N0. 996. Vrijdag 22 Mei. A°. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.7fe Iedere regel meer 12{- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels^ 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 41 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 17 m.; 3 u. 49 ia.; 6 u. 9 m.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 nk.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 a. 36 m.; 10 u. 20 m.: 11 u. 59 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 5 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u. 10 m., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7J- uur's m. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder*Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie pan Fabricage des ZaturJags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke .Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft den kapt. F. L. Imthurn van het 4de reg. infanterie op zijn aanvrage pensioen verleend en benoemd bij het 3de reg. infanterie tot 1ste luit. de 2de luitenants Jhr. A. W. van Reigersberg Versluys en J. C. van Schermbeekbij het 4de reg. tot kapt. 3de klasse den lsten luit. adj. A. Pompe van het instructie-bataiilonen bij het 5de reg. inf. tot kapt. 3de klasse den lsten luit. J. H. H. Dommers van de staf der infanterie, werkzaam bij de Koninklijke Militaire Academie. Z. M. de Koning is heden Donderdag morgen te 5 uur met een extra spoortrein uit de residentie naar het Loo ver trokken. In de zittiüg der Tweede Kamer van Woensdag zijn nog met algemeene stemmen aangenomen de wetsontwerpen tot onteigening van perceelen voor de verbetering van den toestand van Enschedé en tot nadere vaststelling van het tijd stip der invoering van de nieuwe rechterlijke organisatie op 1 September 1864 of op een vroeger door den Koning te be palen tijdstip. De minister van Justitie geeftnaar aanleiding der opmer kingen in het eindverslag te kennen1°. wat betreft de in diening van het ontwerp-wetboek van Strafvordering, dat dit nog bij den Raad van State aanhangig is, 2°. dat het wets ontwerp op de rechterlijke indeeling spoedig op nieuw bij de Kamer aanhangig zal kunnen worden gemaakt; 3°. aangaande den stand van den arbeid der herziening van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, dat het eerste boek daarvan de hoofdbeginselen betreffende, nog in dit jaar aan den Raad van State zal kunnen worden toegezonden: met de meeste voortvarendheid wordt daaraan gearbeid; 4°. dat het wensche- lijk is den nu bepaalden termijn voor de invoering der rech terlijke organisatie te behouden. Eindelijk is in discussie gebragt het wetsontwerp tot ver hooging der begrooting voor de Marine tot pantsering van zeeschepen. Daarover voeren het woord de heeren van MuikenStorm van 's Gravesande, ter Bruggen, Hugenholtz, Blussé van Oud- Alblas en van Kerkwijk. Deze sprekers ontwikkelen hunne ge voelens over dit onderwerp en vragen hetzij inlichtingen tot vestiging van een juist oordeel, of deelen hunne bezwaren mede die zij tegen het wetsontwerp hebben. De drie eersten verklaren zich voor het pantseren van schepen; de eerste wenscht echter met het stelsel van kustdefensie bekend gemaakt te worden, ten einde een juist oordeel over de keus der sche pen en de benoodigde uitgaven te vellen. De tweede geeft zijn verlangen te kennen dat de minister van Marine de verzeke ring geeft niet voornemens te zijn de drijvende batterijen te. pantseren. De derde ziet bezwaar in het bekleeden met pant serplaten van groote schepen met stoomvermogen. De vierde, mede niet tegen het pantseren van schepen gestemdheeft echter bedenking tegen het veranderen van oude schepen, het gebruiken van houten schepen om te pantserenen het pant seren van groote schepen. De laatste acht de wetenschap om trent de quaestie van het pantseren van schepen en de doel matigheid nog niet genoeg bevorderdom bij ons een proeve te dien opzigte te nemen, die, mislukte zij, veel geld zou doeD te loor gaan, dat op een andere wijze nuttig ten behoeve van de Marine zou hebben kunnen besteed worden. In de zitting van heden Donderdag zijn de beraadslagingen voortgezet en is het wetsontwerp met 34 tegen 29 stemmen aangenomen, nadat een amendement van den heer Hugenholtz om de som tot aanschaffing van pantserplaten met ƒ300,000 te verminderen, met 41 tegen 22 stemmen was aangenomen. Mevrouw de weduwe Stratenus te 's Hage heeft aan de stad Haarlem, ten behoeve van het stedelijk museumgeschon ken de afbeeldsels van Jan Gael Claasz. en zijn echtgenoote Erminia van Beresteyn. De genoemde Jan Gael, geboren den 31sten October 1627 en overleden den 28sten Julij 1589, is geweest vroedschap en burgemeester van Haarlem en heeft behoord tot de 57 personen, welke door den hertog van Alva van het pirdon zyn uitgesloten. De Senaat van het studentenkorps aan het Athenaeum te Amsterdam heeft aan de Hoofdcommissie voor de oprigting van een Nationaal gedenkteeken voor 1813 medegedeeld, dat het voorstel om een commissie van vijf leden te benoemen niet kan worden aangenomen. Als een bijzonderheidwaarvan de mededeeling den lief-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1