N°. 983. Woensdag 6 Mei. A°. 1863. Binnenlandsch Nieuws. Door Z. M. is bij het wapen der infanterie benoemd bij het 5de reg. tot kapitein van de 3de kl. de 1ste luitenant C. M. W. Kamps, van het reg. grenadiers en jagers; en in Zijn rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers de kap. S. L. J. Queysenvan het 5de reg. infanterie. Z. M. de Koning heeft, bij HD. bezoek aan het Kon. ZoÖlog. Genootschap Natura Artis Magistra, den heer Dr. G. F. Westerman, directeur, persoonlijk, met een warme toespraak, de groote gouden medaille van verdienste overhandigd. HH. MM. de Koning en Koningin en Z. K. H. de Prins van Oranje, benevens HD. gevolg zijn heden Dingsdag tegen den middag van Amsterdam in de residentie teruggekeerd. Z. K. H. de Prins van Oranje vertrekt Woensdag, den 6den dezer uit de residentie naar Londen, ter bijwoning van de aldaar te houden wedrennen. Aan den eersten prosector, Dr. J. A. Boogaard, te Lei den, is de titel verleend van hoogleeraar en conservator der anatomische verzameling bij de boogeschool alhier. De commissaris des Konings in deze provincie, de beer Loudon, is Zondag, tot het doen eener buitenlandsche reis, uit de residentie vertrokken. Het lid van Gedeputeerde Stalen Jhr, van Heteren Gevers zal gedurende diens afwezigheid zijn functien waarnemen. Wij vestigen de aandacht der kunstminnaren op de voor stelling, welke Woensdag avond in den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage gegeven zal worden. Henri Wieniawski zal zich doen booren in drie zijner beroemdste voordrachten. Daar Wieniawski voor vele jaren van Holland afscheid neemt zoo twijfelen wij niet of velen zullen den gevierden kunste naar nog éénmaal voor zijn vertrek willen hooren. Met de nieuw aangelegde Syphon of waterleiding onder de Scheveningsche brug, zijn proeven genomen, die ten volle- aan de verwachting beantwoorden. De aannemer, J, Göbel, ver dient in dit opzigt en in de bespoediging van dit veel om vattend werk alle eer, daar het in een zeer kort tijdsbestek werd voltooid, zoo dat reeds op aanstaanden Zondag de over- togt over de brug zal kunnen plaats hebben. Men verneemt dat een onderzoek is ingesteld naar dt handelingen van den schoolopziener in bet 8ste- district van Zuid-Holland. Tot waarschuwing voor de gebruikers van de petroleum (bronolie) om er met de meeste voorzichtigheid mede om te gaan, dient bet yolgende; Bij den heer A. Millenaar te Dron- gelen had een groot ongeluk kunnen voorvallen. Men bad des avonds de groote lamp met genoemde olie volgegoten en daar er in de kan nog een weinig overbleef, had men dit in de kan van de patentolie gegoten. Naauwelijks waren die oliën bij elkander, of het begon sterk te gistenzoodanig dat de kamer vervuld werd met een soort van gasdamp die ontvlamde waarschijnlijk doordien er een klein keukenlampje in de kamer brandde. Met veel kracht en inspanning is het gelukt de vlam meester te worden en kwam men gelukkig met den schrik en eenige ligte brandwonden vrij. Ook de schade aan huisraad is bijna niet noemenswaardig. In den loop van den winter zijn te Pbilipsland gevon den twee bankbiljetten, ieder van f 200. De officier van jus titie te Zierikzee heeft dengene, die wegens het vermissen van zoodanige biljetten eenige inlichting kan gevenverzocht dit aan hem te doen. Door wijlen Ds. P. H. Nahuys laatst emeritus-predikant van Haarlemis aan de Hervormde diaconie te Zeyst gele» gateerd een certificaat N. W. S. 2\ pCt., groot in kapitaal f 1000. Gelijke |gift is door den thans overledene vermaakt aan de diaconie te Loenen aan de vecht, even als deze ge meente een vroegere standplaats van Ds. Nahuys. Hoogst merkwaardig is het oordeel van Mr. W. R. Boer over de wet tot regeling van het middelbaar onderwijs (Bijr dragen 8® deel bl. 268). «Wij vreezen dat die wet bij al hare voortreffelijkheid deze strekking heeft, dat de Regering wel handelen zalook waar de individuën stilzittenin de over tuiging dat hunne pogingen toch door de veel krachtiger pogingen der Regering nutteloos zouden gemaakt worden. Het technische onderwijs zal binnen weinige jaren geheel Staatsonderwijs zijn. Het getal toch der Staats-inrigtingen, 15 scholen, waaronder 5 met vijf-jarigen, de overigen met drie-jarigen cursus opterigten aan de onderscheidene oorden V LEIDSOH DAGBLAD. l>cte Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor l.tiden f 1.96, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afconderlgke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën: 1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, ka» welijks- eu doodberigten van 1-6 regeltƒ0.99. Iedere regel meer 16 Cts. Bekendtnakingea vaa genootschappen 6 Cts. Zegelrecht 66 CU. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 41 m.; 10 a. 17 m.; 1 n, 17 m.; t a. 49 M4 6 u. 9 ra.; 9 n. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 n. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 m. 86 m.; 10 w. 20 11 u. 69 m.; 2 u. 64 m.; 4 u. 64 m.; 9 u. 14 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 6 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 6 vaa Amsterdam Beerebijt) naar Leidendagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtiogen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat; 'smorgens te 7 u. 45 m. en te 11 u. 10 m., 'snamiddags te 6 46 m. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indisobe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Mareeille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7} uur 's m. tot 9 u. 30 m- av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en IPethoudere, Maandag en Donderdagte 11 uar. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vaa 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is U spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12l uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijuaen, dagelijks van 81 uur en vau 38 uur; der In* en Uitgaande Rechten en Aceijuseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9-—8 nur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1