Buitenlandsch Nieuws. zag men in de straten elkander de hand reiken en de gewig- tige gebeurtenis bespreken. Zondag eerstkomende zullen in de R. K. kerk op het Binnenhof en aan den Boschkant plegtige te Deum's worden gezongenter dankzegging voor de over winning, nu voor bijkans een halve eeuw behaald. De heer J. T. Scholteoprigter der metaalwaren fabriek in de plantage te Amsterdam, heeft van de regering octrooi verkregen voor de uitvinding van een porceleinen brander op petroleumlampen, welke de warmte isoleert en bij het gebruik waarvan het omgevende koper niet warm wordt, terwijl de lichtkracht vermeerdert; en voor zijn bekende ijsmachine, waarmede men op ontkostbare wijze binnen den tijd van 7 minuten ijs kan maken. Sedert de laatste dagen zijn te Scheveningen onderschei dene familien aangekomen die hunnen intrek genomen hebben zoo wel in het dorp zelve als in het gemeente-badhuisin Zeerust en in het Hotel Garniterwijl de villa's langs den Scheveningschen straatweg, langs den badweg en aan den zee kant allen reeds sedert eenige weken betrokken zijn. Van het bad in open zee wordthet weder in aanmerking genomen nog al gebruik gemaakt. Zondag namiddag vermaakte zich iemand uit Haarlem in den omtrek der ontspanningsplaats Kraantje-Lek met zich van de duinen te laten afglijden, met het ongelukkig gevolg, dat hij zijn sleutelbeen brak en met rijtuig naar zijn woning moest worden vervoerd. Uit een goede bron wordt ons medegedeeld, dat Hen drik Moote, werkzaam in de fabriek van de HH. Gebr. Eige- man en Comp. alhier, met zijn arm in een machine is geraakt, waardoor alleen het vleesch gekwetst werd en door den chirur gijn van Iperen, die gehaald werd, is gehecht geworden. De arm of pezen daarvan hebben volstrekt geen letsel bekomen zoodat van amputatie in de verste verte geen sprake was. De heer van Iperen verklaarde zelfs dat het weinig te beduiden heeft. Zijn kameraad, zeker nog door den indruk van het vorig ongeluk, heeft te veel beweging gemaakt en zoo is de zaak van den een tot den ander grooter gemaakt dan die wezenlijk is. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 69°, des avonds te 8 uur 65", te 10 uur 62°. Vrijdag morgen te 5 uur 60°, te 8 uur 65*, te 12 uur 66°, 's namiddags te 4 uur 62". Woensdag namiddag ontlastte zich een zwaar onweder boven Keulen en omstreken. Bij fort VI over de Hanenpoort werden door den bliksem een soldaat en een vrouw gedood, ook sloeg de bliksem in de woning van den kommissaris van politie en in de kerk Klein Martin. In Saxen hebben zware onweersbuijen mede groote ongelukken te weeg gebragt. Te Dresden is de bliksem op zes verschillende plaatsen in geslagen en in sommige gemeenten moet al het veldgewas door den hagel vernield zijn. De sprinkhanendie zich op 30 verschillende plaatsen der provincie Badajoz vertoond en aldaar veel schade hadden aangerigt, zijn voor het grootste gedeelte uitgeroeid. Sedert eenigen tijd bestaat er op de markt te Angoulême een buitengewoon levendige handel in zoogenaamde léporides zijnde de bekende diersoort, die gedeeltelijk tot het hazen-en gedeeltelijk tot het konijnen geslacht behoort. Keeds sedert jaren bestond daarnaar op die markt veel vraag tegen betrek kelijk hoogen prijs, zoodat wanneer volwassen tamme konijnen 1 franc het stuk gelden, voor de léporides van 4 maanden oud 2 francs en zelfs meer wordt betaald, welke prijs met den ouderdom steeds toeneemt naar gelang van het meer of minder schoone haar, ten gevolge waarvan de huid alleen doorgaans 1 franc geldt. Deze dieren zijn door den president der land bouwkundige maatschappij in het departement Charente het eerst, en wel op de volgende wijze aangefokt. Hij laat een haas paren met een voedsterkonijn en plaatste de daarvan ver kregen mannelijke jongen20 a 30 dagen na de geboorte bij eenige wijfjeskonijnen van gelijken ouderdom. Ofschoon nu hazen en konijnen in den vrijen staat elkander niet best kun nen verdragen ontstond evenwel uit dit voortdurend zamen- zijn bij het jonge goedje een wederkeerige gehechtheid. De uit deze vereeniging verkregen kleinen hebben ooren van ge lijke grootte als de hazen waarvan het een rechtovereind staat en het andere nederhangt. De kop is grooter dan die van het gewoon konijn, het uitzigt veel vreesachtiger, doch overigens levendiger, het oog meer geopend en digter bij de neusgaten de voorste ledematen zijn ook langer, terwijl de kleur van het vleesch overeenkomt met die van het tam konijnmaar in den smaak heeft het evenmin iets van dit laatste als van het wild konijn, daar het een bijzonderen smaak heeft die, naar men zegt, wel min of meer overeenkomst heeft met de smaak van een kalkoen. Over 't algemeen geeft men daaraan de voorkeur boven de smakelijkste deelen van konijnen, die in de bekende konijnenbergen worden gefokt. Een inwoner van Gérouville, nabij Arlon, K. genaamd, was ten gevolge eener ongelukkige liefde menschenhater ge worden en hield zich alleen op met een papegaaihij had den naam zijner voormalige beminde aan dezen vogel geleerdwelke dien op den duur herhaalde, maar nooit te dikwijls voor den ongelukkigen K. Dit duurde zoo eenige jaren, totdat de pape gaai stierf. Tot dus ver had K. steeds stil voor zich heen ge leefd, doch na den dood van den vogel kreeg hij vlagen van krankzinnigheid en beeldde zich eindelijk inzelf een pape gaai te zijnhij krijschte even als die vogel en wilde door de kamer vliegenwaarbij hij echter alles brak en zich eenige malen ernstig bezeerde. Men zag zich ten slotte genoodzaakt hem naar een krankzinnigengesticht te laten overbrengen, en Zondag 11. vertrok te dien einde de veldwachter met K. over Brussel naar Antwerpenvan waar zij den volgenden morgen de reis naar Herenthals voort moesten zetten. De veldwachter liet zich te Antwerpen met den krankzinnige in een omnibus van den trein naar een logement brengen maar toen hij uit het rijtuig was gestapt om den conducteur te betalenwas de krankzinnige ontvlugt en nergens meer te vinden. Den gehee- len nacht werd vruchteloos naar hem gezocht; den volgenden morgen echter hoorden eenige werkliedendie langs de schans van de Begijnenpoort liepenhet krijschen van een papegaai in een boomen men vond den ongelukkigen K. op een der hoogste takken zitten. De groote moeijelijkheid was nu, hem uit die hoogte goedschiks naar beneden te krijgen, totdat de veldwachter, dien men gewaarschuwd had, op een gelukkig denkbeeld kwam; hij plaatste een papegaaijenkooi onder den boom en liet alle aanwezigen op eenigen afstand teruggaan en inderdaad, naauwelijks had K. de kooi in het oog gekre gen of hij klom schielijk den boom af, en liet zich verder vervoeren. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft zich als lid van de Jockey-club te Parijs doen voorstellen en is met algemeene stemmen aangenomen. Na een afwezigheid van verscheiden jaren is mevrouw Ristori Maandag avond te Londen weder ten tooneele ver schenen en wel in Medea. Her. Majesty's Theatre was geheel gevuld en de groote kunstenares werd na elk bedrijf terug geroepen. De zakkenrollers te Londen hebben het nu zoover ge bragt, dat zij een der leden van de jury zijn horologie ont- ronselden terwijl de zaak van een beschuldigde werd behan deld en toen hij over die ongehoorde stoutmoedigheid zijne verbazing betuigde, ondervond een der aanwezigen het gevolg van een soortgelijke handigheid. De eene militaire operatie volgt tegenwoordig in Amerika op de andere met een buitengewone snelheid. Het schijnt dat het Noorden den tijd wil inhalen, dien het voor eenigen tijd zoolang in werkeloosheid heeft doorgebragt. Yicksburg wordt belegerd en verscheidene aanvallen hebben reeds tegen die vesting plaats gehad. Generaal Banks heeft Port Hudson aan getast. Een bondsleger is tegen Johnston opgeruktwelke laatste de positien der Noordelijken aan de Yazoo-rivier en de Big-Black bedreigt. Het leger onder generaal Bragg is op getrokken naar Shelby vïlle om tegen het Zuidelijke corps onder generaal Rosencranz te ageren. En wat is tot dusverre het resultaat van die operatien geweest? Niets dan dat beide par tijen elkander gevoelige verliezen hebben toegebragt, om niet te spreken van de zoo bloedige gevechten aan de Rappahan nock die voor de Noordelijken evenmin eenig resultaat heb-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2