N°. 1000. Donderdag 28 Mei. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.9B, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- unera Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.71' Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu weiijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 'sGravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 41 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 17 ra.; 3 u. 49 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 20 ra., 11 u. 59 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 5 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 8 u. Postbusiigtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u. 10 ra., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Iadisohe Landpost. Over Southampton, l en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7} uur 's in. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8—1 uur en vau 8—6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 8—6 uur; Tan '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 nur. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Dinxperlo P. L. Ebelingonder toekenning van eervol ontslag als bur gemeester van Westervoort. Z. M. heeft tot lid van het collegie voor de zeevissche- rijen, in plaats van wijlen P. Varkevisser, benoemd den heer A. E. Maas te Scheveningen. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal van Dingsdag zijn de beraadslagingen aangevangen over het ontwerp der begrooting voor het departement van Kolo niën voor 1863. Zes leden hebben het woord gevoerd wier gevoelens in drie cathegoriën kunnen gesplitst worden. De heeren Hoffman en Wintgens hebben zich even als in Decem ber 11. tegen het koloniale stelsel van dit Kabinet verklaard en zullen alzoo tegen het hoofdstuk ^temmen. De heeren Ge vers Deynoot en Viruly Verbrugge zullen vóór het hoofdstuk stemmen en ondersteunen dus het koloniale regeringsbeleid. Opmerkelijk was de rede van den heer Gevers Deynootdie zoo als men weetgedurende eenige maanden Indie heeft be zocht, en een alles behalve gunstig tafereel van den toestand dier kolonie heeft geschetst. De heeren van Logchem en Dirks zouden vóór de begrooting stemmen, omdat) zij den te- genwoordigen minister de gelegenheid wilden verschaffenom zijne ontwerpen tot regeling van verschillende onderwerpen in gereedheid te brengen en aan de Kamer aantebieden. De heer Dirks drukte zich in dien zin uitdat hij gedurende eenige maanden een wapenstilstand met den minister wilde sluiten. In de Dingsdag rondgedeelde uitvoerige Memorie van Beantwoording nopens het ontwerp tot regeling van de exploi tatie der Staatsspoorwegen en de bekrachtiging van sommige artikelen eener concessie wordt in het breede het beginsel van particuliere boven Staats-exploitatie verdedigd zoowel uit een theoretisch als practisch oogpunt en wordt daarbij tevens aan getoond, dat zelfs in Staten alwaar de Staats-exploitatie be staat, de exploitatie door particulieren steeds grootere uitbrei ding verkrijgt dan die door den Staat. Overigens is de aard van het bedrijf beslissend voor particuliere exploitatie. Boven dien niet het voordeel dat van eenige onderneming te plukken isgeeft grond om haar aan den Staat te trekken. Dat voor deel is geenszins het kenmerkend vereischte van publieke dienst. Zoo slechts op de voordeelen der opbrengst ware te letten, de Staatsdienst zou voor een oneindige uitbreiding vatbaar zijn. Staats-exploitatie is uit haren aard duurder, niet alleen wat betreft de aanschaffing van het materieel, of de bezoldi ging van ambtenarenmaar ook daarindat spaarzaamheid in de uitgaven gestadige uitbreiding van het vervoer, vrijheid van beweging zonder administratieve banden en comptabiliteits- regels, in een woord, dat onafgebroken krachtsinspanning, ter verkrijging van de hoogste opbrengst met de minste kos ten hier zoowel als bij elke industrieele ondernemingalleen van het eigen belang der ondernemers worden verwacht. Ove rigens worden de bepalingen der exploitatiewet en der conces sie zelve breedvoerig verdedigd en hier en daar wijziging of verduidelijking van redactie aangebragten is een gewijzigd ontwerp en een gewijzigde concessie overgelegd. Die verande ringen betreffen evenwel niet de hoofdbeginselen of de voor naamste voorwaarden. Bij de verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland voor het hoofdkiesdistrict 's Gravenhage in de plaats van wijlen W. D. A. M. baron van Brienen van de Groote Lindt, zijn ingekomen 333 biljetten. Blanco 9. Getal stemmen 324. Volstrekte meerderheid 163 stemmen. De heer Mr. P. L. F. Blussé bekwam 116, Jhr. J. Westpalm van Hoorn van Burgh 109, de heer C. Schiffer van Bleiswijk 74 stem men, enz., zoodat er een herstemming tusschen de heeren Blussé en van Hoorn van Burgh moet plaats hebben. Door de hoofd-administratie van het regement veldartil lerie te Utrecht zullen in deze week openbaar verkocht worden 5 reforme paarden. De heer H. J. van de Goorbergh, apotheker te Breda, is als minste inschrijver door het departement van Oorlog de leverantie toegewezeu der benoodigde bloedzuigers ten behoeve van alle militaire ziekeninrigtingen des Rijks voor 4jYff cents per stuk. Die leverantie zal aanvangen 1°. Julij a. s. en eindigen uit. Junij des volgenden jaars. Gedurende de twee Pinksterdagen is de toevloed van

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1