N°. 991. Zaturdag 16 Mei. A°. I Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DABBLAD. Dcie Courant verschijnt alken dag, be- halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels f 0.7b Iedere regel meer 12}. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 6 Cts. Zegelrecht 36 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 41 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 17 m.; 3 u. 49 m-; 6 u. 9 m.; 9 u. 19 ra.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 20 m.; 11 u. 59 m.; 2 u. 64 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 5 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag u.; vaa Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 45 m. en te 11 u. 10 m., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 'sin. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7} uur 's m. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaald* tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie can Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect is ta sprekeu op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijusen, dagelijks van 8—1 uur en van 3—6 uur; der In- en Uitgaande Hechten en Acoijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Direote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woeusdag en Donderdag van 9—8 uur. van Zegel, Registratie dagelyks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot ontvangers der directe belas tingen enz. te Hoorn H. de Klerk Jz., thans te Aisente Wildervank A. VV. Versfeit, thans te Aalsmeer; en te Kou - dum H. Lunsinghthans te Ee; - voorts tot lid van het collegie van regenten over het huis van arrest te Winschoten Mr. E. Koning, kantonrechter aldaar; en op verzoek eervol ontslag verleend aan J. P. Emweloth als commissaris van po litie te Dockum en aan F. W. Fabius als notaris te Amsterdam. Men verneemt dat Z. M. de Koning den 21 dezer zich naar het Loo zal begeven. Het heeft H. M. de Koningin behaagd den heer M. Kegoor voor het aan Z. K. H. Prins Alexander aangeboden werk, getiteld de Schermkunst, te doen geworden een prach tige vergulden pendule. H. M. de Koningin is 11. Dingsdag met den sneltrein te Keulen aangekomen en heeft verder de reis naar Stuttgardt over Frankfort voortgezet. Z. K. H. Prins Hendrik heeft nabij Trier een landgoed aangekocht. In de Memorie van Toelichting, gevoegd bij het wets ontwerp tot verhooging van den accijns op het binnenlandsch gedistilleerd treft men een opgave aan wegens het verbruik van binnen- en buitenlandsch gedistilleerd in Nederlandbe rekend naar de opbrengst der accijnsen gedurende de laatste vijf jaren, waaruit blijkt, dat de hoeveelheid heeft bedragen, als volgt: in 1857 252990 vaten, 1858 265019 v., 1859 270696 v., 1860 251893 v., 1861 266632 v., of gemiddeld per jaar 261460 vaten. Binnen Leiden werd in 1861 verbruikt een hoeveelheid van 3850 vatenzoodat in verhouding der bevolking Leiden tot het totaalcijfer van Nederland al te ruim bijdraagt. De plaatselijke commissie tot oprigting van een natio naal gedenkteeken voor November 1813 te Gorinchem heeft besloten aan de hoofdcommissie te kennen te geven dat zij in het vertrouwen verkeert, dat geen inschrijving of inzame ling van gelden zal plaats hebben voor en aleer de Natie door de algemeene vergadering zal zijn bekend gemaakt met den aard of het soort van het opterigten nationaal gedenk teeken, waaromtrent het antwoord der hoofdcommissie wordt ingewacht. De commissaris des Konings dezer provincie, de heer Loudon is van zijne buitenlandsche rei3 in de residentie terug gekeerd. De afkoopsom van den Scheldetol bedraagt f 17,141,640 te voldoen in vier jaarlijksche termijnen, waarvan de eerste dadelijk na de ratificatie van het tractaat en de volgende op 1 Mei der jaren 1864 1866 vervallen. Die Staten, welke niet zijn toegetreden tot den afkoop van den Scheldetol, zullen niet in de voordeelen der afschaffing daarvan deelen. De ondernemers der gasfabriek te Zutphen hebben in de vorige week uit eigen beweging besloten, den prijs van het gas met 3 cent te verlagenzoodat de particulieren in het vervolg 16 cent voor de kubieke el zullen betalen. Vele verbruikers van deze lichtsoort zijn intusschen met deze ver mindering nog niet tevreden; te meer, omdat te Deventer een voorstel moet gedaan zijn, om met 1 Januarij 1864 het gas tot een minimum van 10 cent te brengen. In het openbaar belang is deze verminderings-wedijver in de twee zustersteden aan den IJssel als een merkwaardig verschijnsel van den in vloed van het petroleum te beschouwen. Door het departement van oorlog is bepaald dat van elk der regementen infanterie nog een drietal korporaals bij het Oost-Indisch leger onder genot der vastgestelde gratificatie van f 125 zullen kunnen overgeplaatst worden. De bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk gedeta cheerde eerste luitenants Hingman en van Erp Taalmann Kip zullen naar hunne corpsen het 1ste en 4de reg. inf., respec- tivelijk te Nijmegen en Woerden retourneren. Woensdag avond, even voor den aanvang van de voor stelling in het Cirque Blennow te 's Hage, ging op eens het gazlicht uit. Daar de tent reeds door zeer vele toeschouwers bezet was, veroorzaakte dit een groote verwarring. Er hebben echter geen ongelukken plaats gehaden zeer spoedig was ook het licht weder ontstokenhetgeen met een daverend ap~ plaudissement werd begroet.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1