Buitenlandsch Nieuws. selen, houtteelt en riet en werktuigen. Dingsdag 22 Sept., ontvangst tuinbouw, bloemkweekerij en zuivel. Woensdag 23 Sept., beoordeeling. Donderdag 24 Sept., opening der tentoonstelling. Zaturdag 26 Sept., algemeene vergadering en gemeenschappelijke maaltijd. Maandag 28 September, ontvangst vee. Dingsdag 29 Sept., beoordeeling van het vee, tentoonstelling van vee en sluiting der tentoonstelling. Woensdag 30 Sept., afgifte en trekking der loterij en Donder dag 1 October opruimen en verzenden. De binnenvader van het burgerweeshuis te Zierikzee, L. de Crooijis op bevel der rechtbank in arrest genomen op grond van bezwaren, als zoude hij zich hebben schuldig gemaakt aan verscheidene vergrijpen tegen de eerbaarheid vallende onder de strafbepalingen van de artikelen 331335 van het wetboek van strafrecht. Eenige dagen geleden heeft er in den laten avond aan de spoorwegbrug tusschen Overschie en Delftshaven een zeer brutale aanranding wegens minnenijd plaats gehadwaarbij den wachter dier brug, d. Z., aanmerkelijke verwondingen zijn toegebracht. De dader is vermoedelijk reeds in handen der politie. In den nacht van 8 op 9 dezer zijn op het Munster- veld, in de gemeente Ambt Almelo, afgebrand 4 huizen, be woond door 6 gezinnen. Bij de sterke droogte wa9 alles in een oogenblik in asch; de bewoners hadden te naauwernood den tijd zichzelven te redden, zoodat de inboedels ook meest allen zijn verloren gegaan. Een koe en vier geiten zijn in de vlam men omgekomen. De oorzaak van den brand is onbekend* Slechts 2 inboedels waren niet tegen brandschade verzekerd. Maandag 11. trof de gemeente Heerlen een zware ramp. Omstreeks half elf uur des avonds brak onder een tot dezelve behoorend gehucht een hevige brand uit. Spoedig stonden acht huizen in vollen vlam; de brandweer en vele ingezete nen vlogenvoorafgegaan door den burgemeester, ter hulpe. Weldra deelde zich het vuur nog aan twee andere woningen mede. Bij deze werd men den brand meester en werden daar door 12 huizen gered, die anders groot gevaar liepen om mede een prooi der vlammen te worden. Men roemt den ijver van den kapellaan en van twee marechausseesdie de burgerij op de loffelijkste wijze voorgingen. Te 3 uur des morgens was eer9t alle verder gevaar geweken. De oorzaak van deze ramp en het vermoedelijk bedrag der geledene schade zijn nog on bekend. Een vrouw te Middelburg, werkster van beroep, begaf zich des morgens vroegtijdig van huis, en vertrouwde de zorg harer vier kinderenwaarvan het jongste vier maanden oud was, aan haar negenjarig dochtertje toe. Zoo als veel het geval is, trokken nu ook lucifers, die niet eens waren weg gesloten, de aandacht der kleinen; zij schijnen zich hiermede in een bedstede te hebben vermaakt, met dat ongelukkig ge volg, dat de moeder des avonds te huis komende, al haar beddegoed verbrand vond. En wanneer een buurvrouw dit on geval niet tijdig door de vensterruiten had bemerkt, dan zou den de gevolgen jammerlijk zijn geweest. Dingsdag is te Delft een dertienjarige knaap, doordien hij achter op een vigilante wilde springen, tusschen het wiel en den bak van het rijtuig gevallen en daar zoo beklemd ge raakt, dat men het wiel heeft moeten losschroeven om den jongen te kunnen bevrijden. Daar men hiertoe eerst een sleu tel van den stal moest halenverliepen er eenige minuten zoodat de jongen, toen hij eindelijk uit zijn moeijelijke posi tie verlost werd, geen teekenen van leven meer gaf en men aanvankelijk meende dat hij er het leven bij had ingeschoten. Nadat hem de eerste hulp bij den apotheker Oversluis was verleend, kwam hij echter weder bij zijn kennis en werd hij daarop naar het gasthuis vervoerd, alwaar het bleek dat, of schoon hij vrij ernstig gekneusd en verwond was, geen zijner ledematen gebroken was, zoodat hij waarschijnlijk vrij spoedig hersteld zal zijn. De commissie voor de Waalsche kerken heeft bepaald dat de te Delft tot Waalsch predikant beroepen leeraar E. Rochedieu, laatst hulpprediker te Sedan, om verschillende re denen beschouwd moet worden een vaste standplaats te hebben bekleed zoodat hij van liet proponentsexamen is vrijgesteld. Na het houden van een colloquium doctum met de Waalsche commissie, zal genoemde leeraar zijn evangeliebediening bij die gemeente aanvaarden. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Kesteren Ds. J. A. C. Nonhebei te Serooskerken. Ds. J. Craandijk, predikant bij de Doopsgezinde ge meente te Rotterdamheeft voor de beroeping naar Haarlem bedankt. Te Paramaribo zijn den I3den April jl., blijkens de Su- rinaamsche Courant, met de koloniale schooner Saramacca, aangebracht 10 Fransche gedeporteerden, die met een boot uit Cayenne gevlugt en te Coronie aangehouden zijn. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier, Vrij dag de9 namiddags te 5 uur 59°, des avonds te 8 uur 56°, te 10 uur 52°. Zaturdag morgen te 5 uur 48°, te 8 uur 59*, te 12 uur 64°, 's namiddags te 4 uur 67°. De opstand in Samogitie neemt meer en meer het ka rakter van een godsdienstoorlog aan; verscheidene korpsen worden door plattelands-geestelijken aangevoerd. In het gou vernement Kowno zijn 13000 Russen in voortdurende bewe ging, en een twaalftal korpsen vrijwilligers onder Joblonows- ki, Kolyszko, Alexandrajtis, Bromslawski, Kilinski, Dolenga enz. in het veld. Jablonowski drong dezer dagen na de Rus sen tweemaal geslagen te hebbentot Tauroggen door. De bende onder Dolenga behaalde in het bosch van Rozow aan den weg van Wilkomir naar Ponowesc een overwinning op de Russenwaarbij de strijd beslist werd door den priester Rac- kiewicz, die de zeismannen aanvoerde. Dezer dagen had te Wilna een algemeene huiszoeking bij de schoenmakers plaats. Men is namelijk tot de ontdek king gekomen dat de opstandelingen allen hooge laarzen dra gen. Daar nu het bezit van wapens algemeen en ten strengste verboden iswil de politie van Wilna ook deze soort van ka nonnen niet gedoogen. Vele schoenmakers trof men aandie dit gevaarlijk oorlogstuig onder handen hadden. Alle laarzen werden in beslag genomen, ofschoon zij meest voor officieren waren bestemd. Op de vertoogen der schoenmakers werd ge antwoord «Laat de officieren hunne laarzen maar op het bureau van politie komen halen." Uit Napels schrijft men dat aldaar eene charivari gege ven is aan den troep van het Theatro Carlino, die zich, ge durende zijn verblijf te Rome, toespelingen ten nadeele der Regering had veroorloofd. De tooneelspelers zijn uitgefloten en zelfs gekwetst, waarna zij uit den schouwburg verjaagd werden. Volgens eene particuliere correspondentie uit Aquila en eenige mededeelingen van den gevangen genomen rooverhoofd- man Fruimignano aan de militaire autoriteiten te Napels heeft Frans II den 20sten April te Rome een Revue gehouden over zijn aldaar aanwezige manschappenen zijn deze onmiddellijk daarna bij kleine detachementen naar de Napelsche provinciën vertrokken. Men hecht voor het oogenblik nog niet veel waarde aan dat berigt; maar al kan het nu waarschijnlijk wel eenig- zins als overdreven worden beschouwdzoo meent men toch dat er wel iets van aan moet zijn; althans het vertrek van generaal Lamarmora naar die grenzen, waar die manschappen moesten passeren, wordt uitsluitend aan dat feit toegeschreven. Terwijl de generaal zich aldaar ophoudt, ondervindt hij van de zijde der autoriteiten genoegzame medewerking om dagelijks zoowel eenige Bourbonsche manschappen als wervers in han den te krijgen. Onder de laatste gevangenen telt men ook een gewezen officier, Francesco Altomonte, bij wien niet alleen onderscheidene belangrijke correspondentien werden gevonden, maar ook verschillende uitvoerige proclamatien zoowel in proza als in dichtmaat. Mejufvrouw Carolina V.die tot een zeer goede fa milie in Duitschland behoorde, werd door den advocaat R. ten huwelijk gévraagd. De ouders van Carolina weigerden doch de jongelieden beminden elkander en Amor kent geen sloten of grendeb. De bijeenkomsten werden echter ontdekt en om aan de kwaadsprekendheid te ontkomenvlugtte Caro lina naar Parijs, terwijl de advocaat beloofde haar spoedig te zullen volgen. Het weinige geld, dat zij had medegenomen, was spoedig verteerd. Gelukkig was zij goed met de Fransche

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2