N°. 1010. A0. 1863 Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Dcie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdageu, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 iu de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiëu 1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cis. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 41 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 17 m.; 3 u. 49 ra.; 6 u. 9 m.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 20 m.; 11 u. 69 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 54 m.j 9 u. 14 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 5 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieiiwstraat'a morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u. 10 m., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Iadisohe Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dageljjks van 7} uur's m. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder*Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeeiter, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 101 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op bet Raadhuis, eiken werkdag van 's morgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 81 uur eu van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 unr en van 36 uur; van Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Doetinchem Mr. D. W. Nibbelink, advocaat te Amsterdam en bij het kantongerecht te Alphen Mr. P. C. Hoynck van Papendrecht Jr., advokaat te Rotterdam; tot substituut-griffier bij het provinciaal gerechtshof in Friesland Mr. H. Over- beekgriffier bij het kantongerecht te Beesterzwaagtot no tarissen te Tubbergen G. van den Bosch, kandidaat-notaris te Udenhout en te Assen Mr. H. van Lier, advocaat aldaar; tot adspirant-ingenieur van den waterstaat en 's lands burgerlijke en openbare werken in Nederlandsch-Indie H. W. de Roos, civiel ingenieur. Men verneemt, dat het verslag der commissie van rap porteurs van de Tweede Kamer der Staten-Generaalover het wetsontwerp betrekkelijk den aanleg van een spoorweg van Samarang naar de Vorstenlanden, Dingsdag zal worden vast gesteld en dan spoedig het licht zal zien. Volgens de mededeelingen door het raadslid Jager in dc openbare zitting van den Amsterdamschen Gemeenteraad van Woensdag gedaanis voor de Kanaalleening ingeschreven door ongeveer 1900 personen voor een bedrag van 8 millioen. Uit de Zaanstreek is door 84 voor 3 ton ingeschreven. Dingsdag avond is te Nieuwe Diep aangekomen Z. Exc. de Minister van Marine, benevens de commissie voor de dok- werken, ten einde het drooge dok in oogeuschouw te nemen en middelen tot herstel te beramen. Naar wij vernemen is de heer Seret, aannemer, belast met de opruiming van het puin en de blokken, die op de vloer van het dok verspreid liggen. Eerst na de wegruiming daarvan zal men een bepaald plan kunnen vormen. Heden Maandag vangt de feestviering aan van bet 25- jarig bestaan der Amsterdamsche Diergaarde, die in aanden ken zal blijven door de uitvoering die gegeven wordt aan eeu vroeger genomen besluit tot de uitgave van een prachtwerk, door de zorg van Prof. li. Schlegel van Leidenwaarin de afbeeldingen zullen voorkomen van 175 vogels, 100 zoogdie ren en 25 kruipende dieren, alsmede van 25 gezigten in den tuin of op de gebouwen. De directie van de gazfabriek te Haarlem heeft bij cir culaire aan de gasverbruikers berigtdat de prys van het gaz met den eersten Julij aanstaande wordt-verminderd van f A op f 3,50 de 1000 kubiek voet. De Gemeenteraad van Arnhem heeft beslotenom eeu bijdrage van f 20,000 uit de gemeentekas te verleenen tot het bouwen van een nieuwen schouwburgwaarvan de kosten op f 100,000 worden geraamd. Een Amerikaan heeft het volgende eenvoudige middel tot besproeijing van vruchtboomen gevonden. Meu neemt een pot of emmer, vult die met water en zet hem naast den boom. Vervolgens slaat men een stuk touw tweemaal om den voet van den boomeenige duimen lager dan het bovenste gedeelte van den emmer en legt daarna de beide einden van het touw in het water. Het touw werk dan als hevel en de stam aan houdend bevochtigd, deelt aan de wortels voortdurend en ge regeld water mede. Men heeft slechts te zorgen dat eiken dag de emmer gevuld worde. Behalve dat deze wijze van besproei jing zeer goed is, heeft men het voordeel dat op die wijze behandelde boomen door geen wormen worden aangetast, die dikwijls de schors vernielen. Als zeldzaamheid verdient melding, dat in de gemeente Alkmaar een kat een jong heeft geworpen met acht pooteu en twee staartenook de gewrichten waren daarbij dubbel. Het was zeer goed levensvatbaar geboreu en heeft dan ook onder scheidene uren geleefd. Had men daartoe lust gevoeld, het zou vermoedelijk zeer goed opgekweekt hebben kunnen worden. Te Werkendam heeft een arbeider, 11. Donderdag met een klein kruisnet visschende, een zalm gevangen van 10 ponden zwaarte. De kandidaat H. V. Hogerzeil, adjunct-directeur van het Zendelingshuis te Rotterdam heeft het beroep naar de Her vormde gemeente te Sluis in Zeeland aangenomen eu voor dat naar Hazerswoude bedankt. In de Godgeleerde bijdragen voor 1863, 5de stuk, treft men de volgende hoogstbelangrijke beschouwing aan Zoolang ik met groote belangstelling den toestand van het gymnasiaal onderwijs in de laatste jaren heb ben ik van jaar tot jaar meer en meer in mijn'

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1