ITALIAANSCH Kane de Noordpoolvaarder. - De Franklin-expeditie en haar afloop. Ed. Vogel, De reiziger in Afrika. Adverlentiên of Dubbel Boekhouden. gerucht dat de ecbtverbindtenis in de volgende meimaand zal plaats hebben, wanneer de Prinses haar zestiende jaar zal be reikt hebben. Men heeft te Londen berigt ontvangendat de Russi sche koerierdienst van Siberie naar Peking, in verband staande met de in Siberie aangelegd wordende telegraaf-communicatie in volle werking is gebracht. Dien ten gevolge zijn den 26sten April uit Londen berigten afgezonden, die in twintig dagen tijds, naar men verwacht, Peking zullen bereiken. Van Peking zullen deze naar Tientsin, de haven der hoofdstad van het Chinesche rijk, en van daar, in 4 dagen, per stoomboot naar Shanghai overgebracht worden. Men verhaalt dat het Engelsche gouvernement aan den Prins van Denemarken voor het geval dat hij de kroon van Griekenland weder verliezen mogt, een jaargeld van 200,000 francs wil verzekeren. Een officieele opgaaf doet ziendat tijdens den optogt van den Prins van Wallis op 7 Maart en bij de illuminatie op den lOden daaraanvolgende in het geheel 23 ongelukken hebben plaats gehad, waarvan 9 met den dood eindigden, meest allen in de naauwe straten der City veroorzaakt. Bij de begrafenis van den hertog van Wellington hebben slechts 2 personen het leven verloren. - Over den mislukten aanval op Charleston verneemt men van de zijde der Noordelijken het volgende: Het eskader ge pantserde schepen kwam den 5den Aprilvergezeld van een aantal kanonneerbooten voor Charleston aan. In den loop van den namiddag werden in het kanaal door twee stoomers Bibb en Keokuk, bakens uitgeworpen. In den namiddag verhief zich een hevigen wind, die den admiraal Dupont bewoog, tot den volgenden dag den aanval uittestellendien eigen avond stelde de admiraal zijn plan van aanval vast. Dit was als volgt: Het eskader gepantserde schepen zou, zonder acht te geven op het vuur der batterijen op Morris Islandhet hoofdkanaal opva ren rechtstreeks op het fort Sumter aansturen en zijn noord westelijk front op een afstand van 600 tot 800 yards atta queren terwijl het vuur op de schietgaten in het centrum zou worden gerigt. De slaglinie zou zijn als volgt: Weehawken, Passaic, Patapsco, New Ironsides (vlaggeschip), CatskillNan tucket, Nahaut en de Keokuk. Een reserve-ekaderbestaande uit de schepen: Canondaigua, Housatonic, Huron, Unadilla en Wissahickon zou zich buiten den voor het kanaal gesloten boom posterenom ingeval van nood de gepantserde schepen te hulp te komen. Den 6den April, 's morgens ten 8 uur, werd een algemeen signaal gegeven om optebreken. Men koes terde eenige vrees bij het overzeilen van den boom te stranden doch alle vaartuigen kwamen er gelukkig over en gingen ver volgens juist tegenover het Ligt House Inlet ten anker. Men achtte het steeds noodzakelijk de ebbe af te wachten om de beletselendie door de Zuidelijken in het water waren gelegd des te gemakkelijker te kunnen ontdekken. Men verwachtte dat de vloot 's namiddags ten 1 uur den aanval kon beginnen, maar topn was er een digte nevel ontstaan, die de kustlinien verborg, naar welke de stuurlieden zich moesten rigten. De admiraal verschoof ondanks zich zelf den aanval tot den vol genden dag; gedurende den dag marcheerde de divisie van den generaal Ferry tot Folly Islandposteerde zich digt bij het strand en stelde zich in verbinding met de vlootdoch verder moesten de landtroepen zich bepalen tot de rol van toeschou wer. Iu den morgen van den 7den was de nevel nog zwaar. Ten 9 uur was hij opgetrokken en niets belette toen meer den aanval. Ten 1 uur namiddag verklaarde de stuurman van het vlaggeschip zich gereed om optebreken. Het signaal tot op breken werd gegeven en 15 minuten voor 2 uur was de ge- heele vloot in bovengenoemde orde in beweging. Ten 2£ uur waren de vier Monitors de batterijen van Morris Island ge passeerdzonder door het vijandelijk vuur gehinderd te worden. Kort voor drie uur toonde de Ironsides blijken van onge hoorzaamheid aan zijn roer, daar zijn boeg naar de zware ebbe draaide en hem rechts op de ondiepte dreigde te brengen. Hij moest daarom voor anker gaan en zijn loop staken. Intusschen hadden de eerste vier Monitors hunnen weg naar het fort voortgezet. De vijand liet de Weehawken tot op 500 yards van fort Moultrie naderenwaarop twee schoten uit dit fort dwars over zijn boeg het gevecht openden. De Ironsides was weder op gang gekomen, en fort Sumter tot op 1200 yards genaderd, toen hij weder onbestuurbaar werd en weder op nieuw voor anker moest gaan. De Monitors voor hem hadden toen het convergerende punt van het vuur uit de Cummings-point- batterijen, van fort Sumterfort Moultrie en fort Moultrie-ville, als de batterij Bee bekendbereikt. Een stroom van vuur ea. rookwolken, die zich van Morris tot Sullivan Island uitstrekte, wijdde ongetwijfeld de schrikkelijkste kanonnade van den gan- schen oorlog inwanneer die ook al ooit zoo hevig in de wereldgeschiedenis is opgeteekend. Een ware hagel van kogels en bommen barstte over de Monitors los en hulde hen soms geheel in waterstralendie door de neêrvallende kogels werden opgeworpen. De Monitors zetten hunnen weg voort en beant woorden hunne vijanden krachtig uit hunne batterijen. Zij gingen voor het noordoostelijk front van fort Sumter voorbij maar toen zij in de nabijheid van den hoek van het noord westelijk front kwamen, vonden zij op een korten afstand drie verschillende linien van versperringen, die uit drijvende blok ken met helsche machines en uit een netwerk van touwen be stonden welke door gewigten dwars over het water waren ge spannen. De Patapsko verwarde zich in een daarvan en kon zijn schroef gedurende 15 minuten niet laten werken, doch geraakte eindelijk vrij. Een helsche machine sprong digt bij den boeg vaD de Weehawken zonder echter schade aanterigten (VVordt vervolgd.) Bevallen van eene Dochter, L. A. VAN HELT EN, geb. suaen. Rotterdam, 4 Mei 1863. Algemene en bijzondere kennisgeving Heden beviel voorspoedig van een wel geschapen Dochter H. J. F. MÈRE, geliefde Ecbtgenoote van J. L. CREYGHTON. Iemand, een vlugge hand schrijvende, eenige uren daags ter zijner beschikking heb bende, wenschte die gaarne te besteden tot het bijhouden of aanleggen van Boeken. Reflecterend en gelieven zich aan te mel den onder letter A. Bureau Dagblad. Bij A. W. SYTHOFF te Leidenis verschenen: Grinnell-expeditieter opsporing van Sir John Franklin, in de jaren 1853 1S54 en 1855, onder bevel van Dr. E. K. KANE met 130 houtgravuren. Prijs 2.50. HP NinnnnvDDPrlprQ of ,iet weder?eoPenfle JaPan- in schetsen lilJJpUII Vdai tl Cl o uj' (je bekendste oudere en nieuwere reizen, door F. STEGER. Met 160 houtgravuren. Prijsf 3.50. de noordwestelijke doorvaart door MAC CLURE.Het vinden der overblijfselen van de Franklin-expeditie, door Kapitein MAC CLINTOCK. Naar H. WAGNER, door CRISTIAAN DE JONG. Met Houtgravuren. Prijsf 2.20. binnenlanden van Afrika; als: de groote Woestijn, Soedan het Meer Tsadenz. benevens eene levensschets des reizigers. Naar H. WAGNER, door H. M. C. VAN OOSTERZEE. Met 110 Houtgravuren. Prijsf 2.75. I mtimp -'TAATD Ontdekkingsreizen in de binnenlanden van Afrika, in LI VlAbolUAlii schetsen uit de bekendste oudere en nieuwere reizen, vooral met betrekking tot de groote ontdekkingen in Zuid-Afrika, gedurende de jaren 1840—1856, door H. M. C. VAN OOSTERZEE. Met ISO Houtgravuren. Prijs/2.60.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3