PETROLEUM. Gehuwde Lieden Advertentièn. OlETENmUHLË, bij Wiesbaden, Const. Geneesheer Dr. A. GENTH. Publieke Verkooping aan het huis, waar zij plaats hebben, behooren o. a. verschei dene algemeene radende academie van wetenschapppen en de academie van geneeskunde. In het cirque te Lyon is een der acrobatendie den zoogenaamde trapezesprong uitvoerde, van een hoogte van 30 ellen naar beneden gevallen. Hij leefde nog, maar verkeerde in hopeloozen toeetand; een zijner armen, zijn beide dijen, en eenige zijner ribben waren gebroken, terwijl zijn hoofd gespleten was. Bij gelegenheid van een twistgeding tusschen twee be jaarde bewoonsters van het door Keizerin Josephine gevestigd gesticht Sainte Perrine te Auteuil, trad dezer dagen een dame als getuige bij de rechtbank op, die den leeftijd van 106 jaren bereikt heeftzich nog van geen kruk bedient en hare getui genis zeer vlug en verstaanbaar aflegde. Naar de oorzaak van den door haar afgeluisterden twist tusschen de beide dames ondervraagd, gaf zij zeer naïf ten antwoord: »Men heeft mij dien medegedeeld. Het was over haren leeftijd. Naardien men niet vóór het 60ste jaar in Sainte Perrine kan komenen Mevr. Poitevin zeide dat Mevr. Paris, die slechts 63 jaren oud is, aldaar reeds zeven jaren was, zoodat zij er door pro tectie te jong was ingekomen, maakte de andere zich boos en kwam het van woorden tot daden. Is het nu wel de moeite waard zoo hevig te twistenbij den korten tijd dien men op deze aarde doorbrengt? Dit gezegd hebbende verliet zij de gerechtszaal, met een bevalligen groet en even recht opgaande als zij er was binnengekomen. In den Franschen senaat is de kwestie der Zondagswet ter sprake gekomennaar aanleiding van een aantal peti tiën waarbij in het algemeen wordt aangedrongen op de betere handhaving van den Zondag als rustdag en in het bijzon der werd geëischtdat althans op de rijkswerven de arbeid op dien dag zal worden gestaakt. Het omtrent deze petitiën uitgebragte rapport luidt zeer gunstig voor de petitionarissen concluderende het, dat de stukken aan de regering zullen worden verzonden, met verzoek dat zoodanige maatregelen zul len worden beraamd als, ten minste van rijkswegetot de eer biediging van den Zondag kunnen leiden. De zaak zal in Frankrijk ongetwijfeld zeer veel sympathie vinden. Voor den arbeider is toch één dag rust in de week als een behoefte te beschouwen. Die behoefte laat zich dan ook zóó sterk ge voelen dat zijdie des Zondags laten werkenvan lieverlede tijn verpligt geworden hun volk des Maandags vrij te'daten. Daaruit spruit geheel nutteloos een groot nadeel voortdaar de Zondag tot godsdienstzin en huiselijkheid aanspoort, doch de Maandag slechts aan vermaak en maar al te dikwerf aan uitspatting van allerlei aard wordt toegewijd. Lamennai3 zeide bet reeds: »Le Lundi l'ouvrier fréquente le cabaret ét on le voit le verre a la main buvant d'une main vacillante le sang et les larme3 de sa femme et de ses enfants." De handhaving van den Zondag als rustdag is alzoo ongetwijfeld een hoogst nuttige zaak die de rapporteur der commissie evenwel door veelvuldige overdrijving bijna bedorven heeft. Verbeeld u, dat hij de ligchamelijke verbastering der menschheid en het op komen van een aantal lotelingen die de vereischte lengte niet hebbenaan het niet houden van den Zondag toeschrijft. De senaat heeft overigens met toejuiching zijn goedkeuring gehecht aan de verzending naar de regering. Zondag 3 Mei is de Eerw. heer Spurgeon weder te Lon den in zijn gewoon kerkgebouw voor een talrijk en aanzienlijk gehoor opgetreden en heeft een en ander van zijn ontmoe tingen en ervaringen in Nederland medegedeeld. OFFICIEEL NIËIlWi. Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat bet Kohier van de plaatselijke directe belasting voor het jaar 1863 is goedgekeurd door Gedeputeerde Staten bij besluit van den 5den dezer maand N°. 25 en op heden aan den gemeente-ontvanger ter invordering ter hand gestelden dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Eerste Huwelijksafkondiging, Leiden, 10 Mei 1863. - Jacobus Arnoldus Biesjot jm. 35 j. en Antonia Meurs jd. 28 j. - Pieter Jacobus Mulder jm. 26 j. en Johanna Maria Verlint jd. 20 j. - Pieter Loeber jm. 24 j. en Jacoba Geer- truida Verhoog jd. 26 j. - Lambertus Berkel jm. 26 j. en Barbara Delen jd. 25 j. - Nicolaas Trouwee jm. 23 j. en Jan netje Wagemaker jd. 25 j. - Matthijs Jacobus Verstraten jm. 27 j. en Johanna Hendrica Welling jd. 22 j. - Herman us van Zanten jm. 24 j. en Elisabeth Vrij jd. 26 j. - Alexander van Hemertjm. 26 j. en Willemijntje Gerretje Hogendoorn jd. 23 j Nicolaas van Klaveren jm. 36 j. en Wilhelmina Maria Peyster jd. 41 j. - Theodorus Hendricus Maas jm. 23 j. en Trijntje Coomans jd. 27 j. - Wouterus Adrianus Elshof jm. 21 j. en Theresia Engelina Wanna jd. 24 j. - Nicolaas Stiva jm. 3:2 j. en Jannetje van der Zeeuw jd. 42 j. - Abraham van den Berg jm. 22 j. en Maria Boot jd. 25 j. - Jan Daniel Robr bers jm. 23 j. en Margaretha Adriana Laget jd. 21 j. - Jan Hendrik Thiel jm. 32 j. en Dirkje van Leeuwen jd. 37 ji -« Joseph de Boer jm. 24 j. en Maria Fleur jd. 33 j. In den avond van den 5den Mei 1863 overleed te Dordrechtin 63-jarigen ou derdom, Vrouwe JOHANNA HOUKJEN HERINGA, eerst Weduwe den Hoog leeraar T. A. Clabisse en laatst van den Heer Adolph Blussé van Oud-Alblaï. Eenige kennisgeving. Erkentelijk voor de menigvuldige bewij zen van belangstelling en deelneming be toond bij het voor mij zoo treffend overlijden mijner dierbare gadebetuig ik langs dezen weg, ook namens wederzijdsche betrekkin gen mijnen opregten dank. J. VAN DIJK. Leiden, 11 Mei 1863. By een' eenig HEER, worden gevraagd: tonder Kinderen P. G., de vrouw geschikt ▼oor bediening en huiswerk, de man fijne bezigheden buiten 's huis hebbende, j Adres met franco brieven onder de Letters A. 0. C. aan het Bureau van dit Dagblad. j c- r>' 'J Natuur-geneeskundige behandeling van chronische en hardnekkige Ziekten, af zonderlijke Afdeeling voor chronische Longziekten (Tuberculeuze enz.) Het aantal Vertrekken is sedert het vorige Jaar verdubbeld, elegante Conver: satie-Zalen voor Dames afzonderlijk. Men adressere zich aan den Directeur H. KRUTHOFFER. den 13den Mei aan het Woensdagsch Verkoophuls op de Hooigracht, van een groot assortiment nieuwe Galanterie;) Spiegels, Schilderijen en Kramerijen, als mede Mahoniehouten en andere Meubelen als: Kabinet, Secretaire, Linnenkast, Ca napé, Stoelen Tafels, Ledekanten, Bedden, Matrassen, Vloerkleeden enz. Voorts eene Gouden Ketting met Juweelen BootOor hangers, Handringen enz., eenige moderne Schilderijen en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. Alles daags te vo ren op de gewone uren te bezigtigen. Amerikaansche AARD-OLIE of PE TROLEUM, rcukeloos bijna zonder kleur, uit zich zeiven onontvlambaar, is bij AECKERLIN 4 VAK IP F. HEN Jufferstraat te Rotterdam, te verkrijgen. Bij een enkel vat van 150 Kan tegen f 30 de 100 Kan. Bij meerdere vaten tegen f 28 de 100 Kan. Amerikaansche lampen, BrandersLam penglazen etc., in groote keur voorbanden. Alles van directe aanvoer uit Amerika.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3