TOESPRAKEN, Advertentiën. Notaris DERCKSEN is verhuisd naar de Nieuwstraat, WijkVII, N°. 948, bij den Rurgf. No. 1. De Gelijkenis van de Graankorrel. Vichy en de Keizerin naar Biarritz. Deze reisplannen strek ken tot geruststelling dergenen die het uitbreken van een oorlog duchten. Een Engelsch meisje van 27 jaren, dat wegens land- looperij veroordeeld wa3 tot 28 dagen gevangenisstraf, wei gerde gedurende de eerste 18 dagen van hare opsluiting alle voedsel en drinkenen na dien tijd wilde zij het alleen wan neer zij er toe gedwongen werd gebruiken. Het zonderlingste is dat het meisje door deze onthouding geenszins was ver magerd. Vervolg van het berigt omtrent den mislukten aanval op Charleston. De Monitors waren elk 20 a 60 maal getrof fen behalve de Keokukdieals zijnde meer aan het vuur blootgesteld geweest, door niet minder dan 90 kogels getrof fen werd. Zijn torens werden meermalen doorboord en zijn romp vertoonde aan den waterspiegel 19 gaten. Slechts door stoppen en pompen slaagde men er in hem tot den volgenden morgen vlot te houden; toen zonk hij op een diepte van 18 voet. De aan boord zijnde manschappen werden allen gered, doch zij verloren al wat zij hadden. De Ironsides werd 50 a 60 maal getroffen, doch zonder belangrijke schade te bekomen De Zuidelijken gebruikten slechts kanonnen van het zwaarst kaliber. De meest vernielende hunner projectielen waren van Engelsch fabriekaat, voornamelijk Witworth's met staal ge punte kogels. Aan de Oostelijke zijde van fort Sumter ont dekte men elf groote gatendie schijnbaar door de muren heen drongen en waarvan eenigen ongeveer 3 voet breed wa ren, zoodat ons vuur niet geheel en al was geweest. Twee schietgaten schenen bijna door het vuur tot een enkele ver- eenigd te zijn. Door een onzer eerste schoten werd de vlag- gestok van fort Moultrie afgeschoten. De Monitors losten te zamen ongeveer 150 schoten. De numerieke zwakte der land troepen maakten hunne rechtstreeksche medewerking bij den aanval ondoenlijk. Onze verliezen zijn: 1 doode en 12 gewon den. Donderdag trokken de achtergebleven pantserschepen (de Patapsco was reeds naar Port-Royal vertrokken) terug; zij zullen zich allen naar Port-Royal en de landtroepen zullen volgen. De onderneming kan men feitelijk als geëindigd be schouwen. Den admiraal bleef niets ander te doen over. Wij hadden te kiezen tusschen een bijna zekere vernieling van het geen ons nog aan gepantserde schepen was overgebleven en den aftogt. De admiraal Dupont, koos dus het laatste en het land zal hem daarvoor dankbaar zijn. Het bovenstaande is aan de Tribune ontleendwij nemen nog het volgende uit eene correspondentie der New-York- Times over: De Ironsides ging langzaam vooruit en de andere Monitors volgden hem het hoofdkanaal op. Fort Wagner, het eerste, zwijgty doch nu volgt een allerhevigst vuur uit fort Sumter. Terwijl de Weehawken dit vuur ontvangt, wordt de Ironsides tusschen fort Sumter en Moultrie vastgehouden. Dit bragt de geheele vloot in verwarringen er bleef den admi raal niets overdan aan de vloot te seinendat zij op de bewegingen van het vlaggeschip niet moest letten. De schepen namen dientengevolge de best mogelijke stellingen in. Doch terwijl deze manoeuvres plaats haddenwas de vijand niet on ledig gebleven. Het geduchte werk op Gumming», Island Ba- terij Bee genaamd, opent zijn vuurde vèr dragende kanonnen in het fort Beauregard stemmen daarmede in; fort Moultrie, braakt zijn zwaar metaal uit; de 50 kanonnen, welke de Re dan telt, vermeerderen den vuurstroom, en de vreesselijke kanonnen van fort Sumter slingeren hunne vurige projectielen voort. (Wordt vervolgd.) OFFICIEEL NIEUWS. Burgerlijke Stand van Leidenvan 30 April tot en met 6 Mei 1863. Bevallen: A. E. Verboom Soumain, geb. van der Stok D. - H. Betcke, geb. Wildenburg, Z. - J. Schoeree, geb, GrevenD. - J. M. Koster, geb. Wijsman, D. - A. van den Burg, geb. Immerzeel, Z. - M. Kramp, geb. Staveleu D. - W. Brandse, geb. Alofs, Z. - C. Gijben D. - C. van der Huizen geb. GroenendijkD. - E. Hennikgeb. Selier, D. - C. Flippo, geb. van Helden, Z. - J. Sampimongeb. Augustijn, Z. levenl. - M. den Os, geb. Piket, Z. levenl. - W. van der Weide Z. - J. A. Hartwijk, geb. Vrijman, Z. - J. F. Oldenburg, geb. FreundZ. - P. H. van der Voord, geb. Kuivenhoven Z. - E. van Ettinger, geb. van Hees, Z.- H. Chaudron, geb. Moene, D. - J. van Andel, geb. Dinge- mans, D. - A. Verkouw, geb. van Nes, Z. - H. Muller, geb. Persoon, Z. - A. J. van Leeuwen, geb. Koelhoff, Z. - H. J. F. Creijghton, geb. de Meere, D. - A. W. M. Noordijk, geb. van MeursD. - J. M. Lemair, geb. la Rivière, Z. - C. A. Zitman, geb. DepachterZ. - W. K. Bezie, geb. Wagemans Z. - D. Zandwijk, geb. van ZwieteriZ. - J. Smitgeb. Stoute, D. - M. Laman, geb. Overduin, Z. - C. Gros, geb. van ZelmZ. - M. E. Schermer, geb. Tortike, Z. - J. Doesburg, geb. van MeertenZ. - M. van der Erf, geb. van den Berg Z. tweel. - M. J. Knotter, geb, de Kort, D. - F. Selier, geb. Houweling, Z. Gehuwd: P. J. Hasselbach Wedn. met A. P. de Groot jd. - R. van Oosten jm. met M. Dee jd. - J. van der Kam jm. met M. S. Oostveen jd. - P. J. van Houtum jm. met G. de Haas jd. - R. Verboog jm. met A. van Venetie jd. - J. M. W. H. Philippo jm. met J. van der Linden jd.-J. Q. van Velzen jm. met J. C. Langezaal jd. - J. van den Ende jm. met L. Bos jd. - S. Tomasse Wedn. met C. M. Verlind Wed. - G. de Boer jm. met J. Bekooij jd. - A. J. F. Egter jm. met M. C. J. Viruly van Pouderoijen jd. Overleden: M. M. Taffijn Z. 6 w. - H. van der Wilk Z. ruim 3 m. - J. A. Limvers D. ruim 8 m. - J. Wijmans 49 j. - C. M. A. van Dijk, geb. van 't Hooft, 41 j. - J. D. Essing 72 j. - A. M. M. Meijergeb. Klinkenberg 29 j.- W. Boom Z. 1 j. 2 m. - S. Elders 65 j. - A. Picket 35 j. n J. Liber 65 j. - F. J. F. L. Cornelissen Z. 2 j. bijna 9 m.- H. F. Colla Z. 14 d. - E. van Sousbeek 75 j. - J. Vendrick 74 j. - B. J. Webbe 18 j. - R. II. Jilles Z. bijna 4 w. - A. Franchimon Z. bijna 11 m. - jM. Francken 21 j. A. Laven geb. van der Weijden, 65 j. - H. Kloos D. 3 j. 6 m. - N. Hollebeek Z. 2 j. 4 m. - K. Labordus Z. 1 j. 8 m. - J. W. Roetering Z. Ij. bijna 5 m. Voor de vele bewijzen van belangstel ling, betoond bij het voltrekken van ons Huwelijk, betuigen wij .onzen harlelijken dankook uit naam van wederzijdsche Betrekkingen. JAC. VAN KAATHOVEN. J. F. H. VAN KAATHOVEN van Overzee. Leiden, 7 Mei 1863. Bij J. J. WEEVERINGH, te Amsterdam, is van de Pers gekomen en alom verkrijgbaar Gehouden in de Concertzaal le Haarlem, door Cd. BUSKEN HUET. Maandelijks verschijnt een Nommer van deze Godsdienstige toespraken waarvan de Prijs bij Inteekening voor de geheele reeks van twaalf nommers bepaald is op f 3.60. Nog enkele exemplaren zijn voorhanden van Toespraak gehouden in de Concertzaal te Haarlem, door Cd. BUSKEN HUET. Prijs 0.40.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3