Dingsdag 26 Mei. A0. N°. 998. Binnenlandsch Nieuws. Volksvoeding. Wij laten het aan physiologen over om het gewigt der volks voeding, ook voor opvolgende geslachten, beter en grondiger te betoogen dan wij hier doen- en aan enkele oude accijn- •iasten om dergelijke "Opgewonden voorstellingen" met schou derophalen te begroetendit meenen wij toch te mogen aan nemen, dat bij het meerendeel der natie de overtuiging van het gewigt der kwestie dagelijks veld wint. Wij achten het geen gewaagde stelling dat de oorzaken onzer verachtering sedert anderhalve eeuw, - mede voor een goed deel zijn te zoeken in het onvoldoende diëet, waarin ons geheele volk jaren lang, door bekrompen fiscaliteit en door gemoedelijke doch kortzigtige philantropie is gehouden. Terwijl tarwe- en vleesch- en steenkool-verbruik met een boete ten algemeene nutte bezwaard werden en naar surrogaten deed zoeken, is de roastbeef, de steenkool, het tarwebrood der Engelsche natie nooit een voorwerp van volksbelasting geweest. Toen men zag dat het protectiestelsel indirectelijk ten gevolge had om de levens behoeften duur te makenheeft men bet laten varen. En wat is de Engelschman dan ook op zijn tarwebrood gesteldEn wat veracht hij de roggel En wat wordt er een werk gemaakt van de vleesch-productiede vetmaking en vee veredeling! En wat kon dat alles in Nederland ook plaats hebben, zoo de magtige volksconsumtie slechts het beletsel van den accijns maar zag vallenHet is een bekend en aardig gezegde in het militaire wezen; #C'est la soupe qui fait le soldat," welnu, de arbeidende bevolking is ook een leger, (ofschoon niet in gesloten gelederen strijdende), en zou ook daar niet in de eerste plaats de voeding de kracht maken Wij weten zeer goed dat de geachte schrijver in de Volks vlijt het in de hoofdzaak met ons eens zal zijn: hy zal niet loochenen hetgeen zoo duidelijk hoofdregel is bevonden door de beoefenaars vpn die wetenschap welke hij te verspreiden heeft, maar als hg terecht vraagt: verstands-ontwikkeling veredeling van de arbeiders 1" dan zeggen wij*ja voorzeker, maar op geestkracht te willen werkenj, waar men den een- voudigsten weg tot ligchaamskracht nog versperd houdt, is de paarden achter den wagen te spannen! en dat moeten wij niet, wij moeten vooruit, den berg nog op! Zangscholen is goed, maar ik zou onze arbeiders toch wel wat anders in den mond willen geven dan een welluidend lied!" Dus ten slotte: dat onze arbeiders tot heden de co-operatie niet met vrucht weten toetepassenis niet hieraan toeteschrij ven dat er te weinig scholente weinig zang-, teeken- en industriescholen zijn 1 door al die middelen jazal men voor zeker het beste gedeelte der arbeidersbevolking nog hooger opvoeren en hen in staat stellen rijker loon te verdienen en zoodoende stoffelijk een trap vooruittegaandoch met derge lijke middelen wijzigt men den volksaard nog niet. Vergeten wij toch nimmer dat de voldoening aan de noodzakelijke lig- chaamseischenhet economische jus naturae daarstelten dat de staatswetten daarmede in overeenstemming behooren te zijn even als de geheele burgerlijke wetgeving in overstemming met het philosophische natuurrecht behoort te blijven. De groote royale weg om voor de rechtmatige belangen der arbeidersbevolking in 't algemeen te zorgenis de daarstelling van «la vie a bon marché," of laat het ons liever dus uitdrukken: opheffing van alle kunstmatige duurte der krachtgevende zaken. Eerst op dien breeden grondslag is er groei, ontwikkelen zich de volks deugden vormt zich een krachtiger, gezonder, energieker volks aard. Maar die grondslag in zijn volle opvatting moet bij ons nog gelegd worden. (De Economist). Naar wij vernemen, zullen de antwoorden der Regering nopens het wetsontwerp tot exploitatie van Staats-spoorwegen spoedig bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal inkomen; en zullen de beraadslagingen dan weldra kunnen worden ge houden. O LËID8CH DAGBLAD. Dcie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën: 1-6 regels 0.78» Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijka- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiédam en Rotterdam te 8 u. 41 m.; 10 u. 17 in.; 1 u. 17 m.; 3 u. 49 m.; 6 n. 9 m.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 20 m.; 11 n. 59 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 5 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u. 10 m., 'snamiddags te 3 u. 45 m. '«avonds te 8 u. 10 m. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7J- uur's ra. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie va* Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie va* Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente'Architect is ta spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Acoijnsea dagelijks van 9—1 unr en van 86 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 unr. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. (Slot.)

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1