N°. 989. Woensdag 13 Mei. A». 1863. Een gemeentelijke gazfabriek. /<v LEIMCH MGBLID Deie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maauden. Afzonderlijke Nom inees Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75 Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer lö Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 CU. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 41 m.; 10 u. 17 m.j 1 u. 17 m.; 8 u. 49 m-t 6 u. 9 m.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 20 11 u. 69 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 n. 5 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; vu Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusiigtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 45 m. en te 11 u. 10 m., 'suamiddags te 8 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rij Us-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's af. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7} uur's m. tot 9 u. 30 m. ar. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesauriedagelijks van 10—2 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8—1 uur en van 3—6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsea dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 9—4 uur. UIT HOOFDE VAN DEN FEE3TDAG ZAL AANSTAANDE DONDER DAG DIT BLAD NIET WOEDEN UITGEGEVEN. IV. In de vierde aflevering deel VIII der Bijdragen tot de kennis van het Staats-, Provinciaal- en Gemeentebestuur in Nederlandvindt men een uitvoerige beschouwing over de stedelijke gasfabrieken. Het onderzoek komt ook mij niet on gepast voor, naar het karakter, dat deze instellingen bezitten. De vraag: is de gazfabriek al of niet een openbareinrigting? staat in een zeer naauw verband met een andere vraag: welke bepalingen der gemeentewet daarop van toepassing zijn? Im mers het verschil tusschen het eene en het andere stelsel heeft een practische beteekenis, omdat het beslist over den winst dien men al dan niet genieten mag. En toch, men erkent, 'dat de mogelijkheid zich zeer wel Iaat denkendat een ge meentebestuur de gazfabriek als eene bijzondere inrigting be schouwde, maar er toch geen winst mede wilde behalen; ter wijl aan de andere zijde zulk een bestuur zijn fabriek wel als een openbare inrigting zou kunnen regelen en tevens beweren dat de levering van het gaz, dat in die inrigting wordt voort- gebragt, niet valt onder de bewoordingen van art. 238 der gemeentewetzoodat zij wel tot een bron van winst zou mo gen gemaakt worden." 't Komt dus hoofdzakelijk daarop neder of de gemeente van de gazfabriek meer voordeel mag genieten dan tot vergoeding strekt van de kosten van aanleg, onder houd en gazbereidingzoodat wanneer zij eenmaal de kosten van aanleg heeft terugontvangen de gazprijs in dezelfde ver houding vermindert. De bekwame schrijver van het bedoelde stuk geeft daarop een onbewimpelde verklaring: «Wal nu de vraag aangaatof de exploitatie der gazfabriek al of niet een bron van winsten voor de gemeente moet worden deze zoude ikal mogt ook het behalen van winst met de wet overeen te brengen zijn, ontkennend beantwoorden." Wij geven gaaf toe, dat het gaz aan particulieren geleverd is een levering van diensten, die door het gemeentebestuur worden verstrekt en waarvoor worden berekend rechten, die krachtens art. 238 der gemeentewet met plaatselijke belastin gen worden gelijk gesteldwaarvoor een tarief moet worden vastgesteld, waarbij het beginsel van art. 254 in acht geno men en waarop de goedkeuring des Konings verkregen moet zijn. De gazprijzen staan gelijk met marktgelden weeglooneu brug- en straatgelden enz., en bij de berekening van het tarief wordt dezelfde maatstaf gevolgd. Men brengt te Utrecht iu rekening de rente van het kapitaal, dat opgenomen is, om de fabriek te stichten, en evenzeer de somdie tot jaarlijksche aflossing bestemd ismen rekent op den aanleg van een re servefonds, ten einde daaruit de kosteu van onvoorziene her stellingen te kunnen vindenwelke benaming men daaraan ook geve, afschrijving voor slijtage of vermindering van waarde; in alle gevallenmen past daarop den regel toe, die doorgaans de groote industriëlen bij de onbegrijpelijke vorderingen, die op het gebied der industrie worden gemaakt, in acht nemeaj om binnen tien jaren uit de winsten de kosten vaD eersten aanleg te zien gedekt, omdat betere uitvindingen het behoud der voordeelen onzeker maken. Er komt dus een tijd, dat de kosten van aanleg, of liever de rente en aflossing van het kapitaal ophouden in rekening te komen. In dit geval kan er sprake zijn van vermindering van het tarief, maar dan is het ook volkomen waar; 'dat de tegenwoordige gazverbruikers hun gaz duurder zouden betalen, opdat hunne opvolgers het veel goedkooper zouden kunnen genieten." Maar indien bij het tarief niet gerekend was op de vergoeding van de kosten vau aanleg, of niet de last gelegd was op de eerste tien jaren, indien men had begrepen, dat de kosten van aanleg over 20 in plaats van over 10 jaren moesten worden verdeeld, dan toch zou het tarief van den aanvang af lager moeten zijn ge steld. En indien nu na verloop van de eerste tien jaren het gazverbruik afnam en de voordeelen verminderden zoodat uit de gewone middelen een aanvulling plaats had, dan kon meo.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1