Buitenlandsch Nieuws. Donderdag werd te Amsterdam de 39ste jaarlijksche al gemeene vergadering gehouden van het Nederfendsch^ genoot schap tot zedelijke verbetering der gevangenen. Ds. I. Prins opende haar als voorzitter met een redevoering over het cellu lair systeem en de zorg voor jeugdige ontslagenen als een zaak yau voortdurende belangstelling en behartiging. Door de commissie voor de tentoonstelling van schilde rijen te 's Hage is bepaalddat die tentoonstelling op den 2den Pinksterdag des voormiddags te tien uur zal geopend wordenzoodat voor de vreemdelingen de gelegenheid bestaat om reeds vroegtijdig een bezoek te brengen aan deze schoone verzameling van kunstwerken welke, volgens het algemeen ge voelen een bezoek overwaardig is. Donderdag avond werd te Gouda een vergadering ge houden van gas verbruikers, die vrij talrijk bezocht was. Met het oog op de hooge prijzen van het gazdie hier de kleine verbruiker moet besteden (22£ cent per kubiek el), werd be sloten, naar aanleiding van de meer en meer in gebruik ko mende verlichting met petroleumom de directie der aldaar bestaande gasfabriek voortestellende prijzen van bet gaz te verlagen tot op 15 cents per kubiek el, terwijl zich een groot aantal gazverbruikers heeft verbonden om wanneer de directie der gazfabriek daartoe niet mogt willen besluitende gazver- lichting aftebreken. De prijs van het gaz te Wageningen zal met één gulden op de 1000 voeten verminderd worden en dus in het vervolg 5 in plaats van 6 gulden bedragen. Sedert 13 Mei jl. wordt vermist een aangeteekende brief afgezonden door den heer La Chevalier, te Amsterdam, aan het adres aan den heer H. Polman Mooijte Haarlem, in houdende: 3 bankbiljetten, ieder a 1000, zijnde: A. 5567, D. 3919 en D. 7439. De hoofd-commissaris van politie te Amsterdam verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. Bij de aanbesteding van het gebouw voor de Twentsche industrie- en handelschool te Enschedé, is het werk onder hands gegund aan Heuvels, voor f 31,560. Wij hebben vroeger melding gemaakt van de vreemd soortige procedureaanhangig bij de arr.-rechtbank te Mid delburg en waarbij de luchtreizigster Cecily Strasburger van den burgemeester van St. Kruis schadevergoeding eischt voor de vernieling harer luchtballondie aldaar was nedergékomen. Thans heeft de procureur van dien burgemeester bij conclusie van antwoord geëischt, dat de rechtbank zou bepalen; dat de eischeres zekerheid stelde tot een bedrag van fdrSOO. De recht bank heeft het beloop daarvan echter bepaald op .400. Pro?. H. Bouman herdacht Donderdag de 40jarige ver vulling van het hoogleeraarambt aan de Utrechtsche hooge- school. Namens een 1 SOtal zijner voormalige leerlingen werd hem door een commissie, bij monde van Prof. Doedes, een prachtige pendule met een album aangeboden. Te Utrecht overleed Donderdag morgen de heer A. Kerk hof, meer dan 50 jaren werkzaam in de betrekking van voor lezer in de Domkerk aldaar; hij bereikte den hoogen ouder dom van bijna 91 jaar; de overledene was algemeen geacht en bemind om zijn godsvrucht en stille deugden. Zondag morgen, 24 Mei, ten tien uur zal de WelEerw. heer Dr. Kögel, die tot Hof- en Domprediker te Berlijn is beroepen, in de Hoogduitsche kerk te 'k Hage zijn afscheids rede houden. Tot de Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk voor dit jaar zijn nog afgevaardigd door de godgeleerde faculteit aan de Leidsche Hoogeschool, Prof, L. W. E. Rau- wenhoff, en door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Bra bant Ds. G. J. C. Harmens, te Valkenswaard. Beroepen bij de Hervormde Gemeente te Bleskensgraaf en Hofwegen, Ds. A. F. Simons te Ermelo, en te Op- en ;Neder-Andel Ds. H. W. A. Verhoeff te Oud-Beijerlandbe dankt voor het beroep naar Bunschoten door Dr. J. E. van Toorenenbergente Lienden. Aangenomen het beroep naar de Hervormde gemeente te Delden door Ds. W. Bax, te Herkingen. Beroepen bij de Afgescheidene Gereformeerde gemeenten te Noordwijk-Binnen Ds. H. Koers te Aaien in Drenthe; te ^'inschoten Ds. G. Kramer te Veldhuizenbedankt voor het beroep naar Sluis door Ds. P. van der Sluys te Maasland en voor dat' .paar Kiel-Windeweer door Ds.rJ. T. Bps te Haren. De algemeene vergadering der maatschappij voor Neder- iandsche Letterkunde te Leiden, zal dit jaar gehouden worden op Donderdag den 18den Junij aanstaande. Heden Zaturdag morgen te half negen uur kwam aan de door de Regering vergunde ligplaats aan het Utrechtsche veer alhier voor het eerst aan de in de vaart gebragte stoom boot Rijn en Gouwe, die voorloopig eenmaal daags de dienst tusschen Bodegraven en Leiden zal vervullen; maar weldra ook tweemaal daags zal varen. Een groot aantal bewoners der aan den Rijn gelegen dorpen maakten daarvan gebruikterwijl de boot te half een uur weder vertrok. De aankomst te Bo degraven en te Leiden staat in naauw verband met het ver trek der Spoortreinen van de Rijn-en Hollandsche Spoorwegen terwijl de boot doeltreffend is ingerigt en de ondernemer niets heeft gespaardom de togt ook door het uitdiepen van on diepe plaatsen in den Rijn te doen gelukken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier, Vrij dag des namiddags te 5 uur 50®, des avonds te 8 uur 47®, te 10 uur 46*. Zaturdag morgen te 5 uur 44®, te 8 uur 45®,_te 12 uur .63®, 's namiddags te 4 uur 63®. -NI Te Madrid vertelt men dat een Engelschman den accro- baat Blondin overal volgt, met het doel, om met zijn weduwet een zeer schoone vrouwin het huwelijk te tredenzoodra Blondin bij zijn halsbrekende toeren het leven mogt verliezen. Gedurende het vorige jaar is in de brouwerijen te Weenen een hoeveelheid van 258,605 aam bier gebrouwen. Men meldt uit Stettindat op 19 dezer van daar is uitgezeild de schoener Japan, het eerste koopvaardijschip, dat rechtstreeks uit een haven van Rusland naar Japan stevent. Op 17 dezer is een schip uit de haven van Hamburg derwaarts vertrokken, zijnde insgelijks het eerste voorbeeld van dien aard in gemelde haven. Het kan ongeveer 20 jaren geleden zijn dat er een man van Antwerpen naar de Indien vertrok, terwijl hij zijn vrouw en drie kinderen in de grootste armoede achterliet. Kort na zijn vertrek was zijn vrouw van armoede en ver- vj ..«i ie.; st(Tn 1 driet gestorven. Lang daarna was een der kinderen getrouwd en bij deze waren de twee andere in een huisje in de vijfde wijk gaan wonen alzoo gezamenlijk hun best doende om met vlijtigt .werkendoor de wereld te geraken.'Aldaar leefden zij in eenbekrompen toestand; maar toch tevreden en God dan kende dat zij het. degelijks,ibtood bonden verdienen. Dezer dagen ontvingen zij onxcrvyaqiits,,.eeOi)bricf uit Londen. Men verbeelde zich hunne verwondering, toen zijna dien geopend te hebben, zagen dat hij van hunnen vader kwam, dién zij wreeds lang dood waanden. De man bekende dat hij slecht had gehandeld met' hen te verlaten; doch hij voegde er bij, dat hij thans schatrijk terugkeerdedat hij hen allen zou gelukkig maken en nooit meer verlatenten slotte zeide hij dat hij 's anderen daags in de stad zou komen met den spoortrein. De kinderen waren bij het vernemen van die tijding vol blijdschap en gingen op den bepaalden morgen naar het station. Het konvooi kwam aanschier al de mënschen waren er af gekomen en hen voorbijgegaantoen er eindelijk een welgekleed heer met een reiszak aan de hand uit een rijtuig van de 1ste klasse stapte, in wien zijniettegenstaande de lange afwezig heid, hunnen vader herkenden. Wij willen niet trachten het hartro^p(d tooneel van dit wederzien te beschrijven. De oude heer viel van diepe aan doening ter aarde. Weldra namen allen in een viglante plaats en men reed huiswaarts, waar die onverwachte en gelukkige wederkomst vrolijk gevierd werd. In verscheiden plaatsen van -Engelando. a. te Londen en te ^Manchester, worden onder voorzitting van de hoofden der stedelijke besturen, .krachtige pogingen in het werk gesteld om de landverhuizing fier fabriekarbeiders naar de Engelsche koloniën 'bevorderlijk te zijn. Ten gevolge van de Derby-wedrennen bij Epsom, welke ondanks het ongunstige weder door den jPrins van Wallis en andere vorstelijke personen werden bijgewoond, heeft een on- I if". 1 f 11 I'

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2