N°. 986. Zaturdag 9 Mei. A°. 1863. Wetteiyke regeling van den arbeid van kinderen. Waarin bestaat die slavernij waaraan hulp moet verleend worden Zal de novelle van Cremer, de bede voor fabrieks kinderen het voetstuk moeten wordenwaarop een wet of een plaatselijke verordening wordt gebouwd? Wij gelooven dat het werk van bloote fantaisie en een eenigzins verhitte of sterk aangezette verbeelding niet in de plaats mag treden voor een memorie van toelichtingdie naar waarheid de kwaal teekent en de keuze der middelen rechtvaardigt. Juist daarom blijven wij meer waarde hechten aan een plaatselijke verordening dan aan eene wet, omdat plaatselijke omstandigheden en plaatse lijke behoeften zoo zeer verschillen, dat 't geen voor de eene gemeente hoogst wenschelijk zou zijn voor de andere hoogst schadelijk kon wezen. Met zeer veel belangstelling acht gevende op hetgeen open baar is gemaakt aangaande den toestand binnen Leiden en in het Gooi, was het ons niet twijfelachtig, of daar tegenover niet een zeer groot aantal gemeenten in ons Vaderland zouden bestaanwaar men zulke toestanden zelfs in het geheel niet zóó aantreft, en voor wie dus een algemeene wet onnoodig, ja zelfs in sommige opzigten hoogst schadelijk zou kunnen worden geacht. Of zal men enkel en alleen het oog slaan op plaatsen, waar groote fabrieken gevestigd zijn en den arbeid van kinderen in zulke fabrieken alleen aan een wettelijke re geling onderwerpen? In het midden latende de bezwaren, om wel te onderscheiden tusschen fabrieken en andere werkplaat sen van eenige uitgebreidheidwaarin kinderen werkzaam zijn om een billijke grens te stellen tusschen groote en kleine fa brieken enz., moeten we er toch ernstig op drukken, dat er tallooze beroepen en bedrijven worden gevonden in de maat schappijwaarin kinderen, jongens en meisjes van 10 tot 12 jaren gebezigd wordendie dezelfde behandeling ondervinden waarover men ten aanzien der fabriekskinderen klaagt. Boven- J dien ziet men maar al te zeer voorbij dat de klagten over den toestand eigenlijk zijn klagten ten aanzien der behandeling van die kinderenen ten slotte nederkomen op ernstige grieven tegen de hoofden van de groote industrieele etablissementen, die in de maatschappij een niet onbeduidende plaats innemen en toch in de eerste plaats het in de hand hebben om voor een behoorlijke behandeling van hunne werklieden de vereischte zorg te dragenniet het minst voor de kinderen die zij in hunne fabrieken behoevenom de kinderdiensten tegen kin dertoon. Hoogst bevreemdend komt het ons dus voor, dat uit den boezem der fabriekanten zelve wordt aangedrongen op een wettelijke regeling van den arbeid van kinderen in fabrieken, omdat zij het toch in hunne magt hebben dien arbeid zóó te regelenals het meest strookt met het belang dier kindéren of met hetgeen de menschelijkheidde zedelijkheid en de zorg voor de openbare gezondheid voorschrijven. Waartoe een wet met bedreiging van straf op de overtreding van hare voor schriften wanneer men wat te regelen of in acht te nemen is, zich zelf voorschrijven en met naauwgezetheid betrachten kan? Waartoe zulk een voor de fabriekanten min of meer onteerend middel j waartoe zich blootgesteld aan de openbaar making van feiten die dwangmaatregelen vorderen wanneer het doel langs een meer betamelijken weg door redelijke en zedelijke middelen kan worden bereikt. Bedriegen we ons niet, dan wordt bij de beoordeeling van het lot en den toestand der fabriekskinderen te weinig gelet op de hoofdoorzaak van het kwaad, den zedelijken toestand der huisgezinnen, 't Is niet moeijelijk daarin stof te vinden tot een sterk gekleurd en zeer schitterend tafereel en de fan taisie van den novellenschrijver behoeft er weinig aan toete- voegenwanneer hij een arbeidersgezin in eene fabriekstad binnentreedt en den afzigtelijken toestand naar waarheid voor stelt. Zóó zijn er en misschien velen te vinden, in allerlei standen, wanneer men er slechts op let, dat het verschil in de vormen toch het wezen niet geheel kan overschaduwen. Ver- LCIIISCII Illliltl UI. Dcse Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.96, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels f 0.75. iedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 41 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 17 m.; 3 u. 49 ux-; 6 u. 9 m.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 20 m.; 11 u. 69 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 5 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelyks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingeo aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 45 m. en te 11 u. 10 m., 's namiddags te 8 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijlcs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7j uur's m. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureauder Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10— 4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur.- De Gemeente-Architect'ui* spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8—1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. (Slot.)

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1