Buiteniarulsch Nieuws. ten niet geschied, zullen de harten des volks niet dan met moeite eenstemmig zijnen dit is een reden van zwaar ver driet voor mijn keizerlijk gemoed. Dat de Taikoen derhalve alles doe wat in zijne magt is, om de stellige uitdrijving der barbaren te verzekerenen dien overeenkomstig moeten er onverwijld bevelen gegeven worden aan alle Daimios. Het is overigens de pligt van den opperbe velhebber (den Taikoen) dit plan uittevoeren. Voleindig ten spoedigste de geheele onderneming; verwe zenlijk hetgeen tot heden het onderwerp is geweest van de overwegingen van den Staat en bepaal het juiste tijdstip waarop de gemeenschap met de leelijke vreemdelingen voor altijd zal ophouden. Gij zult ons een rapport over dit onderwerp inzenden." Wij vernemen, dat niet alleen het plan is gevormd, maar dat men reeds krachtdadig aan de verwezenlijking daar van werkzaam is, om in den loop der maand Augustus op groote schaal een vocaal- en instrumentaal concert te geven in de Ridderzaal op het Binnenhof te 's Gravenhage. Het programma zal uitsluitend bevatten compositiën van onze vaderlandsche toondichters, die zelf de uitvoering van hunne werken zullen dirigeren. Wat vooral in ons oog deze onderneming hoogst belangrijk en prijzenswaardig maaktis het edel echt vader landsche doel daaraan verbonden, dat namelijk de opbrengst bestemd is om den grond te leggen tot het oprigten van een fonds ter ondersteuning van een 900tal oude dapperendie in het onvergetelijk jaar 1813 hun leven hebben feil gehad om ons geliefde vaderland van vreemde overheersching te bevrij den en thans meerendeels onverzorgd en in een staat van hulp behoevendheid in de verschillende gewesten zijn verspreid. Al de miliciens van de ligting dezes jaars, welke in het begin dezer maand bij de verschillende wapencorpsen ingelijfd zijn zijn onmiddellijk tot eerste oefening daarbij in activiteit gesteldmet uitzondering van diegenenwelke bij het wapen der cavallerie (de vijf regementen dragonders en het regement veld- en rijdende artillerie) zijn ingedeeld, die eerst den lsten October dezes jaars daar bij in werkelijke dienst zullen moe ten optreden. Laatstgemelde miliciens zijn tot op dat tijdvak met onbepaald verlof naar hunne haardsteden teruggezonden. Te Rotterdam zijn circulaires rondgezonden betreffende het houden van een gecostumeerden optogt, ter gelegenheid der feestelijke viering van het 50jarig jubilé van Nederlands herkregen onafhankelijkheid in de maand November a. s. Uit het programma bij deze circulaire gevoegd, blijkt, dat de stoet o. a. zal bevatten 3 zegewagens, ter eere van Oranje, van koophandel en zeevaart en van Rotterdams nijveren. Dingsdag middag liep een lljarige knaap al spelende door de openstaande klep der Nieuwebrug te Dordrecht in het water en zonk onmiddellijk weg. Ofschoon kort daarna opge haald bleken alle aangewende pogingen tot behoud vruchteloos te zijn. Een tweetal droevige zaken hebben te Velp aan de al- geraeene volksvreugde op den 2den Pinksterdag een treurige herinnering verbonden. Zekere dienstmaagdin den vooravond nog een boodschap moetende doendie haren weg door de algemeene volksbewe ging voerde en een onaangename bejegening van door drank opgewonden jongelieden willende ontwijkenwerd door een zwaar beladen rijtuig zoodanig overreden, dat haar twee ribben gebroken zijnen zij bovendien een verwonding in den rug heeft gekregen waardoor zij in een zeer bedenkelijken toestand verkeert. Omstreeks middernacht werden de inwoners deels in hunne zoete sluimering, deels in hunne dartele kermisvreugde ge stoord door hel gebengel der brandklok. Weldra vernam men dat de vrij aanzienlijke huizing van G. A., in de Biezendel Akkerzigt genaamd in lichtelaaije vlammen stond. Door de afgelegenheid der huizing, die tevens van de dorpzijde achter zwaar geboomte verscholen ligtwas geen spoedige blussching mogelijk zoodat de bovenverdieping dan ook reeds instortte, toen de spuiten begonnen te werken. Dientengevolge is dan ook de huizing met het grootste gedeelte van den inboedel in de asch gelegd. Een en ander was behoorlijk verzekerd. Behahe het verlies van een paar schapen en wat pluimge dierte, wordt deze ramp echter vreesselijker, wanneer men be denkt dat zekere v. d. B. die in dat gezin zijn oude dagen sleet, jammerlijk in de vlammen is omgekomen. Naar men zegt, moet onvoorzigtigheid van een dienstmaagd, die van de kermis te Rozendaal was te huis gekomen, de oorzaak van dit onheil zijn. Wij vernemen dat op Dingsdag den 2den Junij, des avonds ten zeven uur, door het Staf-muziekcorps van het re giment Grenadiers en Jagers, een Groot Militair Concert zal gegeven worden onder de leiding van den heer directeur F. Dunckler op Zomerzorg. Dit Muziekcorps is te gunstig bekend dan dat wij een woord ter aanbeveling hierbij zouden voegen Men schrijft van Tjilatjap, dat daar sedert 3 maanden een allerhevigste koortsepidemie heerschtdie een gedeelte der bevolking vernield en een ander gedeelte reeds genoodzaakt heeft met have en goed naar elders te verhuizen. De gezondheidstoestand der bevolking op Sumatra's West kust was bevredigend. De epidemie in de Padangsche Boven landenwaarvan in vroegere nummers melding werd gemaakt, is geweken. Op onderscheidene plaatsen hadden min of meer belangrijke branden plaats. Zoo ontstond brand op de passer te Fort van der Capellenwelke zich, door spoedig aangebragte hulp slechts tot één huis bepaalde. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier, Woens dag des namiddags te 5 uur 62°, des avonds te 8 uur 53°, te 10 uur 62°. Donderdag morgen te 5 uur 52°, te 8 uur 60", te 12 uur 63°, 's namiddags te 4 uur 64°. Men meldt uit Stockholm dat de bevolking van Zweden aan Prins Czartoryski aanmerkelijke ondersteuning ten behoeve der Poolsche zaak heeft geschonken. Zoo spreekt men van 12,000 munitie-geweren, 6000 percussie-geweren en 50 stukken geschut. Gesteld dat dit gerucht waarheid spreekt, dan zal de groote zwarigheid hierin worden gevonden het middel te ver schaffen om die wapenen naar de zuidelijke kust der Oostzee te vervoeren zonder dat ze in de handen vallen der Russische kruisers. Ofschoon het Russische budget lang op zich heeft doen wachten, is het toch eindelijk verschenen. De inkomsten be dragen 276,100,000 r., of 3,750,000 r. minder dan in het vorige jaar, welke vermindering hoofdzakelijk moet worden toegeschreven aan de berekening van accijns op dranken, die in de plaats is gekomen van de vroegere brandewijnpacht. Al hoewel deze wijziging tot nu toe een derving van inkomsten ten gevolge hadvleit men zich spoedig met het tegendeel aangezien de consumtie sterk toeneemt. De uitgaven van dit bud get bedragen 292,700,000 r. In 1862 bedroegen zij 295,532,000 r. In geheel Rusland moet een groote opgewondenheid heer- schen. Uit alle deelen van het Rijk stroomen adressen naar den Czaarom goed en bloed ter zijner beschikking te stellen tot verdediging der rechten van het Land. De Badensche regering heeft besloten dat met het einde van het bad-saisoenop 31 October 1866de speelbank te Baden-Baden zal worden opgeheven. De pachtsom, welke de heer Benazet tot dien tijd jaarlijks aan de badkas moet beta len, is meer dan verdubbeld; zij is namelijk op 700,000 frs. gebragt. Dingsdag avond heeft te Dusseldorp de groote algemeene repetitie van het oratorium Elias van Mendelssohn Bartholdy plaats gehad, met een schier volmaakt ensemble, zoodat men zich waarlijk reeds kon denken op den eersten avond van het 40ste Neder-Rijnsche muzijkfeest. Vermoedelijk heeft de tegen woordigheid van HH. MM. den Koning en de Koningin van Hanover wel het hare bijgedragen om deze repetitie te doen wedijveren met eeh prachtige opvoering zelve. Zoo als uit de aankondiging reeds algemeen bekend is, werd het vocale ge deelte door den heer Otto Goldschmidt en het instrumentale door den heer Julius Tausch gedirigeerd, terwijl als solisten o. a. optraden mevr. Jenny Goldschmidt-Lindtuit Londen, en mej. Maria Büschgens, uit Crefeld (sopranen), mej. Phi lippine von Edelsberg, uit Munchen, (alt); de heeren Dr. Gunz, van Hanover (tenor), en Julius Stockhausenvan Ham burg (bas).

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2