Buitenlandsch Nieuws. hebbers van bloemgewassen welligt niet onaangenaam zal zijn, melden wij, dat op de hofstede: ^Doolik, wachtu," van den heer P. P. de Lijster, te IJsselmonde, een Paulownia Impe rialis in vollen bloei begint te komen. In den afgeloopen herfst hadden zich de knoppen reeds gezetdie nu tot volle ont wikkeling gekomen zijn. Het exemplaar in quaestie heeft de grootte en den omvang van een middelmatigen appelboom en draagt op een fraai gevormde kroon ruim 140 bloemtrossen. In den nazomer van 1861 hadden zich de knoppen eveneens ontwikkelddoch in den daarop volgenden winter nam de vorst die weg. 't Is welligt niet algemeen bekend, dat deze boom, afkomstig uit Japan en van daar in 1841 ingevoerd, naar wij meenen door von Siebold het eerst in den handel is gebracht door de bloemisten Krelagete Haarlemen Jon geling te Utrecht. Het thans bloeijende exemplaar is in 1850 op genoemde hofstede geplant. Op Donderdag den 28sten Mei aanstaande zal voor het provinciaal gerechtshof van Noord-Brabant terecht staan, Louis van Oerle, oud 27 jaar, geboren en laatst wonende te 's Hertogenboschvan beroep goudsmid, thans in hechtenis, beschuldigd van in den avond van den 5den AprilPaaschdag, dezes jaars, de persoon van Geertruida Populair, schippers dochter, te hebben opgewacht en aangerand, en zich moed willig met haar in het kanaal der Zuid-Willemsvaart aldaar te hebben gestortmet voornemen om haar te verdrinken doch waaruit zij door toegesnelde hulp gered is, en hij zich alzoo zou hebben schuldig gemaakt aan poging tot manslag met voorbedachten rade en geleiderlage, welke poging door uiterlijk bedrijf gebleken en tevens tot een begin van uitvoering overgeslagenniet dan door toevallige en van des daders wil onafhankelijke omstandigheden hare uitwerking heeft gemist. 12 getuigen a charge zullen in deze zaak gehoord worden en Mr. Jhr. Louis Verheijen, zal als verdediger des beschuldigden optreden. De burgemeester van Drunen waarschuwt in het Politie blad een ieder, geen vertrouwen te schenken of ondersteuning te verleenen aan den onder curatele gestelden Elionorus An- tonie Schreuder Schepman, gewezen ambtenaar uit Oost-Indie, gewoonlijk opgevende te zijn ^gepensioneerd eerste luitenant uit de Oost." Genoemde persoon heeft zijne wettige huisvrouw verlaten en zwerft thans rond zonder vaste woonplaats; hij weet op zeer geslepene wijze, telkens in eene of andere ge meente, onder voorgeven van in den kost te willen komen, zich huisvesting te verschaffen en geld en kleederen te doen leenenwaarna hij zich gewoonlijk heimelijk met het geleende uit de voeten maakt. Ingeval hij zich hier of daar mogtaan melden gelieve men hem naar de gemeente Drunen te verwij zenterwijl er geen gelegenheid bestaat, om zijn gemaakte schulden te betalen. Nog rooken bijna de puinhoopen van den laatsten brand welke de gemeente Heerlen heeft getroffen, of den 17den dezer brak in het gehucht Geer een nieuwe brand uit, waardoor 4 huizen werden vernield. Drie dier woningen waren geassureerd de schade wordt op ƒ14,000 begroot. Met erkentelijkheid wordt vermeld den ijver van den burgemeester van Schaasberg, die ook nu weder, zoo als bij vroegere brandenmet de uit muntende brandspuit dier gemeente te hulp kwamhet is op merkelijk dat in de straatwaarin dit nieuw ongeval voorviel eens uit 18 huizen bestaande, het vuur op twee na allen heeft vernield. In de veenderijen bij Steenwijk weigeren de arbeiders in massa te werken en maken zich aan ongeregeldheden schuldig. Zij eischen verhooging van loon en dwingen de medearbei ders het werk te staken. Naar men verneemt is door de veen bazen buitengewone hulp van de Rijkspolitie verzocht. Zondag morgen had de stad Maastricht een bijzonder feestelijk aanzien; de aanleiding daartoe was, behalve de jaar markt van St. Servaas, de tegenwoordigheid van deo Bisschop van Roermond, die herwaarts was overgekomen om het vorm sel aan vele jeugdige R. K. toetedienen, maar vooral om de groote processie, ter gelegenheid van het feest var St. Ser vaas. Men begroot het getal der vreemdelingen welkegenoemde stad bezochten, op niet minder dan 10,000; men kan zich een denkbeeld van dien toevloed makenwanneer mm denkt dat de van Luik komende spoortrein, aan het statioe te Vise bij gebrek aan plaats, meer dan 900 persónen niet heeft kun nen opnemen. Dezer dagen had te Hengelo aan den ouden molen de gewone ontvangst plaats der broodenwelke jaarlijks door de voormalige markgenooten der Dunsborg-Hattemermark moeten geleverd worden. In het geheel werden geleverd 2486 ponden waarvan een vierde voor de R. K. diaconie van Keijenborg en het overige, elk voor de helft, voor de Hervormde diaconie van Hengelo en Zelhem. Het zwaarste brood, wegende 137 ponden werd geleverd door den heer G. J. Massink te Zel hemen het daarop volgende, wegende 97 ponden, door den heer N. R. de Kempenaer te Hengelo. De heer Milletkoninklijk horologiemaker in de Eerste Wagenstraat te 's Hageheeft aan het algemeen en bijzonder aan het reizend publiek een groote dienst bewezendoor voor den gevel van zijn woning een uurwerk te plaatsendat juist het unr en de minuut aanwijst. Mogt dit voorbeeld door meer dere horologiemakers ten algemeenen nutte gevolgd worden. In de Dingsdag middag gehouden zitting van den Delft- schen Gemeenteraad is beslist, dat uithoofde van locale belet selen de voorgenomen uitvoering van historische muziekstuk ken in de Oude Kerk aldaar, bij gelegenheid van de tentoon stelling van oudheden, geen voortgang zal hebben. Men ver neemt, dat daarentegen bij die gelegenheid op den Stads Doe len matinées musicales zullen gegeven worden. Onder de talrijke, hoogst belangrijke voorwerpen, die dagelijks van heinde en ver voor de tentoonstelling worden ingezonden, wordt ook genoemd een kolossale beker van gedreven goud door de staten aan den raadpensionaris de Wit vereerd be nevens een exemplaar in goud van de bekende groote medaille op de de Witten. Ofschoon de inkomende voorwerpen nu ook zonder eenige orde worden nedergezet, daar aan schikking nog niet te denken valt voordat alles aanwezig is zoo leveren de localen van de tentoonstelling nu reeds een indrukwekkend schouwspel op dat de grootste verwachting doet koesteren van den luister der expositie, wanneer die geopend zal zijn. Naar men verneemt zal heden Donderdag avond te Gouda een vergadering van gazverbruiker9 plaats hebben in het loge ment de Paauw aan de Markt. Men brengt zulks in verband met het loopend gerucht, dat de directie der gazfabriek thans genegen zou zijn om den gazprijs voor particulieren te ver minderen bijaldien de Raad der gemeente er in toestemt het contract omtrent de stedelijke verlichting met minstens tien jaren te verlengen. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Hollandsche Veld Ds. A. F. Simons, predikant te Ermelo en te Engwierum Ds. S. Hogerzeil Mz., predikant te Berkel en Rodenrijs. De Leidsche Gemeenteraad heeft op heden tot leden der plaatselijke geneeskundige commissie benoemd de aftredende HH. Dr. A. Hasebroek, G. Aalbersberg en B. J. Fornara; voorts tot hulponderwijzer der 2de kl. bij de openbare school voor minvermogenden C. G. van Dorth, hoofdonderwijzer te Delft. Uitvoerige en langdurige beraadslagingen zijn gehouden over het voorstel van het raadslid, den heer Krantz, tot verminde ring van den prijs van het gaz voor de particuliere gazver- bruikers. Co mmissarissen der Stedelijke gazfabriek Burgemees ter en Wethouders en de Commissie van Finantiënin wier handen dat voorstel was gesteld met de adressen van adhaesie door een groot aantal gazverbruikers ingediend hadden daarop ongunstig geadviseerd. Ten slotte is het voorstel met 13 tegen 7 stemmen verworpen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier, Woens dag des namiddags te 5 uur 54°, des avonds te 8 uur 52', te 10 uur 50". Donderdag morgen te 5 uur 46°, te 8 uur 53°, te 12 uur 62", 's namiddags te 4 uur 57". Volgens berigt uit Warschau heeft de Nationale rege ring dezer dagen bevolen dat alle bewoners van Polendie hooger zijn aangeslagen dan 1000 gulden, hunne belasting zullen behooren optebrengen binnen drie dagen. Aan de lager aangeslagenen is een termijn van 45 dagen toegestaan tot aan zuivering der belasting.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2