Buitenlandsch Nieuws. Het Japansch gouvernement heeft bij de Nederlandsche Handelmaatschappij aanzoek gedaan om een groot schroef- stoomschip te doen vervaardigen. Met het bouwen daarvan zijn de heeren scheepsbouwmeesters Gips te Dordrecht belast ge worden. Daar de werf der genoemde heeren te klein werd be vonden voor het te bouwen schip, moet er aan het Wilgen- bosch aldaar een nieuwe werf aangelegd worden. De kosten van dien aanleg worden natuurlijk door het Japansch gouver nement vergoed. Dit geeft vele handen werken slaagt deze eerste proef naar wensch, dan zien we, in de toekomst, door de bestellingen voor Japan een nieuwe bron van welvaart voor die stad geopend. Te Wormerveer is 11. Zondag het lOOjarig bestaan van een leesgezelschap gevierd. De Haagsche kermis opent de rij der jaarlijksche volks vermaken van dien aard en is vooral daarom van gewigt, om dat zij voorspelt welke genietingen aan andere steden worden bereid. De inspanning van den geest vordert ligchamelijke ontspanningen zoo het geheele jaar daartoe rijkelijk de ge legenheid aanbiedt, de kermisweek ontleent - in weerwil van de misbruiken welke daaraan even als aan iedere menschelijke zaak eigen zijn - hare voorname aantrekkelijkheid daaraan dat zij het meest veelzijdig genot oplevert, en het is immers de verscheidenheid die het meest behaagt? In de Comedie is het wederom grand spectacle; ditmaal is het een waar kermisstuk; alles is vereenigd om de toeschou wers de dagen te herinneren waarin hij thans leeft. Het is levendigheid van het begin lot het einde. Zingen, dansen, schieten, bruiloften, volksfeesten, ja een geheele kermis op het tooneel, tot de tent-uitroepers en de paillassen toe. Is uw oog nimmer verzadigd van het ronddraven der paar den waarop bevallige rijderessen schijnen te zwevenhet cir que van den heer Blennow op het Plein vertoont u de onge- loofelijkste exercitien en manoeuvres. Het personeel heeren en dames bestaat uit nagenoeg 40, het aantal paarden is 60. Dit is voldoende om zich voortestellen welk een afwisseling van genot dit cirque aanbiedt. De groote Mimodramas wekken al- gemeene belangstelling en bewondering. De heeren en dames Blennow inzonderheid, alsmede de komieken John en Stephen Lee worden iederen avond met gelijke geestdrift toegejuicht, terwijl de verrigtingen der gedresseerde paarden dealgemeene goedkeuring wegdragen. Doch men wil zich niet enkel onder de fiere rossen bewe gen men wil ook zien en bewonderen hoe het den mensch is gelukt, wilde verscheurende dieren te temmen, en daardoor zijne meerderheid op treffende wijze te doen uitkomen. Naar de groote Milanesche menagerie van U pel li Faimally en Che- vrier stroomt de gansche menigte heen. Hier toont de mensch waartoe hij in staat is. Aan de eene hand nog gewond, ten gevolge van den aanval des koningstijgers, weet Faimaly met de andere hand luipaard en leeuw te gebieden. Hier is de voorspelling der toekomst reeds bewaarheid- de wolf huist met het schaap te zamen. Maar een opmerking die de aanblik de zer dieren ieder afdwingt is dat men zelden op een kermis zulk een uitmuntend schoone verzameling bijeen zag. Vooral de leeuw en de tijger zouden door menige zoölogische galerij der groote steden in Europa worden benijd. Wanneer men al de voortbrengselen van het dierenrijk in natura heeft bewonderd, het brullen van den leeuw en bet grommen van den beer heeft gehoorddan kan men niet be ter doen dan bet theatre Eappo te bezoeken. Daar vindt men de tijgers en panthers als beelden, prijkende in die fraaije tableaux-vivantswaarin de bevalligste momenten der oude fabelleer door levende personen op de smaakvolste en ele gantste wijze worden geschetst. Het schoonheidsgevoel wordt gestreeld door levende schilderijenwaar alles is volmaakte evenredigheid en harmonie. Doch waar is het pronkjuweel der kermis te vinden? Is het bij Gregorius Leppert, wien de me- dicijnschool te Parijs 10,000 francs aanbood als hij zich van een overtollig been wilde laten ontdoen Is het in een van die expresselijk opgerigte of ingerigte zalen, waar matinées en soirées musicales worden gegeven altijd door de eerste chanteuses uit de eerste hofthéaters in de eerste steden van Europa? Moet men dat pronkjuweel zoeken onder het kind met eeu hoTn (volgens de geneeskundigen zeer ligt te verklaren)onder al de mooiste dames die op de kermis door glazen worden vertoond of zichzelve vertoonen? Het pronkjuweel der kermis is, volgens allen die haar be wonderen mogtenin den salon des Variétés van de heeren Boas en Judels te vinden. De jeugdige mevrouw Coryn is een actrice in den volsten zin des woords. In de verschillende rol len waarin zij dezer dagen is opgetreden, heeft zij zich doen kennen als een vrouw vol verdienste. Haar spel is enkel na tuur, hare actie is op den duur levendig en boeijend, hare mimiek is voortreffelijk, hare voordracht is krachtig, haar zang is schoon. Ziedaar in weinige woorden de eigenschappen dezer uitmuntende vrouw. Kan het verwondering baren dat deze ac trice eiken avond met onstuimige toejuichingen is begroet, en dat zij nevens de heeren Judels, Bamberg, Coryn en Mo rin en mevrouw S. Sablairolles, de ongeveinsde blijken erlangt van de voldoening van het meer beschaafde publiek Waar zulke talenten van edele wedstrijd blaken voor de vaderland- sche kunst, daar kan het niet anders of deze salon zal een nieuw tijdperk van hoogeren bloei te gemoet gaan. Veel genoegen dat op de kermis gesmaakt wordt gaat vlug- tig voorbijhet spel van mevrouw Coryn laat een indruk ach ter dien men niet vergeet. Naar men verneemt is in de vorige maand te Utrecht een aanzienlijk getal gereformeerde predikanten voor de tweede maal vergaderd geweest, tot bevordering van een naauwere aansluiting tegen de strijdlustige moderne theologie. Wat bij de vorige en laatste bijeenkomst is beraamd en beslotenzou openbaar worden gemaakt en tevens de koninklijke erkenning van die vereeniging worden gevraagd; terwijl men zich onder ling heeft verbonden, om, waar hun optreden in andere ge meenten tot het houden van godsdienstige bijeenkomsten wordt gevraagd, aan het billijk verlangen van de gemeenteleden te voldoen. Te Zalt-Bommel is door den Hervormden kerkeraad een 12tal opgemaakt, waarbij echter is bepaald, dat het geheim zal gehouden worden. De arr.-rechtbank alhier heeft op heden N. N. schul dig verklaard aan mishandeling van een nachtwaker en het aanhitsen van zijn hond op de voorbijgangers, en hem ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 14 dageneen geldboete van f 3 en eeu schadevergoeding aan de beleedigde partij van f 10. 't Is zeker van groot belang voor andere stoomfabrie ken, om de juiste aanleiding te kennen Van het treffend on geluk, dat II. Dingsdag avond in de fabriek van de heeren Gebr. Eigeman en Cornp. alhier plaats had, opdat men tot behoedzaamheid in soortgelijke gevallen wordt aangespoord, ofschoon het ook hier bewaarheid werd wat in het dagelijksch leven wordt bespeurt: een ongeluk is spoedig gekomen. Wij zijn in staat gesteld omtrent die aanleiding nog het volgende medetedeelen Een gedeelte der spinnerij voor dien dag het werk geëin digd hebbende, was men bezig om den drijfriem van een niet meer werkende machine aftenemen. De zoon van den meester knecht, ander werk verrigtende, komt aanloopenstapt op dien riem en geraakte zóó met den voet daarin verward, dat hij in een oogwenk werd opgenomen en eenige malen rond geslagen om de as. Bij het zoo spoedig mogelijk stilhouden der machine bleek het, dat hij reeds een lijk was. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 62°, de3 avonds te 8 uur 67°, te 10 uur 54". Donderdag morgen te 5 uur 63", te 8 uur 53°, te 12 uur 62°, 's namiddags te 4 uur 62°, te 6 uur 62°, te 8 uur 60', te 10 uur 58°. Vrijdag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 57®, te 12 uur 63°, 's namiddags te 4 uur 60°. In Madrid zijn verschillende geruchten in omloop omtrent de ministerieele crisis. Sommige houden het voor mogelijk, dat er een kabinet zal worden zamengesteld uit mannen van de vrijzinnige partij met den hertog de la Torre als minister president. Anderen spreken van een ministerie onder presidium van den hertog van Valencia, en verder zamengesteld uit leden van de gematigde en van de vrijzinnige partijen.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2