Binnenlandsch Nieuws. Beroepen tot predikant der Hervormde gemeente te Wolfaartsdijk Ds. C. P. van Tooren predikant te Katwijk aan Zee. Buitenlandsch Nieuws. leiden tot misbruik van gezag of dringen tot onvrijwillig ge ven uit verkeerd ontzag. Als het waar is, dan behoort de minister van Finantiën hem onmiddelijk te verplaatsenom lands-ambtenaren te bevrijden van dien band, door een onge paste handeling hun opgelegd. Indedaad, d'Engelbronner heeft er eer van. Wat eendragtige zamenwerking overal! Wat spontaneïteit bij die uiting van het nationaal gevoel!! Een hoofdcommissie, die tot nog toe, niet in het oog loo pend veel bijval heeft gevonden; - om mede te doen moeten de menschen benoemd worden ontevredenheid in alle voor name zamenkomsten van benoemdensommigen loopen weg soms met 25 te gelijk, zooals te Amsterdam; anderen bedan ken- anderen nemen aan om den Prins niet alleen te laten staan, zooals een zeker iemand zeide, die in zijn leven altijd het air heeft aangenomen van anderenen soms het geheele land te protegeren en nu niemand officieel te protegeren heb bende en zonder affaires zijndede eerste gelegenheid de beste te baat neemt om den Prins onder zijn protectie te nemen. Iets daar deze hem zeker heel dankbaar voor isen vooral dat hij dat zoo publiek gezegd heeft. Die commissies zijn nu niet protectionistisch meer, maar wel wat exclusief in anti liberale rigting. Men wijt dat niet aan den Prins. Maar het feit is er, Kien en Asch van Wijk, Groen en Rochussen Vrolik en v. Lennep, enz. enz. en nog meer van de fine fleur van reactie en andere acties; - maar van de woordvoerders der liberaliteit? Niemand. Het is opmerkelijk En het zou nu een uationaliteitsuiting zijn Het is alles uitstekend netjes en handig overlegd! Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Beerta H. J. Onnes, JOzn. en der gemeente Nieuwe Schans O. van Riemsdijk. Prof. M. de Vries hoogleeraar alhier, is tot correspon derend lid der Kon. Belgische academie van wetenschappen en fraaije letteren benoemd. De Belgische gezant te 'sHage, baron Dujardin is be noemd tot groot-officier der Leopoldsorde. Naar men verneemt zal Mgr. Vecchiatti die tot andere functiën te Rome is benoemd, binnen eenige dagen de resi dentie verlaten. De nieuw benoemde pauselijke nuntius aan het Neder- landsche Hof, Mgr. S. Oreglia S. de Stefanois in de residentie aangekomen. De arr.-rechtbank te Sneek heeft ter vervulling der open staande rechtersplaats op de aanbevelingslijst geplaatst de HH. en Mrs. van Boelens, advocaat te Groningen, J. Minnema Buma, burgemeester van Franeker en H. J. Alberda, subst. officier bij de arr.-rechtbank te Sneek. Donderdag stond voor het provinciaal gerechtshof van Noord-Brabant terecht L. v. O., beschuldigd van poging tot moedwilligen manslag op een meisje, dat, (gelijk in der tijd breedvoerig gemeld is) op eersten Paaschdag zich van boord van een in het kanaal liggend schip naar den wal wilde be geven. Het O. M. in aanmerking nemende de in deze zaak aanwezige verzachtende omstandigheden, als ook dat het feit geen aanmerkelijk letsel voor het slagtoffer ten gevolge heeft gehadrequireerde tegen den beschuldigde een correctioneele gevangenisstraf van 3 jaren en veroordeeling in de kosten. Mr. L. Verheijen trad als verdediger op. Het hof zal Dingsdag uitspraak doen. De finantieele commissie uit den Gemeenteraad van Am sterdam heeft afwijzend geadviseerd op de voordragt van B. en W. tot het aangaan eener stedelijke leeniug van 16 mil- lioen, waarvan 10 millioen moeten strekken tot deelneming aan de inschrijving voor de Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij. Als slotsom van haar onderzoek heeft de meerderheid der com missie te kennen gegeven, «dat zij bezwaar ziet dat door de gemeente in een industrieele onderneming worde deelgenomen dat zij geen vrijheid vindt mede te werken tot het opleggen van lasten op het tegenwoordig en toekomend geslacht der ingezetenen; lasten, die vooruit niet te berekenen zijn, om dat de begrooting in verband met de concessie geen genoeg- zamen waarborg opleverten omdat er geen voldoende zeker heid bestaat, noch dat het werk voor de uitgetrokken som en binnen den bepaalden tijd kan worden uitgevoerdnoch dat de Rijks bijdrage zal strekken tot 4| pCt. rente en aflossing." Gedurende de kermis te Groningen mogten de tapperijen niet langer dan tot 2 uur 's nachts open blijven; de sociëtei ten evenwel onbepaald. Dit verbod gaf aanleiding tot ongere geldheden enkele duizenden verzamelden zich voor het Stad huis en eischten opheffing van het verbod. De eerste commis saris van politie begreep bedaard te moeten handelen en gaf in dien geest zijne bevelenwaardoor de onrust werd beteu geld en het alleen noodig bleef voorzorgmaatregelen te nemen in de nabijheid van het huis van den burgemeester. Het ver bod werd niet opgehevenmaar afwijking oogluikend toegelaten terwijl op Pinkstermaandag na den afloop der godsdienstoefe ningen vergunning werd verleend om alle tenten enz. open te zetten. De burgemeester eener gemeente nabij Zwolle, de heer Z., heeft zich door een pistoolschot van het leven beroofd. Te Nijkerk op de Yeluwe heeft een gehuwde vrouw, moeder van vijf jonge kinderennaar men zegt ten gevolge van gemoedsbezwaren van godsdienstigen aardeen einde aan haar leven gemaakt. Een landbouwer bij Coevorden heeft een hond, die des morgens den postbode op den straatweg te gemoet loopt, voor hem gaat zitten en door de beweging zijner voorpooten als 't ware vriendelijk vraagt, of er ook iets voor zijn baas is te bestellen. Heeft de bode een courant, pakje of brief, dan neemt het dier dit voorzichtig in den bek en bezorgt het bij zijn baas. Ds. J. W. Felix te Katwijk, heeft voor het beroep naar Apeldoorn bedankt en voor dat naar Engwierum door Ds. S. Hoogerzeil, thans te Berkel en Rodenrijs. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gereformeerde gemeente te Sappemeer Ds. W. H. Frieling te Bedumdie voor het beroep naar Emmen heeft bedankt, gelijk ook Ds. K, J. van Goor te Sneek voor dat naar Hoogeveen. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene gemeente te Haarlem Ds. H. op 't Holt, aan den Helder. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier, Vrij dag des namiddags te 5 uur 69°, des avonds te 8 uur 61°, te 10 uur 58°. Zaturdag morgen te 6 uur 55°, te 8 uur 61°, te 12 uur 65°, 's namiddags te 4 uur 67°. Het kunstenaars-concert te Dusseldorp heeft Woensdag avond op allezins waardige wijze het 40ste Neder-Rijnsche muzijkfeest besloten. Waren op de beide voorlaatste dagen prachtige voortbrengselen van een schoon verleden op meester lijke wijs vertolkt, thans bekleedden de compositien van den tegenwoordigen tijd een voorname plaats op het rijke pro gramma. Het schoone fragment uit Hiller's //Verwoesting van Jeru zalem", waarmede de eerste afdeeling werd besloten maakte niet den minst grootschen indruk. Trouwens, een blik op het programma schenkt de overtuiging dat het met zooveel smaak gekozen en aan afwisseling rijke vocale en instrumentale con cert, dat op de medewerking van zoo uitstekende artisten mogt bogen, een waarlijk eenig kunstgenot mogt opleveren. De heer J. A. van Eyken voerde o. a. een pbantasie voor orgel van Bach mede op hoogst loffelijke wijs uit. Dezer dagen heeft de portier van een der voornaamste bewoners te Weenen zijn betrekking bij notarieele acte ver kocht. De koopsom bedroeg fl. 5000. De geschenken welke de portier in bedoeld huis jaarlijks ontvangt, bedragen ruim fl. 1000.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2