Buitenlandsch Nieuws. van het land en waarbij nog twee landbouwscholen en de Polytechnische akademie komen schijnt meer dan voldoende voor de behoeften aan degelijk onderwijs in ons vaderland. Deze scholen werken met Staatsgeld en met zeer lage school gelden de onderwijzers daaraan zijn eenigermate als open bare ambtenaren te beschouwen en genieten voorregten van hooger stelling, waarschijnlijk betere bezoldiging, uitzigt op pensioen boven de onderwijzers aan bijzondere inrigtingen. Wij durven gerust vragen, of een mededinging van bijzon dere inrigtingen hierbij mogelijk is? Wij durven ook nog vragenof bij het groote gebrekdat vooral in de eerste jaren aan docenten voor dit onderwijs bestaan zal en bij de betere vooruitzigten die een plaatsing aan de Staatsscholen oplevert, de bestaande inrigtingen geen gevaar loopen, van hunne beste Docenten beroofd, spoedig te niet te zullen gaan Ons komt het voor, dat de schoone denkbeeldendoor de Regering eenmaal in hare Memorie van Toelichting zelve uit gesproken dat de Staat alleen daar behoort tusschen beiden te komenwaar bijzondere krachten te kort schietenomdat zij steeds overtuigd is dat de burgerij oneindig rijker is in middelen en voortbrengende krachten dan de rijkste regering in deze wet door een uitgebreid stelsel van directe Staatstus- schenkomst niet zijn verwezenlijkt. En wij zijn niet zonder bezorgdheid, dat de vrees wel eens kon bewaardheid worden, door diezelfde Kegering niet minder juist en krachtig uitge drukt in deze woorden: »dat wanneer men alles (of bijna alles op de Staatszorg laat aankomen: omvang en verspreiding van het onderwijs beperkter zouden blijven, dan wanneer medewer king der belanghebbenden ingeroepen en noodzakelijk werd." Uit een brief uit Moeara-Doea (Oostkust van Sumatra) wordt het volgende medegedeeld: *Het is iets treffends, op zoovele honderde uren afstands van het vaderland's Konings geboortedag met zooveel luister te zien vieren door een be volking, welke nooit den vorst of eenig lid van zijn huis ge zien heeft, door duizenden menschen, die van de verst ver wijderde punten dezer afdeeling komen, om hulde aan den Koning en aan zijn vlag te brengen op een plaats, waar de geheele blanke bevolking op 21 zielen kan gerekend worden. De invloed van den Europeaan op den inlander is dan ook zeer groot, zooals ik dagelijks zie: één oogopslag, en men kruipt voor den blanke. Het schijnt ongeloofelijk en toch is bet zoo. Toen ik mij daar geheel ongewapend onder die dui zenden als verloren zag, gevoelde ik, zooals ik het vroeger nooit deed het overwigt van den blanke boven den kleurling. Men moge vrij zegge; «-Alle menschen zijn gelijk," maar het instinkt, dat die eenvoudige zielen beheerscht, pleit, geloof ik, wel voor onze meerderheid. De rijkste, aanzienlijkste, meest invloedrijke hoofden van de bevolking der Palembang- sche binnenlanden, vergezeld van hunne vrouwendochters en zonenallen versierd met de schitterendste en prachtigste in- landscbe kleedingen van zijden en satijnen stoffen blinkende van juweelen en diamanten, overal behangen met goud en zilver waren bijeen om hulde te brengen aan den Koning, in den persoon van zijn vertegenwoordiger alhier. De hoofden waren gekleed in fiuweelen buizen met goud of zilver gestikt met een rij van 10 tot 20 diamanten knoopjesverder hadden zy zwarte of blaauwe lakensche pantalons aan met een sarong tot aan de knieën; dit laatste kleedingstuk was van de fijnste Japansche zijde, met goud en zilver geborduurd en met een grooten diamanten knoop aan den pantalon vastgehecht; on der dit buis een wit pikée vest wederom met diamanten knoop jes tot aan den hals toe; als wapen een kris van het fijnste staal en zwaar vergiftigd; de schede van goud of zilver en ingelegd met edelgesteenten of goud en figurende greep waaraan de rijkdom van den eigenaar zigtbaar is, of van wit gewerkt ivoor met diamanten of van goud en zilver met juwee len en smaragden omzet, of zoo als ik er een zag, geheel bezaaid met steenen van de hoogste waarde. Aan het hoofd deksel is de rang kenbaar. Het bestaat uit een kalotje van gouddraad met of zonder blaauwe of roode zijde gewerkt en wederom van boven met een knoop van diamanten of andere steenen. Dit alles intusschen haalt niet bij den rijkdom en de pracht welke hunne dochters ten toon spreiden. Meer dan BOüjonge dochters moeten bij een gelegenheid als deze, drie nachten, ieder op hare beurt, door volksdansen of gezangen het feest opluisteren. Die jonge dochters worden met de grootste kostbaar heden behangen. Wij beschrijven deze in een volgend Nomraer. Men meldt uit Paramaribo van den 24sten Maart jl. aan het Weekblad van het Recht, dat bij Gouvernements-resolutie, dd. 21 Maart jl. N°. 4: 1°. onder de nadere goedkeuring des Konings, integaan met den Sisten dier maand, a. eervol is ontslagen, op zijn herhaald verzoek, als president van het collegie van kleine zaken, de heer E. van Emdenonder dank betuiging voor de door hem in zijn onderscheiden betrekkin gen bewezen diensten en behoudens aanspraak op pensioen; b. benoemd tot president van het collegie van kleine zaken, Mr. J. M. Jn. Eyken Sluyters, lid van het gerechtshof, en tot leden van het gerechtshof, de Mrs. A. J. van Emden, advocaat bij het gerechtshof aldaar en Lands-practizijn en D. Juda, assessor bij het collegie voor kleine zaken; 2°. tijdelijk gequalificeerdintegaan met den 31sten dier maand, tot as sessor bij het collegie van kleine zaken, Mr. A. T. Kruythoff, en 3°. de heer Eyken Sluiters, uit aanmerking van de hem bij Gouvernements-resolutie dato 20 Maart, N°. 11, opgedragen functien van voorzitter der aldaar genoemde commissie, tot op een nader te bepalen tijdstip, is ontheven van de werk zaamheden verbonden aan de betrekking van president van het collegie van kleine zakentot welk tijdstip toe de heer A. van Emden die werkzaamheden zal blijven vervullenonder gelijke titels als tot dusver. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 55®, des avonds te 8 uur 53°, te 10 uur 50®. Dingsdag morgen te 5 uur 49', te 8 uur 60®, te 12 uur 65°, 's namiddags te 4 uur 52®. Donderdag 11. had te Keulen het volgende treurig voor val plaats. Een aldaar onbekende vrouw aan het stationsgebouw aangekomen zijnde, begaf zich eenigzins ter zijde van de plaats van aankomst, alwaar zij zich met een mes een diepe wonde in den hals toebracht. Niettegenstaande spoedig hulp werd verleend, is haar toestand hopeloos. De ongelukkige is om streeks 50 jaar oud. Sedert eenigen tijd wordt in eenige koffijhuizen te Weenen bij het kaartspelen een machine gebruikt om de kaarten te schudden welke volkomen en met groote snelheid aan haar doel beantwoordt. Aan alle aftredende leden van het wetgevend ligchaam in Frankrijk zal een medaille worden uitgereikt. Bij het Wetgevend Ligchaam in Frankrijk is ook een wets-ontwerp aanhangig, waarbij het gouvernement geld vraagt om den telegraaf-toestel van Caselli overtenemen of bij wijze van proefneming in toepassing te brengen. Die heer heeft, gelijk bekend iseen toestel uitgevondenwaarmede een afr beeldsel van handschriften zegels, portretten enz. enz., over de geleiddraden van den gewonen telegraaf kan worden over gebracht. Den 15den Augustus zal te Parijs op de Vendome-zuil het nieuwe standbeeld voor Napoleon I onthuld worden. De Keizer der Franschen is voornemens in de volgende maand aan den Koning der Belgen een bezoek te brengen, Binnen eenige weken wordt Koning Ferdinand van Por tugal te Parijs verwacht. Eenige dagen geleden i3 te Parijs een verzameling post zegels verkocht voor 1650 franc3 met inbegrip der kosten van de openbare veiling. Zij bevatte een compleet stel van post zegels van 95 staten, zoo binnen als buiten Europa. In Frankrijk bestaat nog een oude gewoonte, volgens welke gedurende de Paaschfeesten de petekinderen bij hunne peters de Paascheijeren gaan halen. Te Courteaux heeft ter dier gelegenheid het volgende opmerkelijk voorval plaats ge had. Een petekind van 66 jaren heeft zijn Paasch-eijeren ge haald bij haren peter, die 82 jaren oud is en deze had ook zijn Paasch-eijeren gehaald bij zijn peter, die 94 jaren telt. Het huwelijk van den jongen Koning van Griekenland in spe met Prinses Louise Carolina Alberta, geb. den 25sten Mei 1848, vierde dochter van Koningin Victoria, schijnt de finitief vastgesteld te zijn. In politieke kringen loopt reeds het

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2