Bmnenlaiidsch Nieuws. Kakelijk werdendoor gebrek aan werk in de fabriekenook tengevolge van den in December 1861 gewoed hebbenden brand in de katoenfabriekzoo als blijken kan uit de volgende ver gelijking wegens verstrekten onderstand in 1861 en 1862, ah: 1861. 1862. broodf 7252,64 f 8112,82*. brandstof172,09s u 1491,39*. kleeding en ligging 1025,89* 1692,03*. geld2089,65* 4478,91. soep2479,13 4186,25*. f 13019,41* f 19961,52. Dit aanzienlijk verschil, dat nog vermeerderd moet worden met een in 1863 betaalde rekening van in 1862 geleverde turf gr. ruim f 3700, zal een volgend dienstjaar zich niet ver- toonen en welligt het cijfer der bedeeling in 1863 niet zoo hoog zijn als in 1862, toen ook de turfschuren geheel moes ten worden gevuld, wat niet elk jaar door turfdeeling wordt verbruikt. Wel zal een volgend dienstjaar ontberen een batig slot van het vorig jaar, dat f 779,02* beliep en inge komen achterstallige inkomsten die meer dan f 2300 bedroegen, maar daarentegen zijn ook uitgaven, die gelijk hierboven aan geduid is, niet telken jare terugkeeren. Over het algemeen is de toestand der diaconiekas gunstig, ofschoon de kerkcollecten veel minder opbrengen, namelijk in 1861 f 5498,99 tegen f 4619,32* in 1862de inschrijvingen in 1861 2009,94* tegen f 1784,25 in 1862; maar ook die inkomst verbetert, zoodra de oorzaak tot onkerkelijkheid zooveel mogelijk wordt weg genomen. Zoo de uitkomst in dit opzigt niet bemoedigend is omdat zij niet getuigt van werkzame Christelijke liefde langs den waren en normalen weg der kerkelijke liefdadigheid; de leering die er in opgesloten ligt, moge niet verloren gaanop dat de belofte van zegen waar liefde woont vervulling erlange. Of er geen aanmerkingen op het gehouden beheer te maken zijn Misschien kunnen zij daarop een ander antwoord geven die na ons kwamenwij antwoorden ontkennend. Wij waren zeer tevredenomdat volledige inzage verschaft werdook van het beheer van hel bijzondere fondswaaruit de arbeiders woningen zijn gebouwd en dat nu is opgeheven. Van de voor- deelendie deze onderneming zal afwerpen, spreken wij niet dat moet de tijd leerengenoeg is het te wetendat de ker kelijke overheid in deze gerucht gemaakt hebbende zaak een meer dan gewoon streng toezicht houdtwaardoor het philan thropist doel kan worden bereikt. Niet zonder beteekenisniet zonder mengeling van verschil lende gedachten na een terugblik op de verloopen 16 jaren was de inzage van de eerste rekening waaruit blijktdat zon der subsidie uit de Stadskas de armenzorg door de Nederduit- sche Hervormde diaconie te Leiden naar behooren is vervuld; wat vroeger onmogelijk scheen en de stof tot hevige geschil len werd, is thans geschied. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeenten Berkel en Enschot J. B. Adams; tot dir. van het garnizoens hospitaal te 's Hage den lsten luit.-kwartierm. M. A. Visser van den staf der infanterie; tot lsten luit.-kwartierm. bij het 2de reg. vesting-artillerie den 2den luit.-kwartierm. J. W. Smeets en tot 2den luit.-kwartierm. bij het 1ste reg. inf. den sergean t J. Gruys van het 3de reg. inf.; voorts den kap. der artillerie P. C. Swaving in active dienst hersteld bij het 2de regt. ves ting-artillerie en nog benoemd tot dir. van het postkantoor te Loonen B. J. Herweijer, commies der 2de kl.; tot commies der posterijen van de 2de kl., C. baron de Vos van Steen- wijk en van de 3de kl. F. C. Pastor, thans surnumerair. Men berigt, dat Z. M. den Koning den Prins van As- terië heeft benoemd tot ridder-grootkruis der orde van den Nederlandsche Leeuw. Het heeft Z. M. den Koning behaagd de heeren S. L. Verveer en D. Bles te 's Hage te benoemen tot officieren van de orde der eikenkroon en P. Stortenbeker en C. Bisschop tot ridders dier orde. Van al deze kunstschilders komen stuk ken voor op de tentoonstelling van schilderijendie thans te 's Hage geopend isen welke stukken met vele anderen de algemeene aandacht boeijen. De officier van justitie te Groningen heeft berigt, dat aldaar van een onbekend persoon is ontvangen een guldenstuk met de beeldtenis van Koning Willem II en het jaartal 1847, hetwelk bij onderzoek van het Muntcollegie is gebleken te be staan uit zink, koper, sporen lood, tin en zilver, en te zijn ge goten in een vormvervaardigd naar een echt guldenstuk. Ge meld stuk is diensvolgens verklaard te zijn valsch en ver vaardigd in nabootsing van een echte rijksmuntspecie. Zondag middag arriveerde te Rhenen het pakket met de brieven van de middagpost. Dat pakket droeg uiterlijk de ken merken van geduchte beschadiging, en bij de opening bleek, dat dit niet alleen uitwendig was. Verscheidene brievenwaren letterlijk in twee deelen gescheiden en allen zonder onderscheid zoo beschadigd en ineengedrukt, dat de opening, zonder de zelve aan stukken te scheuren, onmogelijk was. Het is te hopen dat door de administratie der posterijen daaromtrent een naauw- keurig onderzoek zal worden ingesteld. De predikantenring van Hattem heeft bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres ingediend, waarin aan gaande het ontwerp eener vaste regeling der kerkelijke pen sioenen voor emeritus-predikanten en hunne weduwen wordt gezegd: *dat die voordragt hun de hoop had ingeboezemd, dat een voor hen zoo belangrijke zaak, maar die tot hiertoe alle wettige bepalingen miste, voortaan aan bij de wet be paalde regelen zou zijn onderworpendat die hoop bij hen te levendiger werd na het onderzoek der voordragt in de afdee- lingendat zij zich teleurgesteld gevoelennu sedert dat on derzoek de bedoelde voordragt niet meer ter sprake gekomen is en tot onbepaald uitstel schijnt te zijn bestemd; dat zij derhalve de Tweede Kamer ernstig en dringend verzoeken de bedoelde voordragt tot wet te willen verheffenen daardoor een zaak te bevorderendiezoo zij al voor de overgroote meerderheid der predikantenin evenredigheid tot de tegen woordige behoeftengeene zeer schitterende geldelijke voor- deelen aanbiedt, daarom echter vurig door hen gewenscht wordt, omdat daardoor onzekerheid en altijd mogelijke wille keur door vaste en wettelijke bepalingen zullen worden ver vangen." Dagelijks komen er bezendingen oudheden en merkwaar digheden te Delft aan voor de tentoonstelling; zij worden met zorg en smaak, onder directie van de bekwame decorateurs van der Wiel en Comp., uit Rotterdam, in de uitmuntend ingerigte lokalen gerangschikt. Aan de deur van het brand spuithuis N°. Idie tot hoofdingang dientis een sekuur (antiek) kunstslot gemaakt en het gebouw wordt des nachts door een schildwacht bewaakt. Het schilderhuis draagt het jaartal 1508, ofschoon dat wel wat apokrief voorkomt. Natuur lijk is het bovengenoemde brandspuithuis ontruimdofschoon daardoor het gevaar voor brand in de geheel met katoen be spannen lokalen niet is weggenomen. Met het oog op het ge beurde in de Teekenakademie te 's Hage heeft de commissie dan ook wijselijk besloten de voorwerpen tegen brandschade te verzekeren, hetgeen bij inschrijving is geschied. In den omtrek van Raalte had in de vorige week het volgende noodlottige ongeval plaats. Een 67jarige vrouw be vond zich tot een kortstondig bezoek bij haren zoon, wiens huis met inboedel geheel door brand werd vernield. Een kalf kwam mede in de vlammen om, doch de eenige koe werd ge red, en dat ten koste van het leven der bovenbedoelde vrouw. Het dier was uit de brandende woning gebragtdoch keerde daarin terug. Nu haalde de vrouw het er weder uit en werd daarbij zoo met brandwonden overdekt, dat zij na een jam merlijk lijden van omstreeks 4 uur, in een huis waar zij was opgenomen, bezweek. Verleden Zaturdag was het te Bolsward groote trouw dag; uit de gemeente Wonseradeel werden er 33 paren en uit de stad 12 paren in den echt vereenigd, te zamen op één dag dus 90 menschen gelukkig. Onder den sleep van getui-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2