Binnenlandsch Nieuws. tingen die hij aanrigt, schijnt die tusschenkomst gebiedend noodig. Ontelbaar toch zijn de stoornissen die de sterke drank in de maatschappij verwekt, de ongelukken die hij veroorzaakt de huiselijke twisten die hij aanstookt, de straatschandalen, de vechtpartijen, de strafgedingen die hij te weeg brengt, en hoevele veroordeelingen wegens moord en doodslag, hoevele gevallen van krankzinnigheid en zelfmoord moeten alleen op zijn rekening worden gesteld Geen wonder! Is de middenterm der verhouding van het gedistilleerd, dat hier te lande als drank gebruikt wordt, slechts naar den betaalden accijns berekend ruim 7 kan per hoofd, er zijn gemeenten waar jaarlijks 15 kan per hoofd gedronken wordten wat het ergst van allen isnaar het tegenwoordige stelsel van plaatselijke belasting is het juist deze accijns, die meerendeels, ja soms uitsluitend in de kosten der gemeente huishouding voorziet. Er zijn er, die zich in zijn toenemen verheugenhoe kan er zegen op zulk een bloedgeld rusten Op dan, landgenooten Op, broeders en zusters van hetzelfde huisgezin van Staat! Blijft niet langer onverschillige of wee klagende toeschouwers der ellende, in wier afgrond ieder uur nieuwe slagtoffers uit uw midden voor tijd en eeuwigheid ver loren gaan. Sluit u aan tot den bonddie naar geen stand of godsdienst vraagt, die geen andere kleur draagt, geen an dere oorzaak heeft als Liefde jegens Volk en Vaderland. Steunt de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank met uwen naam, met uwen zedelijken en stofielijken invloed. Schenkt raad en daad. Helpt haar den volkskanker bestrijden helpt haar de Nederlandsche natie vrij maken van een slavernij schadelijker en den redelijken mensch onwaardiger dan die der Heidenwereld (Op verzoek geplaatst) Z. M. heeft benoemd tot lid der commissie van admi nistratie voor de gevangenissen te Hoorn Mr. C. R. H. van Lelyveld, rechter in de arr.-rechtbank aldaar, en te Woerden den heer J. de Koning Jz., fabriekant en Wethouder aldaar voorts aan H. B. Terspil op verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Sappemeer. Te Rotterdam zal bij gelegenheid der heugelijke verja ring van H. M. onze geëerbiedigde Koningin op 17 dezer een wapenschouwing gehouden worden over de beide bataillons der dienstdoende schutterij. Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld van HD. secretaris heeft heden zijn burgerschapsrecht uitgeoefend, door zich naar de stembus te begeventen einde HD. stem uittebrengen voor de verkiezing van een lid van de Provinciale Staten in Zuid- Holland. Op den 18den Junij aanstaande zal op het buitengoed van den heer Hoffman te Voorburg een bijeenkomst plaats hebben van de overgeblevene gardes d'honneur, die in Junij 1813 naar Metz zijn gemarcheerd. In de zitting der Tweede Kamer van heden Dingsdag zijn al de aan de orde gestelde wetsontwerpen met algemeene stemmen aangenomen. Zijn ingekomen twee wetsontwerpen, als: 1°. tot wijziging en verhooging van hoofdstuk VIII der Staatsbegrooting voor 1863; 2°. houdende voorziening omtrent de Nederl. Bank. Heden Dingsdag nacht is te 's Hage overleden de heer P. S. P. Ferrand, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, oud-refendaris aan het departement van Binnenlandsche Zaken cn lid van verschillende te 's Hage gevestigde genootschappen enz. De overledene was een algemeen geacht burger, die ook om zijn liefdadigheid bij velen in gezegend aandenken zal blijven. Maandag voormiddag is het 25jarig jubelfeest van het Koninklijk Zoölogisch genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam door den voorzitter van het bestuur, den heer F. C. Zillessenin tegenwoordigheid eener aanzienlijke schaar van leden en genoodigden met een toepasselijke rede geopend waarin hij een overzigt gaf van de wording en ontwikkeling dezer instelling en hulde bragt aan de kunde en den ijver des stichters en inzonderheid van den directeur, den heer Wester man, wien hij namens het bestuur een prachtige zilveren vaas aanbood. Behalve de bepaalde feestelijke bijeenkomsten zal er Vrijdag avond ook een groote muziekale uitvoering door de te Amsterdam gevestigde liedertafels plaats hebben en Zaturdag morgen in de Prinsengracht een met vlaggen versierde kotter liggen, die 's avonds door lampions zal verlicht zijn. Nopens de aanstaande tentoonstelling van oudheden te Delft, verneemt men, dat onder het eerste tijdvak (zijnde voorwerpen uit de vroegste lijden tot omstreeks 1425) voor komen verscheiden opmerkelijke kannen, urnen, enz. van den Romeinschen en lateren tijd, Jacoba-kannetjeseen urn met doodsbeenderenuit een Hunnebed afkomstigen onder de voorwerpen van metaal en steen een fragment van de Drent- sche houten brug (Romeinsch voetpad), een camee met de buste van Keizer Macrinus, in een ring van goud en met hrillanten omzet; voorts steenen ring, beitel, strijdhamers, pijlpunten, oude zegelstempels en o. a. een signaal-toestel uit den tijd van Jacoba van Beijeren, door de stad Gouda in gezonden. Onder de munten merkt men op een koperen munt van Obulco en Hipense met Cereskop, in de Haarlemmermeer ge vonden, Romeinsche en andere munten, meest in koper. Onder diverse voorwerpen verdient de aandacht een eiken- houtje kistje met ijzeren opschriftplaatje, in 1862 te Delft ver vaardigd en zamengesteldblijkens het ingegraveerde opschrift: #uit hout en ijzer van de Hofzaal, te 's Giavenhagein 1861 gesloopt", ingezonden door Dr. J. J. F. Wap; een zilver gegraveerde beker, bijgenaamd »de Kattebeker", waaraan een Vlaardingsche legende verbonden is, ingezonden door den beer P. K. Drossaart; een tafelkleed, volgens overlevering met de naald bewerkt door Jacoba van Beijeren door de stad Schoonhoven bijgedragen. Onder de voorwerpen van 14251579 vindt men onder de brieven enz. copie authentiek van den brief, door de regering van Leidtn, 3 Oct. 1578 gegeven aan Willem Cornelisz. Speel man, burger dezer stad, die tijdens het beleg veel trouwe diensten deed, en die daarom voor zich en zijn nakomeling schap den naam van »Duivenbode" erlangde; talrijk zijn de voorwerpen strekkende tot herinnering aan gebeurtenissen en personen, als klokjes, schellen, bekers, noodmunten enz. Weinig maar merkwaardige portretten en handschriften wor den uit dit tijdperk gevonden, als o. a. het portret van Jacoba van Beijeren op doek, van de stad Schoonhoven; het portret in miniatuur van L. Koster, van de academie-bibliotheek to Leiden; portretten van Dirk en Wouter Crabethin olieverw van de Herv. kerk te Gouda; portretten van C. Musiushand schriften van Erasmus, Duifhuis en Coornhert enz. Nopens de steden en gilden beeft men ook belangrijke stuk kenterwijl het krijgswezen door oude wapens, als zwaarden, bellebaarden, stormhoeden, handboog en pijlen enz. vertegen- digd wordt. Onder anderen heeft men in die rubriek een ser- pentijn met affuit, het stuk zelf uit de Haarlemmermeer op gedolven. Opmerkelijk zijn de voorwerpen van kerkelijken aardo. a. zijn door de Herv. gemeente te Loosduinen de twee doopbek kens gezonden, waaraan de legende der gravin von Hennebergh met hare 365 kinderen verbonden is; terwijl onder de gedrukte werken of handschriften verscheidene van de 15de eeuw be* hoorenals getijdenboek, het Passionaal, gedrukt in fol. bij Gheraert Leew, 1480, te Gouda, het laatste ingezonden door den heer A. M. Ledeboer. - Over 't geheel is de verzameling van druk- en prentwerken alsmede de categorie van huisraad uit de 15de en 16de eeuw zeer belangrijk. Maandag aanstaande zal de Koninklijk Zoölogisch Bo tanische tuin te 's Hage voor het publiek worden geopend. Die opening zal naar men verneemt voor de deelnemers met een feestviering gepaard gaan. Naar men verneemt zullen eenige der jeugdige Japane zen zich in de residentie gaan vestigen. Tot dat einde is voor hen in de liooge Nieuwstraat een woning gehuurd. Eenige dagen geleden had een Scheveningsche vrouw, die weduwe was, en hare drie kinderen aan de gevolgen van de cholera in 1849 had verloren, en die alleen met een moe der en hoog bejaarde grootmoeder leefde, hare betrekkingen verlaten. Ten gevolge van de smartelijke verliezendie zij had ondergaanvertoonde zich bij deze vrouw wel eens vlagen

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2