te Houtrijk en Polanen en te Opperdoes de kandidaat G. J. B. j Gelderman. Buitenlandse!] iNieuws. Promotiën aan de Lcidsehe Hoogcschool. Ü3. I. A. C. Nonhebei te Serooskerke heeft het beroep naar de Herv. gemeente te Kesteren aangenomen. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gereformeerde gemeenten te Sauwerd Ds. J. B. de Beer te Emden, en te Wilsum Ds. G. Kramer te Veldhuizen bedankt door Ds. W. H. Gispen te Giessendam voor het beroep naar Wolfaartsdijk. De raadsledendie met den eersten Dingsdag der maand September dezes jaars moeten aftreden en waarvoor de gewone verkiezing op den 2Lsten Julij aanstaande zal plaats hebben zijn naar rang van ouderdom de heeren M. G. ten Sande, Prof. J. van der Hoeven, Mr. H. Gevers, Mr. D. Tieboel Siegenbeek, B. W. Wttewaal, Mr. H. P. J. Tollens, Mr. J. van Outeren, Mr. J. E. Goudsmit en Mr. K. F. C. Kneppel- hout van Sterkenburg. Aanstaanden Donderdag is het 25 jaren geleden dat bin den Leiden de eerste godsdienstige bijeenkomst werd gehouden door leden der Nederduitsche Hervormde gemeente alhier, die geleid heeft tot de stichting der Christelijke Afgescheidene Gereformeerde gemeente, die thans twee nieuw gebouwde ker ken en twee predikanten bezit, niettegenstaande de rechterlijke vervolgingen, waaraan zij waren blootgesteld door de toe passing der nog in kracht zijnde artikelen van het Wetboek van strafrecht. Wanneer zulk een kritische beschouwing over de wet van 29 Junij 1854, //die over alle deelen onzer strafwetgeving heerschappij voert," geleverd wordt als het academisch proef schrift, met welks verdediging de heer A, E. J. Modderman heden den graad van doctor in het Romeinsch en Hedendaagsch recht verkreeg, aanbiedt, dan is er hoop op een spoedige her vorming onzer strafwetgevingwant dan behoeft men niet ver te zoeken naar het helder en bekwaam hoofd en de geoefende hand, om in plaats van het fransche Code Pénal met zijn aanvullingen en wijzigingen een nieuw Strafwetboek^te krijgen voor het Nederlandsche volk geschikt en voor onzen tijd ge ijkt. Iemand met zulk een hoofd en hart als uit de voorrede van het academisch proefschrift zich doet kennen en in het eerste gedeelte van zijn werk een proef geeft, dat er ook een kritiek bestaat, die de kunst verstaat en het vermogen bezit, niet enkel om te kritiseren of aftebreken, maar ook om zelf een stevigen grondslag te leggen en een gebouw te stellen van zulk iemand is veel nut voor de maatschappij te wachten als men er spoedig bij is, om daarvan partij te trekken. Het karakter van den schrijver is in die voorrede afgedrukt als man van de wetenschap, als zoon, als leerling, en komt op een treffende wijze uit; rondborstig, liefderijk, dankbaar. Dat karakter verloochene zich nimmer in de verschillende huiselijke en maatschappelijke betrekkingen, waarin de schrijver komen zal en gelukkig zij. Het eerste, naar men zegt een tiende gedeelte van zijn werk, geeft een bewijs van de gewigtige taakdie hij aanvaardde en van de wijze waarop hij die zal voleinden. De 135 stellingen, die er op volgen, getuigen van zyn kennis op elk deel van het rechtskundig gebied, maar ook op het gebied van letteren en wijsbegeerte. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 72', des avonds te 8 uur 63°, te 10 uur 55". Zaturdag morgen te 5 uur 52°, te 8 uur 60', te 12 uur 64°, 's namiddags te 4 uur 62°. Te Wurzburg is in 81jarigen ouderdom overleden de algemeen geachte luit.-gen. Damboer, een der verdienstelijkste veteranen van het Beijersche leger. Hij was Nederlander van geboorte, begon zijn militaire loopbaan als soldaat en heeft zich door groote dapperheid en uitstekend militair talent tot den hoogen rang, dien hij thans bekleedde, verheven. Hij heeft de veldtogten in Spanje (van 1808 tot 1812), in Rus land (1812), in Duitschland (1813) en in Frankrijk (1814) medegemaakt. Crockett, de Parijsche dierentemmer, heeft verlof gevraagd en gekregen om kennis te maken met den ijsleer in de Jar- din des planles. Hij is 20 minuten bij hem in den kuil ge bleven. Een o 'g nbük slechts naderde de beer hem met woes - ten blikmaar hij keek het dier scherp aan en dreigde hem met een dun stokje. Hierop bezocht hij de kuil der andere beeren en ten slotte een te Parijs geboren leeuwinwaarvoor alle bewakers bevreesd zijn. Op de Place Veste te Valenciennes wandelde dezer dagen twee dame9, en om beter met elkander te kunnen pratenwil den zij zich op een bank nederzetten, toen de schildwacht van het naastbij gelegen kruidmagazijn haar toeriep, dat het verboden was op die bank te zitten. Toch zetteden een der dames zich neder, dit verbod trotserende, terwijl de ander de schildwacht aansprak om naar de reden van dat verbod te vragen daar zij den vorigen dag toch op die bank gezeten had. //Zeer wel mogelijk, antwoordde de schildwacht, //maar heden morgen is de bank geverfd." Lagchende verwijderde zij zichmaar de vriendin keek minder vriendelijk toen zij ontwaarde dat haar japon geheel bevlekt was en aan de bank vastkleefde. In Frankrijk is men er aanvankelijk zeer gunstigin ge slaagd om Japansche en Chinesche zijdewormen te acclimatise ren. Eenige wigtjes eijeren dier wormen zijn onder verschillende grondbezitters verdeeld en deze hebben alle zorg er aan gewijd, zoodat men reeds op sommige plaatsen een groot aantal cocons verkreeg. Deze wormen - en dit is een groot voordeel boven de gewone soort, die alleen op moerbeziënboomen leeft - leven op eikenboomen en kunnen om die reden ligt een nieuwen belangrijken tak van industrie doen ontstaan. Zij zijn, als zij nog zeer jong zijndonker zwart en krijgen later een helder groene kleur met oranje en blaauwe stippen. H. M. Koningin Victoria is Woensdag voor de eerste maal, sedert den dood van haren echtgenoot, in het openbaar verschenen. Zij heeftvergezeld door de Prinsessen Helena en Beatrice, den plantentuin bezocht. De Prins van Oranje bragt H. M. een bezoek op Marlborough-House. De uitgevers der leerredenen van Ds. Spurgeon te Lon den hebben zich beroemd op de uitgaven der 500ste leerrede. Acht duizend exemplaren van de preeken van Spurgeon in het Engelsch, zijn in Groot-Brittanje verkocht geworden. Zij zijn vertaald geworden in het Fransch, DuitschHollandsch, Zweedsch en Italiaanschen zijn alzoo over een aanzienlijk gedeelte van Europa verspreid. Zij zijn in het Engelsch in Canada, in de Vereenigde Staten en in Australië aangekon digd en er bijna zoo overvloediglijk verspreid als in Engeland. Duizende Christenen betuigen dat God zich van die leerrede nen bedient, om hen tot de kennis der waarheid te brengen. Sedert de leeraar Spurgeon is beroepen tot herder der kerk van New-Park-Streette Londen, heeft hij er meer dan drie duizend volwassenen na hunne geloofsbelijdenis gedoopt. De meesten van hen kunnen beschouwd worden als zijne geestelijke kinderen. Nooit is er een eenig van die negen jaar voorbij gegaanof ten minste duizend personen gaven voor opgewekt te zijn door zijn gelezene of gehoorde preeken. Die 500 gedrukte preeken zijn slechts een klein gedeelte van die genen, die hij gepreekt heeft; want, sedert zijn optreding op den kansel heeft hij, uitgenomen eenig kort oponthoud, ge middeld negen malen in de week gepredikt. Wij gelooven dat het moeijelijk zou zijn een tweede voorbeeld te vinden van een zoodanig verschijnsel van godsdienstige, zedelijke, ligchame- lijke en geestelijke krachten. Hier op aarde bestaat geen tweede Spurgeon. Wie, bij het bezoeken der tuinen van het kristallen paleis nabij Londen, in de verzoeking mogt komen om een dame bloemen aantebieden, moge wel toezien. Althans den luit.-kol. Brownley bekwam het voor eenige dagen zeer slecht dat hij, aldaar wandelende, een zestal rozen voor een hem vergezellende dame had afgeplukt. In weerwil toch van zijnen rang en het betoond berouw wegens zijne overtreding, werd hij door den rechter tot een geldboete van 10 shilling voor de rozen en van 5 shilling voor de aan het rozenboompje te weeg gebragte 9chade veroordeeld, terwijl een weigeringwaar aan hij zich echter niet waagde, hem op 10 dagen gevange nisstraf zou zijn te staan gekomen. 13 Junij. - Tot Doctor in het Romeinsch en Hedendaagsch Recht, de heer A. E. J. Modderman, met een academisch proefschrift, getiteld: De hervorming onzer strafwetgeving

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2