Buitenlandsch Nieuws. Dan zal deze instelling, onder 'sKonings bescherming geves tigd, ongetwijfeld eenmaal tot een waar sieraad van de resi dentie en het vaderland strekken. Men verneemt dat aanstaanden Woensdag avond, 17 dezer, bij gelegenheid der heugelijke verjaring van H. M. de Ko ningin, ook de Zoöl. Bot. tuin zal verlicht worden. De commissie van beheer over de tentoonstelling van kunstwerken te 's Hage heeft aan belanghebbenden bekend gemaakt, dat de jury voor het toewijzen van de door het ge meentebestuur van 's Gravenhage uitgeloofde eerepenningen is zamengesteld als volgt: Jhr. Mr. F. G. A. Gevers Deynoot, burgemeester, voorzitter van de commissie van beheer over de tentoonstelling, voorzitter; J. Israels, W. Koelofs en Jan Weissenbruch, gekozen door de commissie; Mr. C. Vosmaer, J. S. van Muiken en C. G. Schutze van Houten, gekozen door de Nederlandsche exposanten. Van de 80 jongelieden die admissie-examen voor de Koninklijke Academie te Delft hebben afgelegd, zijn er 49 toegelaten. Maandag namiddag te half drie uur werd te Delft op de algemeene begraafplaats de hulde der vriendschap aan de eer volle nagedachtenis toegebragt van doctor Kist waartoe een 80tal edele mannen zich vereenigden, om den waardigen over ledene, die ook te Delft in loffelijke herinnering bleef, een deftige zerk te wijden op zijn graf. Dit schoone werkstuk uit arduinwit marmer en brons zamengesteldwerd Zaturdag- avond in stilte gelegd en onderscheidt zich door smaakvolle eenvoudigheid. Groot was dan ook de schaar van de ter begraafplaats opge komen belangstellenden, ter bijwoning der treffende lijkpleg- tigheid, bestaande in de voordragt van rouwliederen, gecom poneerd door de heeren Boers en Benand, beiden vrienden van Dr. Kist, en wie hij, als wakkere directeuren van twee Caecilia-vereenigingente Nijmegen en 's Gravenhage, hoog hgd geëerd en geacht. Zij voerden een koor aan met bazui nen en pauken geïnstrumenteerd en door een lOOtal zangers krachtig voorgedragen, naar tekstwoorden van Dr. Wap, mede sedert 25 jaren van den overledene een belangstellend vriend. Uit 's Gravenhage was voor deze uitvoering, in den Scheve- ningschen gondel, onder halfstoks-waaijende vaderlandsche vlag, met hare schoone koninklijke vaan herwaarts overgeko men de Nationale Zangschool, onder voorzitterschap en direc tie van de heeren Boshart en Marinus, zijnde een krachtig mannenkwartet, 60 stemmen sterk. De roerende hulde werd bijgewoond door de geëerde familie van den braven overledene die meer bepaald was vertegenwoordigd door zijn geachten schoonzoonden WelEdel geb. heer J. J. H. Mispelblom Beijer, van Amsterdam, die dan ook, na afloop der plegtig- heid, in de groote zaal van het nabijgelegen Eijneveld de deelnemers en uitvoerders dezer treffende hulde, diep bewogen dank zegde voor het kostbaar blijk van achting en eerbied, den hun allen zoo dierbaren ontslapene voor immer toegewijd. Ten slotte werd door Dr. Wap die op het graf zelf de fa milie Kist, in een fraai met zilver gemonteerd Album, de namen van al de deelhebbers aan deze lijkhulde, benevens den tekst der liederen, overhandigd had, aan de medewerkers tot dit verheSend oogenblik daarvan een afdruk uitgereikt waarna aan de vergaderdenvan wege de aanwezige bloed verwanten eenige ververschingen werden rondgediend. Tegen half 4 uur eindigde dit schoone lijkfeestwaarvan de herinnering duurzaam zal zijn als het brons en marmer, dat het stoffelijk overschot dekt en siert van Dr. Florentius Cornelis Kist. Het dames-comité te Amsterdam, ter bevordering van de Evangelie-verkondiging, ook na de afschaffing der slavernij in Suriname, heeft aan alle predikanten en verdere vrienden der slaveneen uitnoodiging gezonden tot het houden van een dank- en bidstondop den heugelijken dag hunner vrij verklaring, zijnde Woensdag den lsten Julij a. s., benevens van collecten, waarvan men het bedrag aan het comité wenscht toevertrouwd te zien. Ds. Heldring deelt van zijn indrukken op een reis naar Londen ook iets mede betreffende den heer George Muller, die te Bristol vier prachtige weeshuizen liet bouwen en voor treffelijk bestiert, terwijl het overschot der laatste rekening een som van f 500,000 beliep, om een vyfde weeshuis te bouwen, - Die heer is een Duitscher uit de streken van Hal- berstad, was theologant en werd zendeling. Zijn leven door hem zeiven beschreven en uitgegeven, getuigt van wonderbare leidingen en lotgevallen waaruit dat is voortgevloeid dat hij het waagde in het geloof en vertrouwen op Goddie hem vroeger herhaaldelijk uit groote materiëele moeijelijkheden had gered, de grootste werken te ondernemen waarbij men niet minder verbaasd staat over zijn groote gedachtendan over de kracht van zijn geloof bij de erkentenis van diepe afhan kelijkheid ten aanzien van het Godsbestuur. Als men zijn levensgeschiedenis leest, dan ziet men reeksen van jaren aan gewezen met opgaven hoe telken reize als de nood ten toppunt rees, ook de redding daar was. Het zou ieder weldenkende onmogelijk zijn dit te betwijfelen; wiens ervaring eenigermate van gelijken aard is, bevestigt het gaarne en vindt er sterkte in. Hij verloochende, was het pligt, alles, zelfs zijn vaste in komsten als predikant; en toch keerde alles langs andere wegen weder, en ontbraken nooit de gaven, ja werden zelfs over vloediger, naarmate Muller stouter grepen deed in het geloof.- Hoogst opmerkelijk en overwaardig is het te behartigen, wat in Muller duidelijk doorstraalt. Nooit verbergt of bedekt hij zijn zondig leven van eertijds, maar de innige en onwan kelbare bewustheid, dat God hem vergaf wat hij misdreef, schijnt de hoeksteen van het gebouwdat George Muller sticht. Die veel vergeving ontvangt, heeft veel lief. De weeskinderen worden gratis opgenomen en verpleegd. De hechtheid en doeltreffende inrigting der gebouwen valt in het oog. De kleeding was eenvoudig; de kinderen zagen er gezond krachtig en vrolijk uit. De inkomsten schijnen alleen te be staan uit de opbrengst van collectenopdat de weezen ook de indruk krijgen dat zij van de liefdadigheid moeten blijven leven. Er heerschte overal rust en orde en alles scheen een Duitsche plant op Engelschen bodem overgebragt. Er bestaat kans dat te Ellecom spoedig vrede gesloten wordt. De predikant heeft zijn ontslag gevraagd. De graaf is collator en zal nu, hoopt men, iemand benoemen die hem en de gemeente behaagd. Evenwel vreezen weder sommigen bij de beroeping voor onaangenaamheden met het klassikaal bestuur en meenen dat er waarschijnlijk geschil zal ontstaan over den herbouw der pastoriedie in een zeer treurigen toestand ver keerten de pastorie-goederen.] Vrijdag namiddag viel te Nijmegen een jongen van circa tienjarigen leeftijd in de Waal en werd door den feilen stroom medegesleurd. Hoewel er een aantal toeschouwers aanwezig was, had niemand lust zich te water te begeven, tot eindelijk de heer de Nerée van Babberik aankwamen bijna geheel gekleed van de nog al hooge Waalkade sprong en het geluk had den jongen van een anders gewissen dood te redden. Te Amersfoort is de prijs van het gaz voor particulieren door de eigenaars der fabriek met 15 Augustus gesteldop ƒ5 de 1000 kubiek voet. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Dorkwerd Ds. E. Warmolts Nz., thans predikant te Wester- wijtwerd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 62°, des avonds te 8 uur 59°, te 10 uur 57°. Dingsdag morgen te 5 uur 56®, te 8 uur 64®, te 12 uur 68°, 's namiddags te 4 uur 70°. Het gansche vermogen van den voor eenige dagen over leden Aartshertog Maximiliaan d'Este is bij uitersten wil door hem vermaakt aan de gemalin van den Graaf van Chambord. Aan geestelijke instellingen en aan zijn bedienden heeft hij aanzienlijke legaten vermaakt. Bij gelegenheid dat de vermaarde Charlotti Birch-Pfeiffer de 50ste verjaring vierde van den dag waarop zij de tooneel- loopbaan betrad, heeft zij van den Koning van Pruissen een prachtigen met diamanten rijk versierden armband ten ge schenke ontvangen. De intendant-generaal der Koninklijke schouwburgen, de kamerheer von Hulsen, heeft haar dit ge schenk namens Z. M. in hare woning aangeboden, aan het hoofd eener deputatie, bestaande uit leden der Koninklijke tooneelgezelschappen. Uit naam van den groot-hertog van

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2