hok gevoederd. De wedde van den opziener bedroeg f 40 's jaars. - Een afbeelding van i het vroegere zwanenhok aan de Rijnsburgsche poort is nog bewaard in het 1ste deel der beschrijving van Leiden door van Mieris. Uit die afbeelding kan men opmakendat dit hok zeer nabij de Rijnsburgsche poort geplaatsten alzoo aan de destijds alreeds zeer drukke passage van en naar Rijnsburg en Katwijk gelegen was't geen evenwel niet verhinderdedat zwanen en ganzen aldaar overvloedig konden broeden zonder overlast van baldadigheid der Leidsche straatjongens. Wanneer men een eeuw later de toestand vergelijkt en zich voorstelt dat daar, waar nu het Zomer-gebouw der Sociëteit Amicitia staat, het nieuwe zwanenhok op nieuw was geplaatst, zou men het onbevreesd voor een onduldbaren last durven doen P We willen er volstrekt geen gevolgtrekkingen uit maken, ten aan zien der verhouding die er bestaat tnsschen den vooruitgang op het gebied der zedelijkheid met die op het gebied van kennis en verlichting, maar eens afwachtenof de aangekomen zwanen in den Singel bij den Korenmolen de Oranjeboom zoo rustig kunnen zwemmen en in het sierlijke hok verblijf houdendat zij worden tot een talrijke familie en tot versie ring der aangename wandelplaats en het hun zal kunnen ver gund wordenna eenigen tijd hunne vrijheid binnen het af gezette gedeelte te hebben gemist, zich vrijelijk en ongedeerd in de grachten en wateren in en om de stad gelegen te kun nen bewegen. Misschien komen er dan weder ganzen en eenden bij en wordt den afstand van presentie-geld voor een Raadslid, niet vergoed door een vetten gansmaar ruimschoots vergolden door het aangename en streelende gevoel van zelfvoldoening een nieuwe bron van levendigheid en vertier door de stichting van een zwanenhok te hebben gevoegd aan de vele takken van volkswelvaart, die binnen Leiden aanwezig zijn. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 75°, des avonds te 8 uur 70°, te 10 uur 68'. Woensdag morgen te 5 uur 68®, te 8 uur 73®, te 12 uur 85°, 's namiddags te 4 uur 86°. Te Posen is het berigt ontvangendat het aan Langie- wicz was gelukt uit Josephstadt in Bohemen te ontvlugten. De voormalige dictator is geboren in West-Pruissen en behoort tot den tweeden ban van de landweer, en is vroeger als zooda nig ingelijfd bij een artillerie-regiment. Omtrent de wreedheid, waarmede vonnissen in Polen worden uitgevoerd meldt men het volgende. De konsul van Frankrijk te Warschau bezocht dezer dagen een Franschman die aldaar op de citadel gevangen zit en gaf hem alle mo gelijke troost. Dank, heer konsul, zeide de gekerkerde; ik weet dat gij niet veel voor mij kunt doen, maar toch heb ik u een gunst te vragen: zorg dat ik niet gefolterd worde. - Gefolterd, wat meent ge hiermede? vroeg de konsul. - Ik ben in de magt der Russen, zij kunnen met mij doen wat zij wil-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2