Buitênlamlsch jNieuws. over het onthaal, dat hem in Nederland mogt te beurt vallen rigtte de beroemde Wieniawski ten slotte het noord tot het talrijk aanwezig publiek, bedankte hartelijk voor de welwillend heid, die hij in Holland mogt ondervinden, betuigde zijnen bijzonderen dank voor de medewerking, die de bekwame leden van het orkest hem hadden verleend en gaf eindelijk de hoop te kennendat hij in zijn verderen loopbaan rechtvaardigen zou de geestdrift, waarmede hij in Holland werd ontvangen. De Hollandsche tooneellisten zullen nu nog gedurende deze week (zijnde de kermisweek) eenige voorstellingen in den schouwburg geven; daarna wordt die gesloten en vangt de groote herbouwing aan. Men verwacht de opening van den Centraal-Spoorweg van Utrecht tot aan het station Hattem nabij den IJssel voor het publiek tegen de maand Julij van dit jaar. Naar men verneemt bestaat het plan om den jongen Spanjaard, den zoon van een der in Spanje wegens Bijbelver spreiding vervolgden, die te Alkmaar kortelings is gearriveerd, voorloopig de Hollandsche taal te doen leeren hem vervol gens de noodige opleiding daartoe te geven en als zendeling te doen werkzaam zijn in Spanje, zijn vaderland. Het getal der onderteekeningendie door den heer van Lynden naar Madrid op de verschillende adressen zijn meege nomen, was niet 35,000 maar bijna 45,000. Er ontbraken er slechts 7 aandus 44,993. Maandag heeft te 's Hage ten raadhuize de aanbesteding plaats gehad van de levering van 150,000 escausijnsche keijen. Daarvoor waren 5 inschrijvingsbiljetten ingekomen. De minste inschrijver was T. J. Smits te Dordrecht, voor f 66,50 per 1000 stuks. Heden Dingsdag morgen werd een knaapje te 's Hage op de Paardenmarkt door een boerenwagen overreden. De oor zaak van het ongeluk was, dat de wagen hard reed, en de jongen overloopen wilde. Ongelukkig viel hij. De koetsier kon de paarden niet meer inhouden zoodat de wagen over de beenen van den knaap henenging. Het voorval strekt weder tot waarschuwing voor ouders dat zij hnnne kinderen bij zulke druktenals de kermis veroorzaakt niet alleen moeten laten gaan. De heer S., meter-taxateur van den turf te Heerenveen was in de vorige week van Zwartsluis naar Helomasluis geva ren en had vervolgens het vaartuig verlaten, om de reis naar zijn woonplaats te voet voorttezetten. Naauwelijks echter was hij van boord of hij viel in het water. De schipper trachtte wel zoo spoedig mogelijk den ongelukkige te reddenmaar te vergeefs. Toen hij uit het water werd gehaald, was hij reedseen lijk. Maandag morgen had onder Schoonderloo een verschrik kelijk en diep betreurenswaardig ongeluk plaats. J. Hartman een man van 26 a 28 jaren, werkzaam aan de aldaar in aan bouw zijnde suikerraffineerderijviel van een 50 voet hoog liggenden balk op de balken der lagere verdiepingen en ver volgens op den grond, zoodat hij dadelijk een lijk was. De ongelukkige, een zeer oppassend menschlaat een vrouw en 3 jonge kinderen na. Naar men verneemt, zoude een boerenknecht het huis zijns meesters te Vaassen, onder Epe, opzettelijk in brand hebben gestoken, waardoor het met onderscheidene stuks vee geheel is in den asch gelegd. De dader moet zich reeds iu handen der justitie bevinden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uut Sö", des avonds te 8 uur 52°) te 10 uur 48Dingsdag morgen te 5 uur 47°, te 8 uur 63°, te 12 uur 59°, 's namiddags te 4 uur 57°. Vrijdag morgen heeft de Paus Rome verlaten, tot bij woning der inwijding van den spoorweg van Ceprano. Een brief uit Rome beweert dat de H. Vader niet verder dan tot Frosinone gaan zal, en geweigerd heeft tot Ceprano voort te reizenonder voorwendsel dat zijn oogen door het zien der Italiaansche nationale kleuren zouden kunnen geërgerd worden. Het feest van den terugkeer des Sultans te Konstantino- pel heeft drie dagen en nachten geduurd. Meer dan 50 millioen lichten van alle kleuren brandden de kleinste hutten waren geïllumineerd. Twee nachten bracht de Sultan te Konstanti- nopel door; den derden nacht bezocht bij Pera. Overal spreidde het volk tapijten voor zijn paard uit. Christenen en Turken wedijverden in huldebetoon ondanks het buitengewoon gedrang vielen er geen wanordelijkheden voor. Geen politie, nog andere wachten waren zigtbaar. Alle christelijke kerken straalden in een glans van licht; het prachtigst waren de moskeeën, bazars en schepen verlicht. Bij een aardbeving op Rhodus zijn meer dan 300 per sonen onder de instortende muren bedolven. Circa 2000 men- schen zijn zonder huisvesting. De beroemde Belgische schilder Gallait is thans bezig met twee nieuwe doeken. Het eene stelt voor: de eed van Vargas voor Albawaarbij hij zweert alle ketters te zullen verdelgen, zelfs al vond hij zijn eigene moeder daaronder; het andere: het voorlezen van het doodvonnis aan den Graaf van Egmoud. Beide stukken zijn vervolgen op Gallaits vroegere meesterstukkenontleend aan de geschiedenis van Nederland. Een fransch dagblad behelst het volgende verhaal: Een zeer bescheiden en zedige dienstbode bood zich bij een dame aan. Zij beviel de dame zeer goed en deze nam haar in dienst. Ik ben zeer goed voor mijne dienstbodenzeide de dame iedere week kunt gij uitgaan maar ik wil niet dat gij iemand in huis ontvangt en vooral geen militairenzoo als mijne vorige meid. Maar, mevrouwvoor wie ziet gij mij aanzeide de meid hoog blozende; vooral de militairen haat ik. Eenige weken later kwam de dame bij toeval in de keuken en rook tabakslucht. Zij kreeg eenig vermoeden en opende onder een of ander voorwendsel een kast, en daar stond een lancier in volle uniform. De dame verschrikte eerst en ontstak daarna in toorn. Ongelukkige, voldoet gij op die wijze aan uwe belofte; is dat een bewijs van uwe zedigheidIs dat de haat, dien gij voor militairen koestert? Vertrek dadelijk. Maar mevrouw, was het antwoord, ik ken dien man niet. Kent gij hem niet? Hoe is hij dan in die kast gekomen? Dat weet ik niet mevrouw; maar ik denk dat de vorige meid hem zal hebben laten staan. De luchtvaart is thans geen onmogelijkheid meer. Dr. Desbois, vroeger geneesheer te Havre, thans te Caenheeft een brochure uitgegeven bij den boekhandelaar Philippe te Caen, waarin hij zijn geheim aan iedereen bloot legthij heeft zijn belangeloosheid en zijn verlangen om de geheele wereld van nut te zijn zoo verre gedreven, dat hij zelfs geen octrooi heeft aangevraagd. Het geheele geheim bestaat daarindat men boven een mand of een schuitje 25 arenden spant. Deze sterke vogels zullen natuurlijk omhoog vliegen en het schutje optrekkendat door middel van een roer van zeildoek kan worden bestuurd in welke rigting men wil. Om de arenden naar omlaag te doen komen, heeft de heer Desbois, najaren lange studie een zeer vernuftig middel uitgedacht. Hij heeft opgemerkt, dat, wanneer men een vogel de oogen sluit en van een toren laat vliegen, het dier dan voorzigtig daaltdie.ont- dekking heeft hij op zijn arenden toegepast. Hij heeft namelijk voor hunne oogen kunstoogleden bevestigddie door middel van een electrieken stroom kunnen geopend en gesloten wor den. Sluit men de oogleden, dan dalen de 25 arendenopent men ze dan stijgen zij wederom ze spoediger te doen vlie gen heelt de diepdenkende uitvinder een soort van spoor aan hunne dijen bevestigd en door middel van een electrieken stroom kan hij zijnen arenden van een zachte prikkeling tot' een brandenden pijn veroorzaken. Dr. Desbois is op alles be dacht geweest; hij is namelijk overtuigd, dat arenden niet ge makkelijk te regeren zijn en geeft daarom den raad om hunne nagels door middel van kalk te doen afvallen en hunne sna vels aftevijlen. Dit zal hun wel wat hinderlijk zijn in het eten maar men kan het eten voor hen klein hakken. Belanghebben den kunnen nadere inlichtingen bij den uitvinder bekomen. Deze nieuwe uitvinding zal stellig veel nadeel doen aan spoorwegmaatschappijendiligenceondernemers, rijtuigverhuur ders enz., want iedereen zal zich gaarne een zoo gemakkelijk luchtvaartuig en de noodige arenden aanschaften. Promotion aan de Leldsche Hoogeschool. 12 Mei. - Tot Doctor in de Geneeskunde, den heer A. C. van Ewijk geboren te Utrecht, met een Academisch proef schrift getiteldIets over Leukaemie.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3