HOOGHEEMRAADSCHAP De Franklin-expeditie en haar afloop. - k°^tan Buitenlandsch Nieuws. Adverlenliën. Kane, de Noordpoolvaarder. - Ed. Vogel, De reiziger in Afrika. gen t die de trouw-lu9tigen vergezeldewas een vrouw uit de gemeente Makkumdie het huwelijk van haren zoon zou hel pen in orde brengen. Doch ten raadhuize gekomen, trof zij daar ook hare dochter aangesterkt door haren galantdie evenzeer voornemens waren onder inwachting der noodige for maliteiten en onmisbare zegeningen een wettig huwelijk aante- gaan. Dit frappeerde de moeder, en daar zij ^nergens in ge kend was," zoo weigerde zij hare toestemming. Nadat de aan wezigen de vertoornde moeder hadden aangemaand, om toch 'geen spul te maken om zulk een bagatel," liet zij zich tot een vergelijk overhalen, zij gaf de autorisatie, mit3 de doch ter haar de 12 stuivers vergoedde, die zij in haar daghuur schade moest lijdenten gevolge van hare verschijning op het raadhuis. Heden Dingsdag had een bijeenkomst plaats van de Leidsche commissie tot oprigting van een Nationaal gedenk- teeken voor November 1813, waarop 24 leden tegenwoordig waren. Met algemeene stemmen vereenigden zij zich met een ontworpen missive aan het Hoofdbestnurwaarbij werd medege deeld, dat zij bereid waren tot het doel een algemeene collecte te houden maar vooraf wilden weten welk plan de hoofdcommissie had en of zij in den geest van het vroeger te kennen gegeven verlangen was aangevuld en zamengesteldomdat men zonder daarvan eenige inlichting te hebben verkregengeen antwoord geven kan op de vraag waarvoor de giften waren bestemd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier, Maan dag des namiddags te 5 uur 69°, des avonds te 8 uur 61°, te 10 uur 48*. Dingsdag morgen te 6 uur 48°, te 8 uur 51*, te 12 uur 56°, 's namiddags te 4 uur 55°. Op Woensdag 4 Maart heeft de heer J. W. Ploos van Amstel, consul der Nederlanden te Melbourne, vergezeld door kapitein Kruymel, van de Brederode en kapitein Verhagen, van de Tollens, een officieel bezoek afgelegd aan boord van de Russische oorlogskorvet Bogatyr. De consul werd door den commandant Popoff ontvangenterwijl ter zijner eer saluut schoten werden gelost. De vele in de baai liggende Holland- sche schepen hadden bij deze gelegenheid de nationale kleuren geheschen. In de vorige week heeft op den spoorweg van Weenen naar Triëst een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een der rei zigers, door hevige buikpijnen gekweld, had de waggon ver laten en zich geplaatst op de trede van dat rijtuigwaarbij hij zich in evenwigt hield door den greep van het portier met beide handen vasttehouden. Zonder er op te letten naderde hij een ijzeren brug, over een riviertje gebouwd. Ten gevolge van de zittende houding, welke hij had aangenomen, kwam hij in aanraking met een uitstekend ijzer der brug, waardoor het beneden gedeelte van het ligchaam op jammerlijke wijze werd verscheurd. Een eind weegs hield hij zich krampachtig aan den greep van het portier vast, maar viel eindelijk op den weg neder waar hij eenige oogenblikken later in zijn bloed badende werd gevonden. Gelukkig bevond hij zich in de onmiddellijke na bijheid van het station Cilli, alwaar de vereischte geneeskun dige hulp kon worden geboden. De eerste luit. der garde Salmonte Weenenheeft dezer dagen een einde gemaakt aan zijn leven en wel door middel van twee pistool-schoten. Een pistool geladen met wa ter heeft hij in den mond afgeschoten, ten gevolge waarvan het geheele hoofd werd verbrijzeld. Gelijktijdig lostte hij een pistool met een kogel geladen door het hart. De kogel werd bij de lijkschouwing in de ruggegraat gevonden. Nullo, die in Polen gesneuveld is, behoorde tot een rijke en voorname familie van Bergamo. Een deputatie dier stad is te Turin aangekomen om de regering te verzoeken het lijk van den gesneuvelden patriot opteëischen. De Italiaansche regering zal ook de in vrijheidstelling der gevangen genomen Garibaldiaansche officieren vorderen, doch slechts onder voor waarde dat deze op hun woord van eer verzekeren dat zij niet meer aan den strijd tegen Rusland zullen deelnemen. De honden-tentoonstelling te Parijs lokt dagelijks 25 a 30,000 bezoekers, en daar de toegangsprijs 1 franc per hoofd is, heeft zij in één week reeds meer dan 200,000 francs opge- bragt. De drie tenten, waarin de dieren gehuisvest zijn, be slaan een oppervlakte van 2000 el, en de 900 honden, op kosten hunner eigenaren gevoed, verbruiken dagelijks 400 pond paardenvleeschdat in monsterketels gekookt wordt. Men zegt dat die eigenaren den jury der tentoonstelling op een gastmaal zullen onthalen. De Prins van Oranje heeft Vrijdag bij den Prins en de Prinses van Wallis het middagmaal gebruikt, waaraan mede werd deelgenomen door den Nederl. gezant baron Bentinck baron van Pallandt, kolonel v. d. Bosch, den Belgischen ge zant en echtgenoot v. d. Weijer, den hertog v. Cambridge en vele anderen. Men heeft berigt ontvangen, dat de Afrikaansche reizi ger Petherick, die vroeger met zijn echtgenoot als omgekomen waren gemeld, 23 Febr. te Gondokoro aan den witten Nijl bij de heeren Speke en Grant i9 gearriveerd. Het is thans geble ken, dat het groote meer Victoria Nvanza de hoofdoorsprong is van den Nijl. Blijkens de laatste berigten uit Japan was de staat van zaken aldaar kort na het vertrek der vorige mail vrij ongun stig. Admiraal Kuper had met het Britsche escader nog wel geen bepaaldelijk dreigende beweging tegen Jeddo ten uitvoer gebragt, maar het liet zich toch aanzien alsof het tot vijande lijke manoeuvres zou komen. Voor de vele bewijzen van deelneming ontvangen gedurende de ziekte en bij het overlijden van mijne geliefde Echtgenoote HELENA KOOTzeg ik', mede namens wederzijdsche Betrekkingen den hartelijk— sten dank. N. KAPTEIN C"'z. Gboenendijk gemeente Soeterwoude 15 Mei 1863. van RIJNLAND. De DIJKGRAAF van RIJNLAND brengt ter kennis van de Ingelanden van het Hoogheemraadschapdat er op Zatur- dag 23 Mei a. s., in het Gemeenlandshuis te Leidende9 voormiddags ten 10J ure, eene Vereenigde Vergadering zal worden gehouden. De Dijkgraaf, H, C. J. HOOG. Bij A. W. SYTHOFF te Leidenis verschenen Grinnell-expeditieter opsporing van Sir John Franklin, in de jaren 1853, 1854 en 1855, onder bevel van Dr. E. K. KANEmet 130 houtgravuren. Prijs f 2.50. I)p IVinnrmvaarHpr^ °.f het wedergeppende Japan. In schetsen "C JPvJIl T ddl Ud uit de bekendste oudere en nieuwere reizen, door F. STEGER. Met 160 houtgravuren. Prijsf 3.50. de noordwestelijke doorvaart door MAC CLURE.Het vinden der overblijfselen van de Franklin-expeditie, door Kapitein MAC CLINTOCK. Naar H. WAGNER, door CRISTIAAN DE JONG. Met Houtgravuren. Prijs2.20. binnenlanden van Afrika; als: de groote Woestijn, Soedan, het Meer Tsad enz. benevens eene levensschets des reizigers. Naar H. WAGNER, door H. M. C. VAN OOSTERZEE. Met 110 Houtgravuren. Prijs2.75. Ontdekkingsreizen in de binnenlanden van Afrika, in LilVIJMlxo 1 UiNli» schetsen uit de bekendste oudere en nieuwere reizen, vooral met betrekking tot de groote ontdekkingen in Zuid-Afrika, gedurende de jaren 1840—1856, door H. M. C. VAN OOSTERZEE. Met 130 Houtgravuren. Prijs/2.60.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3