den of in een kwaden reuk te brengen de partij die van öüs verschiltdau zullen we ook hoogstvoorzichtig zijn in de keuze der namen voor een politieke of kerkelijke partij. Wat beduidt dan ook de uitdrukking: de orthodoxie aan het roer? Binnenlandsch Nieuws. H. M. de Koningin zal den 29sten dezer en Z. M. de Koning in de eerste dagen der volgende maand van het Loo in de residentie terugkeeren. H. M. zal daarna HD. paleis het Huis ten bosch betrekken. Naar men verneemt zal de Commissaris des Konings dezer provincie in den loop dezer week zijn inspectiereis in de provincie voortzetten. De Minister van Staat, de heer Rochussenis van zijn buitenlandsche reis in de residentie teruggekeerd. In een vergadering der deelgenooten te 's Hage in de onderlinge Brandwaarborgmaatschappij onder directie der HH. de Jongh en Comp. 11. Dingsdag avond in het locaal der Ver- eeniging gehoudenis bij monde van den heer Mr. W. A. Jacobson verslag gedaan door de commissie, die Vrijdag 5 Junij jl. naar Amsterdam was afgevaardigd, om tegenwoordig te zijn bij het afleggen der rekening en verantwoording door de directie aan HH. Commissarissen, Daaruit bleek, dat, na dat die rekening door commissarissen was afgesloten en goed gekeurd zoowel directie als commissarissen onder voorzitter schap van den heer Mr. J. Messchert van Vollenhoven, met de meeste heuschheid en welwillendheid op sommige vragen der commissie betrekkelijk inrigting en beheer der maatschap pijen hadden geantwoord. Op de mededeelingdat eenige deel genooten te 's Gravenhage binnen kort een memorie aan di rectie en commissarissen zouden indienen tot wijziging en herziening der reglementen gaven dir. en comm. de verzekering dat zij met belangstelling de wenschen der deelgenooten in overweging zouden nemen. Het bleek o. a. dat door commis sarissen sommige punten, zooals: het wettig regelen der re serve-fondsen een verbeterde comptabiliteit reeds in overweging genomen waren en bij hen het plan reeds bestonddie te herzien. Voorts is door de vergadering een memorie aan de directie en een schrijven aan commissarissen vastgestelddaarin worden de voornaamste punten, wier regeling, herziening of wijziging door de vergadering was wenschelijk geacht, ontwik kelddoch vooral wordt daarin de wensch uitgedrukt, dat de oude en verouderde reglementen door geheel nieuwe mogten worden vervangen. Eindelijk is besloten aan die onderlinge deelgenooten, die zich verder aan de vergadering wilden aan sluiten gelegenheid te geven die nota's te onderteekenen en de vergadering meende een goeden uitslag harer pogingen te mogen verwachten, vooral om de houding, die de vergadering tegenover directie en commissarissen had aangenomen en de welwillendheid die deze jegens de vergadering betoonden. De Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der, Ge neeskunst zal hare jaarlijksche algeraeene vergadering dit jaar houden binnen Leiden. De leden die deze vergadering zullen uitmakenvereenigden zich daartoe heden namiddag op Zo- merzorg; die van elders kwamen met de spoortreinen aan en allen ontvingen een hartelijke welkomstgroet van den Voor zitter der Leidsche Afdeeling Prof. J. A. Boogaard, die met de overige leden der commissie van receptie zich aldaar tot dat einde bevond en vervolgens de bewijzen vanjidmaatschap uitreikte, op vertoon waarvan de toegang tot bijwoning van de concerten en tot bezigtiging van eenige merkwaardige in stellingen en inrigtingen zou worden verleend. Reeds dadelijk werd daarvan gebruik gemaakt, dewijl het derde der Zomer- concerten door het muziekcorps van het reg. grenadiers en jagers dezen avond wordt gegeven dat naar het uitgegeven programma te oordeelen zeer luisterrijk beloofd te zijn. Woensdag morgen te 9 uur wordt in de Stads-Gehoorzaal de algemeene vergadering geopend. Het bestuui; der Sociëteit Amicitia heeft gedurende deze dagen de localen toegankelijk gesteld, op vertoon van het diploma. De Vereeniging tol verbetering der woningen voor de arbeidende klasse te 's Gravenhage heeft besloten tot het doen eener. ^eldleenmg, len beloöpe van f 200,000 tegen pCt. 's jaars. De 12jarige zoon van den zeer oppassenden D., verdacht oorzaak te zijn van den op den 13den dezer plaats gehad hebbenden brand bij den papierfabriekant H. Palm te Apel doorn is Zaturdag in verzekerde bewaring gesteld. In de vorige week was de landbouwer Brinks, te Lutten met nog eenige andere boeren bezig met het graven van turf en verhaalde dat men dezer dagen bij Hoogeveen een lijk in het veen had gevonden. Naauwelijks had hij uitgesproken of men ontdekte insgelijks een lijk ter diepte van ongeveer een half voet in eene eenigzins gebogen houding. De haren waren zoowel op het hoofd als op de borst nog duidelijk zigtbaar. Men zegt dat voor omstreeks vijf jaren een zekere R., die krankzinnig was en gewoon nachtwandelingen te doen, op ze keren morgen was verdwenenzonder dat men tot dusver iets van hem had vernomen. Het is zeer waarschijnlijk dat men thans het lijk van dien persoon heeft gevonden. Zondag tegen den middag viel te 's Hage een 12jarige knaap al spelende in de gracht nabij het Groenewegje. Zonder aarzeling sprong de heer Dresselhuis hem onmiddellijk na, doch dapr hij reeds gezonken was, verloor die heer den moed om verdere pogingen tot redding aantewenden. Inmiddels be gaven zich de gebroeders A. en J. de Zoete te water, met dat gelukkig gevolg, dat de eerste den knaap weder van den grond der gracht op den wal bragt, reeds meer dood dan levend. Op die wijze werd de knaap van een anders gewissen dood gered. Het bouwen van een nieuwe brug over de Warmonder Leede en van een woning aan de halte te Warmond is aan genomen door den heer C. Koelman voor f 11,600. Voor het bouwen van rijtuigloodsen enz. op de werkplaats nabij Haar lem waren drie inschrijvers tot gelijke som, zijnde 19,500. Het adres der aanzienlijke Nederlandsche Katholieken ten behoeve van den ongelukkigen Matamoros aan de Ko ningin van Spanje ingediend, is van den volgenden inhoud: uAan Hare Katholieke Majesteit de Koningin van Spanje De ondergeteekendenallen Roomsch-Katholieke ingezete nen van het koningrijk der Nederlanden (volgen namen en kwaliteiten der onderteekenaren) hebben met 9mart vernomen dat een Spanjaard van edele afkomst, officier Uwer Majesteits leger, met name Don Manuel Matamoros, van de vierscharen Uwer Majesteits koningrijk vervolgd en bereids tot 7jarige galeistraf veroordeeld i9, omdat hij van de godsdienst zijner vaderen afgevallen en tot de protestantsche kerk overgegaan is,, en omdat hij zich met gelijkgezinden tot viering van die godsdienst vereenigd heeft. Het is op verren afstand gewis moeijelijk met juistheid den toestand der zaken te kennenmaar zoo ver men uit open bare nieuwsbladen en andere gedrukte geschriften heeft kun nen ontwarendan is Matamoros van vlekkeloozen levenswan del, vreemd aan staatkundige kuiperijen en alleen om der godsdienst wille vervolgd. De ondergeteekenden zijn oprecht aan hunne kerk gehecht, maar even daarom hebben zij eerbied voor elke gemoedelijke overtuiging. Dat Matamoros met opoffering van de voorrech tendie stand en geboorte hem schonk, ook onder het bit tere lijden van den smartelijken kerker aan zijne denkbeelden getrouw bleef, schijnt een sterk sprekend bewijs van zijne goede trouw. De plaatsdie de ondergeteekenden iq de maatschappij be- kleeden, moge Uwer Majesteit een waarborg zijn, dat zij, zoozeer als iemand's lands wetten eerbiedigenook de in stellingen van het rijk, waarover Uwe Majesteit haren schep- ter voert; maar gevestigd in een land, waar de meerderheid tot de Protestantsche kerk behoort, hebben zijook met terug zien op hun eigen verleden en op de vroegere wetgeving van de republiek der Vereenigde Nederlanden in het tegenwoor dige, ruime gelegenheid om de gezegende werking van gods dienstige verdraagzaamheid te waarderenen hopen dat de bede om genade voor Matamoros, die zij nederleggen aan de voeten van den troon van Uwe Majesteit, hare koninklijke goedertierenheid mogen roeren." De Hervormde diaconie-armen te Hillegom ontvingen dezer dagen een gift van f 2000 en het kerkefonds aldaar een van f 500 van iemand die onbekend wilde blijven,

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2