Buiteniandsch Nieuws. hagen den gedaagde te veroordeelen om aan de eischeres te vergoeden alle kostenschaden en interessendoor haar ten gevolge van de nalatigheid en de onrechtmatige daad van den gedaagde geleden of nog te lijdenoptemaken bij staatmet veroordeeling tevens in de kosten van het proces. Dergelijke procedures behooren hier te lande zeker wel tot de zeldzaam heden. Vrijdag had te Meppel een zeldzaam voorval plaats. De dochter van 6. v. O., omstreeks 17 jaar oudwa9 Dingsdag overleden en zou worden begraven. Alles wa9 gereed, de fa milie aanwezig en de lijkwagen stond voor het sterfhuis om het lijk grafwaarts te brengentoen volgens algemeen gebruik de familie werd uitgenoodigdom het lijk nog eens te komen bezigtigen. Men bemerkte geen doodskleur, het gelaat werd zelfs rood en de geneesheer, die er vroeger niet bij was ge weest werd gehaald, die onmiddellijk bevel gafom het meisje niet te begraven, daar het slechts schijndood was. Het meisje leed gedurig aan zenuwtoevallen of flaauwten en men vermoedt dat zij nu gedurende eenige dagen in zulk een flaauwte heeft gelegen. Zaturdag evenwel is gebleken, dat zij werkelijk dood was en heeft de begrafenis plaats gehad. - Te Piershil is weder een boerenwoning en smederijten gevolge van het oven9tokendoor brand vernield. - Te Ga meren brandde een boerenwoning ook geheel af, zoo spoedig dat niets kon gered worden. - In het Valtherveengemeente Odoornwas de vrouw van J. Lammers een boodschap gaan verrigten naar het naburige Zandberg. Terugkomende bevond zij dat haar huisje met hare drie kinderen, een koe, een kalf, drie schapen en twee lammeren een prooi der vlammen was geworden. Woensdag is de voorjaarsvergadering der Algemeene Synodale commissie der Nederlandsche Hervormde kerk te 's Hage aangevangen. De Redactie der Kerkelijke Courant heeft een groote verzameling van stukken ontvangenallen betrekkelijk de Leid- sche kerkelijke quaestie, maar plaatst die niet, omdat zij er iets vreemds in zietdat het over- en wederschrijven voort duurt nadat de beslissing van den rechter ingeroepen is. Even wel blijft de Redactie zeer afkeuren de handeling van den kerkeraad in de zaak van den heer Bodel Nijenhuis, ook na dat van die zijde wijziging van dat oordeel werd verwacht. Ook na de toelichting heeft dat oordeel geen verandering ondergaan Beroepen bij de Hervormde gemeente te Bunschoten Ds. J. E. van Toorenenbergen te Lienden. Ds. N. Osti te Delftshaven heeft voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Harderwijk bedankt. Ds. V. H. Guye te Amsterdam verzocht hebbende bij het beroep tot predikant van de Waalsche gemeente te Leiden niet in aanmerking te komen zoo heeft de kerkeraad in zijn plaats op het drietal gesteld Ds. J. A. Stoop predikant te ^Nijmegen. Heden Maandag is met 19 van de 20 stemmen beroepen Ds. J. A. van Hamel te Groningen. Bij de op heden Maandag op het Raadhuis alhier plaats gehad hebbende aanbesteding van het verrigten van eenige werkzaamheden aan de Wittepoort, zijn als laagste inschrij vers voor de som van f 998 aannemers geworden de metse laars J. van der Tas en J. van Leeuwen. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der opcen ten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven gedurende de maanden April 1862 en 1863, alsmede van die opbrengst over de 4 eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand April. Zuivere opbrengst over de 4 eerste maanden. 1862. 1863. 1862. 1863. Geslagt (opc. inv.) Binnenl. Ged. (id.) fiuitenl.Gedist. (id.) Gemaal (eigen rnid.) Wijn, fruit- kunst wijn (id.) Turf (id.) Steenkolen (id.). Brandhout (id.) 2262,67 5156,84» 136,53» v 5073,01» - 1420,65 1195,32» 116,87» - 145,85 2376,87 4824,34 266,99 6103 01» 2357,40 571,92» 728,15 87,30 7937,76 20926,00 877,38» 20990,75 5721,90 2404,62 2062,20 478,35 8122,78» 21597,58' 928,17» - 21372,11» 6850,95 1383,07* 2178,20 490,60 ƒ15507,76' ƒ17315,99 ƒ61398,96» ƒ62923,48» Een bij het Departement van Koloniën ontvangen Re geringstelegram, gedagteekend Batavia 31 Maart 1863, luidt: 'De koorts en de dissenterie, die bijkans in den geheelen Archipel, maar vooral te Patjitan hebben geheerschtzijn veel verminderd. De Heldin is aangekomen." Uit het algemeen overzigt van het Bataviaasch Handels blad, behelzende berigten uit Java tot 29 Maart 11. ontleenen wij de aangename tijdingdat de vooruitzigten voor den kof- fijoogst van dit jaar gunstig, zelfs zeer gunstig zijnmen mag dus verwachtendat de kofïijbronhet voornaamste voedsel voor het koloniaal batig slot, in dit jaar even rijk zal vloei- jen als vroeger, al is het dat de bronnen voor het voornaam ste voedsel der bevolking, de rijst, meer en meer uitdroogen. Overal in de Molukken en op Celebes heerschte rust. Het schip Ary Scbeffer, kapitein Kunst, dat dezer dagen uit Nederland te Batavia is aangekomen, heeft op het einde zijner reis een vrij zonderling avontuur gehad, dat wel der opmerkzaamheid verdient. Toen men bij het passeren van Straat Sunda, bij het eiland Dwars in den Weg ankerde, omdat men dien dag Batavia's reede niet meer kon halen, gingen een zestal passagiers en vier matrozen in een sloep een bezoek brengen aan genoemd eiland, hoofdzakelijk met het doel om vogels te schieten. Toen het klein gezelschap geland was en zich verspreid hadstootte men eensklaps op een vrij aanzienlijk getal inlanders, die zich allerwaarschijn lijkst aldaar bevonden om bout te kappen. Deze pakten zich weg, verscholen zich in 't digte bosch en lieten zich niet meer zien. Onze bezoekers merkten dit ter naauwernood op, vermaakten zich met vogels te schietenkeerden daarna naar boord terug en men dacht niet meer om de inlanders. Toen alles schijnbaar aan boord in diepe rust lagen de nacht reeds gevorderd was, kwam in het duister met alle behoedzaamheid een zevental vaartuigen opzettenwaarin zich naar gissing ruim zestig personen bevonden. Deze omringden het schip en men begon het te beklimmen. Gelukkig waren de eerste stuur man en een passagier, door het schoone weder verlokt, op het dek gebleven en onderling in gesprek. Zoodra echter werd er iets van deze nachtelijke escalade bemerkt, of de stuurman snelt naar beneden, en grijpt een geweer, dat gelukkig nog van de jagt des vorigen daags geladen is gebleven. Op het dek komende had er reeds een worsteling plaats tusschen de in dringers en de wachtdoeude manschappen. De stuurman lost een schotmen hoort een gilde kapitein springt op het dek en de worsteling wordt algemeende bezoekers deinzen af men zendt hnn nog een kanonschot achterna, waarna einde lijk de vaartuigen in het duister verdwenen. Na een tweede kanonschot in den blinde te hebben gedaanliet de kapitein de wacht verdubbelendoch men heeft verder niets meer van die bezoekers gehoord. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 73', des avonds te 8 uur 63°, te 10 uur 58*. Zondag morgen te 5 uur 52°, te 8 uur (4*, te 13 uur 62°, 's namiddags te 4 uur 60*, te 5 uur 58*, te 8 uur 54*, te 10 uur 50*. Maandag morgen te 5 uur 47', te 8 uur 55*, te 12 uur 59*, 's namiddags te 4 uur 56*. - Op de bijeenkomst der Internationale telegraafvereeni* ging, die heden Maandag te Hannover wordt gehouden, zal Nederland door Dr. W. C. A. Staring, referendaris bij het departement van Binnenlandsche Zakenworden vertegen woordigd. Prins Wilhelm van Baden heeft zijn ontslag uit de Pruis- sische dienst gevraagd. Donderdag begaf zich de Keizerin Eugènie naar den acclamatietuin te Parijsom de hondententoonstelling te bezigti gen. De Keizer heeft den Keizerlijken Prins tot het verleenen van een gouden medaille gemagtigddie aan den fraaisten herdershond zal worden toegewezen. De uitreiking der eere- prijzen voor de tentoonstelling zou den llden dezer plaats hebbenbij gelegenheid van welk zeldzaam feest de pikeurs der hondentroepen fanfares zouden doen hooren. Onder de hooge collegien in Frankrijkdie zich hebben verklaard voor een wijziging van het burgerlijk wetboek met het doel om de geboorten en sterfgevallen te doen constateren

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2