Binnenlandsch Nieuws. zeggen: belastingschuldigen dragen het verlies, dat de gazverbruiker3 door goedkoope gazprijzen veroorzaakten." De prijzen van het gaz staan met marktgeldenwaagloonen enz. gelijk; maar wij zouden wel eens willen weten, of een markt, een waag, een brug, een tol enz. nimmer was en nog niet hier en daar is een bron van winst voor de gemeente. De vraag is niet ongepastof niet reeds de kosten van aanleg ruimschoots zijn vergoed van de vroeger aangelegde markt plaatsen, bruggen, vaarten, waag- en andere openbare ge meente-gebouwen Of niet de staanplaatsen voor kermisver- tooningen enz. alleen een gering onderhoud vorderen? Inéén woord, of niet de tarieven, die na de invoering der gemeen tewet aan de Koninklijke bekrachting werden onderworpen, ook lasten in rekening hebben gebragt, die reeds lang wa ren vergoed Wij staan op een gebieddat aanleiding geeft tot nog meer beschouwingen van dien aard. In onzen tyd sticht men scho len voor meer uitgebreid lager onderwijs, en worden school gelden geheven tot zulk een bedrag, dat de kosten van on derwijs en school ruimschoots worden vergoed en die scholen ook een bron van winst worden zoodat de ouders die daarvan gebruik maken zich evenzeer kunnen beroepen op art. 254 der gemeentewet en de grief doen hooren, dat zij de plaat selijke lasten door hun hooger schoolgeld helpen verligten. Zij die van het veer te Westervoort of van de waag te Alk maar of te Hoorn gebruik maken, zij die op het Vreeburg te Utrecht een standplaats innemen of de Leidsche beesten markt bezoeken kunnen evenzeer vragen of niet reeds lang de kosten van aanleg zijn terugbetaald, als zij zich nog steeds moeten blijven onderwerpen aan hetzelfde tarief van rechten, dat vroeger en ook nog geldt. Een gazfabriek gelijkstellende of niet gelijkstellende met een waag of markt, een gemeente bezitting naar het privaat of naar het publiek recht on ze* inziens blijft het hoofdzaak het gaz te beschouwen als koopwaar. Z. M. heeft benoemd de heeren G. Kohier, Nederlandsch consul te Sydney voor Nieuw Zuid-Wales, tot consul-gene raal en J. A. Baesjou tot Nederlandsch consul te Albany voor West-Australie. Z. M. heeft Mgr. Veccbiotti, pauselijke nuntius bij het Nederlandsche Hof, op de afscheidsaudientie begiftigd met het Kommandeurskruis der orde van den Nederlandschen Leeuw en den gezantschaps-secretarisabt Baldassaribenoemd tot ridder dier orde. Heden Dingsdag zijn bij de Tweede Kamer ingekomen vier wetsontwerpen, als: 1#. tot wijziging der wettelijke bepa lingen op de personele belasting; 2°. tot afschaffing der be lasting op de brandstoffen 3°. tot afschaffing der belasting op de zeep; 4°. tot verhooging van den accijns op het binnenl. gedistilleerd tot f 35 per vat. Uit de algemeene memorie van toelichting blijkt, dat nog te wachten zijn: de afschaffing der belasting op azijn, de verhooging der belasling op bier, de herziening van de patentwet, de vermindering van de rechten op de registratie en het zegel, en de verhooging der invoer rechten op koffij en thee; terwijl aan de gemeenten wordt af- geitaan de belasting op paarden en dienstboden. Z. M. de Koning heeft Maandag andermaal de tentoon stelling van schilderijen enz. bezocht, en zich met de artiste, die zich aldaar bevondenop het minzaamst onderhouden. H. M. de Koningin heeft vóór HD. vertrek ook de tentoon stelling bezocht, waaraan ook HH. KK. HH. Prins Alexander, Prins en Prinses HendrikPrins en Prinses Frederik en Prin ses Maria een bezoek hebben gebracht. De commissie voor het admissie-exameu aan de koninkl. akademie te Delft, benoemd bij min. dispositie van 6 Mei, bestaat uit de heeren J. A. Keurenaer, directeur der akademie voorzitter, J. f\ van Deventer, prorector aan het gymnasium te Dordrecht, J. H. van Sillevoldtieeraar in de wiskunde aan het gymnasium te 'sHage, W. J. A. Huberts, Ieeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan het gymnasium te Zut- phen M. J. A. Masthoff, Ieeraar in de nieuwere talen aan het gymnasium te Delft, Dr. C. P. Burger en Dr. C. H. C. Grin- wisleeraren in de wiskunde aan de akademie aldaar. Maandag heeft te 's Hage op plegtige wijze de opening plaats gehad der tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters. In een warme toespraak, gerigt tot den minister van Binnenl. Zaken, den heer Thorbecke, heeft de voorzitter der commissie voor die tentoonstelling, de heer Jhr. Mr. F. G. A. Gevers Deynootzijn genoegen betuigd, dat hij in tegen woordigheid van den minister deze tentoonstelling heeft mo gen openen een tentoonstelling die gerangschikt mag worden onder de schoonste in de laatste jaren in de residentie ge houden. De kunstwerken der eerste kunstenaars worden hier aangetroffen die op waardige wijze den roem der Nederland sche school handhaven. De Nederlandsche schilderschool wordt ook in het buitenland op prijs gesteld, zoo als bleek bij de laatste Londensche tentoonstelling. De vreemde kunstenaar, zeide de heer Gevers, stelt er ook prijs op dat zijn werken hier worden tentoongesteldovertuigd dat zijn penseel hier wordt gewaardeerd. De kunst heeft dan ook geen vaderland. Deze tentoonstellingen zijn uitmuntende oefenscholen voor den kunstenaar, en voor den niet-kunstenaar in het uiterst gelukkig gevoel al deze meesterstukken te kunnen aanschou wen. Het wekt het gevoel voor het seboone op, het veredelt den mensch. Dat schoonheidsgevoel aantekweeken heeft een hoogst nuttige strekking. Het Gemeentebestuur heeft dan ook begrependat het niet alleen geroepen is voor de materieele belangen der burgerij zorg te dragen, maar vooral ook om hare intellectuele belangen te behartigen. Het was dan ook het Gemeentebestuur hoogst aangenaamdat op zoo een uit muntende wijze aan zijn roepstem is gehoor gegeven. De door de stad uitgeloofde medailles zullen eerstdaags door de jury worden toegekend. De voorzitter wees er vervolgens opdat de Hooge Kegering besloten had ditmaal geen medailles uit teloven. Hij eerbiedigde ten volle dat besluit, maar uitte te vens, namens de commissie voor de tentoonstelling, den wensch dat het den minister van Binnenl. Zaken moge behagen, door den aankoop van eenige meesterstukken de schoone kunsten te bevorderen. De voorzitter bracht vervolgens welverdiende dank aan de commissie, belast geweest met de rangschikking der schilderijen, die zich op een uitnemende en onpartijdige wijze van haren taak heeft gekweten. Hij verklaarde de ten toonstelling te zijn geopend en verzocht toen den minister van Binnenl. Zaken met hem de kunstwerken in oogenschouw te nemen. De minister bedankte voor deze toespraak en bracht hulde aan het gemeentebestuur voor de gelegenheid, die het op nieuw geopend heeft aan de kunstenaars om den roem der schilder kunst te handhaven. Op de uitnoodiging tot den aankoop van stukken antwoordde de minister, dat het gouvernement zal doen wat het kanmaar dat natuurlijk moet worden afgewacht de indruk dien de tentoonstelling zal geven. Naar hetgeen hij echter reeds gezien hadvertrouwde hij dat die indruk aller gunstigst zal wezen. De minister heeft vervolgens met den heer Gevers Deynoot en eenige leden der commissie de zalen doorwandeld en bij herhaling zijn tevredenheid betuigd over het vele schoone op deze tentoonstelling aanwezig. Verschillende kunstenaars wer den aan den minister voorgesteld, waaronder in de eerste plaats de beroemde zeeschilder Gudinalsmede de heeren Da vid Bles, Heijermans, Eoelofs, Verveer, Stortenbeker, Bis schop Léon en andere schilders van naam. Naar het oordeel van verschillende deskundigen mag deze tentoonstelling gerekend worden onder de schoonste in de re sidentie gehouden. Zaturdag avond zijn de voorstellingen in den koninkl. Franschen schouwburg te 's Hage op een luistervolle wijze be sloten zij bestond ten deele nit een concert waaraan de heer Wieniawski voor de laatste maal in deze residentie deel nam. Wij behoeven niet te zeggendat zijn betooverend spel ieders bewondering opwekte, en dat het aan toejuichingen herhaalde terugroeping en bloemenruikers niet ontbrak. Diep getroffen

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2