Buitenlandsch Nieuws. zonderingen ziet liet er in dit opzigt onder de geringe stan den in 't algemeen treurig uit, en slechts wanneer met kracht daaraan de hand wordt geslagen zal in dien staat van zaken gunstige verandering komen. Derhalve wordt voorgestelddat ieder in zijnen kring beproevein hoeverredoor het vestigen van een patronaat over de armen of door soortgelijke midde len in den bedoelden huishoudelijken toestand verbetering kan worden gebragt. d. De zaak der volksvermaken is der voortdurende belang stelling van de Maatschappij overwaardig, en behoort tot ha ren werkkring. De Departementen zijn uitgenoodigdzooveel mogelijk in overleg met de plaatselijke Besturen, Commissiën te benoemen voor volksvermakenof zich met de bestaande in aanraking te stellen. Voor eenigen tijd werd door een jongen te 's Hage uit een geplaatste brievenbus, zoo men verzekert, meer spelende dan met boos opzet, door middel van een stokje, een brief geligt, zonder te weten of daarin al dan niet waarde was. Van dit feit kreeg de politie kennis, spoorde den jongen op ener werd proces-verbaal opgemaakt; de zaak werd aanhangig voor de arrondissements-rechtbankdie Donderdag daarin uitspraak gedaan en zich in deze incompetent verklaard heeft, met ver wijziging van de zaak naar den Proc.-Gen. in Zuid-Holland. De rivier de IJsselbij Zwolle, was Dingsdag bijna het tooneel van een groot ongeluk geweest. Omstreeks 7 uur des avonds wilden drie personenbehoorende tot het personeel bij den bouw der spoorwegbrug, in een bootje van deze zijde de rivier overstekentoen zijdwars voor den golfslag eener voorbijvarende stoomboot komende, met hun klein vaartuigje omsloegen en in de diepte zonken. Zij zouden ongetwijfeld zijn verdronkenzonder de gelukkige omstandigheiddat juist op dat punt een zeilschip voorbij voer, waarvan het volk hen toen zij voor een oogenblik boven water kwamentouwen toe wierp en gelukkig aan boord haalden. Ds. J. A. van Hamel te Groningen heeft het beroep tot tweeden predikant bij de Waalsche gemeente te Leiden aangenomen. Bij de eerste heffing van het Rijnlands bundergeld naar het nieuwe reglementzijn vele ingelanden weigerachtig ge weest te betalen op grond van oude contracten in vorige eeuwen met Rijnland gesloten. Alzoo hebben ingelanden uit de pol ders van Sluipwijk, ReeuwijkNieuwkoop, Oukoop, Willens, enz., zich verzet tegen de dwangbevelendoor den rentmeester van Rijnland uitgevaardigd. Van daar dat verscheidene pro cessen daarover thans bij de rechtbanken van Leiden en Rot terdam aanhangig zijn gemaakt, waarin de belangen van de ingelanden werden voorgestaan door Mr. Tijdeman uit Am sterdam en Mr. Faber uit Rotterdam; terwijl voor Rijnland optrad Mr. van der Linden. Dingsdag 11. heeft de rechtbank te Leiden vonnis gewezen in eene dier zaken, en wel die, den Polder van Nieuwkoop betreffende. Daarbij is het dwang bevel gehandhaafd en het verzet afgewezen. Deze beslissing is door het betrokken hoogheemraadschap van groot belang. Vrijdag 22 Mei werd voor de arrondissements-rechtbank alhier behandeld de zaak van het in der tijd plaats gehad heb bend en gerucht makend tweegevechtbuiten de Rijnsburgsche poort onder de gemeente Oegstgeest. Het Openbaar Ministerie eischte de schuldigverklaring aan verwonding met voorbedachte rade, en veroordeeling van den schuldige tot vier maanden cellulaire gevangenisstraf. De arrondissements-rechtbank heeft heden Vrijdag bij een beredeneerd vonnis de dader schuldig verklaard aan uitdaging tot een tweegevecht en verwonding, en veroordeeld tot ééne maand cellulaire gevangenisstrafter wijl een afwezig gebleven getuige is veroordeeld in een geld boete van f2 5. De zomerconcerten aan de buitensocieteit Amicitia zul len tweemaal 's maands plaats hebben gedurende de maanden Junij, JulijAugustus en September; en wel door de muziek corpsenvan het reg. grenadiers en jagers, 9 Junij, 28 Julij, 10 Augustus en 15 September; van het reg. veld-artillerie op 24 Junij en 26 Augustus en van het reg. dragonders op 14 Julij en 8 September. Heden Vrijdag zijn alhier ter markt aangebragt 1278 5 lammeren. - Bij besluit van den Gouverneur-Generaal van Nederl- Indievan 1 Aprilis een commissie benoemdbestaande uit den proc.-gen. bij het Hoog Gerechtshof van Nederl.-Indie, als voorzitterden directeur van financien den directeur der middelen en domeinenden resident van Bataviaden heer T. Ament, gepensioneerd hoofdambtenaar, den heer A. R. J. Crameruskoopmanden heer Jhr. Mr. F. Junius van He- mertadvocaat en procureur bij het Hoog Gerechtshof van N.-I., en den heer C. T. Deeleman civiel-ingenieur, als leden en den adsistent-resident voor de politie te Batavia, als secre taris, met opdragt aan die commissie om een uitgewerkt plan voor de instelling en werking van gemeentebesturen op de hoofdplaatsen van Ned.-Indie te ontwerpen en der Regering aantebieden. In de Java-Bode leest menWij vernemendat binnen kort een aanzienlijke expeditie tegen het weerspannige eiland Nias zal worden gezonden. Onder anderen noemt men het geheele derde bataillon infanteriedat aan dezen togt zal deel nemen. Dezer dagen had te Buitenzorg het volgende vreeselijk voorval plaats. De Europesche stalmeester van Z. E. den Gou verneur-Generaal was naar men zegtin zeer goede verstand houding met de vrouw van een der inlandsche bedienden die, hierover in geenen deele gesticht, zijn wraak op hem zocht te koelen. De gelegenheid hiertoe deed zich weldra op. De inlander ontving van den dienstdoenden adjudant een lijst van werkzaamheden voor deu stalmeester. Deze laatste, den kende dat de man in dienst was, bevond zich in de kamer der vrouwwaar hij door den ander werd aangetroffen. Deze gaf hem de lijst over, en terwijl de stalmeester die lasbragt hij zijn slagtoffer een vreeselijken houw over het achterhoofd toe met zijn klewang, en daarna een over het gezigt, terwijl de getroffeneden inlander zijn wapen willende ontrukken zich daarbij een paar vingers afsneed. Daarna trok de moor denaar zijn kriswaarvan hij ook voorzien wasen bragt daarmede den stalmeester een diepe buikwonde toewaarna hij zich ter beschikking der policie stelde, te kennen gevende dat zijn wraak voldaan was. Berigten uit Buitenzorg meldendat de zoo zwaar gewonde stalmeester reeds in zoo verre hersteld isdat hij kleine wan delingen doetdank zij de zorgen des kundigen geneesheers die hem behandelt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier, Donder dag des namiddags te 5 uur 62°, des avonds te 8 uur 55°, te 10 uur 54°. Vrijdag morgen te 5 uur 54°, te 8 uur 62®, te 12 uur 69°, 's namiddags te 4 uur 69°. Te Avenza in de provincie Massa heeft een opstand van vrouwen plaats gehadwelke tegen de spoorwegautoriteiten ge- rigt wasdie volgens haar zeggen door het vervoer van mar mer aan hare mannen het brood ontnamen. Een oogenblik dacht mendat de zaak een ernstige wending zou nemeneen bataillon troepen werd derwaarts gezonden, de nationale garde van Massa kwam onder de wapensook die van Saszana werd ontboden, doch ten slotte waren 12 karabiniers voldoende om de oproerige dames te verdrijven. Koning Karei van Zweden en zijn familie hebben dezer dagen openlijk een bewijs van sympathie voor de Poolsche in- surgenten gegeven. Eenige dames, met Frederika Bremer aan het hoofdhebben namelijk een concert gegevenwaarvan de opbrengst voor de gewonden in den Poolschen vrijheidskamp bestemd is, en volgens een door de dames openbaargemaakte rekening hebben de Koning, benevens de Koningin-weduwe, de hertog van Oost-Gothland en Prinses Eugenie aan het co mité aanzienlijke bijdragen doen toekomen. De Koning van Pruissen heeft aan den kardinaal An- tonelli het groot-kruis der orde van den Rooden Adelaar verleend. Te Salzdelfurt is de lljarige zoon van den jagtopziener terwijl hij de koeijen hoedde, op een verschrikkelijke wijze omgekomen. Een koe, die hij aan een touw hadging op den loop, het touw verwarde zich om het ligchaam van den knaap

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2