N°. 982. A°. li 863. Dingsdag 5 Mei Binnenlandsch Nieuws. LEID Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. HL-, Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 41 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 17 m.; 3 u. 49 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 20 m.; 11 u. 59 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 51 m.; 9 u. 14 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 5 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 45 m. en te 11 u. 10 m., 'suamiddags te 3 u. 45 ra. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23; over Marseilla, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijka-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7j- uur 's m. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en, Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricate des Zaturdags va» 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is opeu dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijusen, dagelijks van 81 uur eu van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aeoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. de Koning heeft den baron de la Villestreux, eerste secretaris van het Fransche gezantschap te 'sHage, be noemd tot kommandeur der orde van den Eikenkroon. H. M. de Koningin is Zaturdag voormiddag te half 11 uur met een extratrein van Amsterdam te Utrecht aangekomen en werd aan het station van den Rijnspoorweg opgewacht door den commissaris des Konings in de provincie, den burgemees ter, den kolonel van het reg. veldartillerie en het corps officie ren der schutterijterwijl de muziek van het reg. veldartillerie zich liet hooren. H. M. ging vervolgens in een hofrijtuig een bezoek brengen aan het Diaconessengesticht en gebruikte daarna een dejeuner aan het provinciaal gouvernementshuis waar de muziek van de Utrechtsche schutterij eenige stukken uitvoerde. Te 2 uur ontving H. M. een aantal damesdie aan haar door mevrouw van Doorn werden voorgesteld. Te 3 uur vertrok H. M. in een open gala-rijtuig naar het station van den Rijnspoorweg, alwaar de muziek van bet 7de reg. infanterie zich liet hooren en kwam te 4 uur te Amsterdam aan. Zaturdag avond heeft de Koninklijke familie den Stadsschouw burg bezocht, alwaar op hoog bevel werd opgevoerd het too- neelstuk de gebraden Kalkoen en het ballet de gelaarsde Kat. Zondag voormiddag hebben HH. MM. en de Prins van Oranje de godsdienstoefening in de Nieuwe kerk bijgewoond onder het gehoor van Ds. J. G. Schuuring. Te 2 uur begaven zij zich naar de Diergaardeterwijl te 6 uur ten hove diner was waarop de leden van den Gemeenteraad waren genoodigd. De arr.-rechtbank te Assen heeft ter vervulling der open gevallen rechters plaats op de aanbevelingslijst geplaatst de HH. Mrs. J. Tonckens advocaat aldaar, E. G. Bergsma ,j rech ter te Heerenveen en S. I. U. Nedermeijer van Rosenthal subst. griffier te Arnhem. Uit 's Hage wordt de opmerking gemaaktdat de wijze van zamenstelling der hoofd-commissie tot oprigting van een Nationaal 'gedenkteeken en de willekeur, waarmede de benoeming der plaatselijke comraissiën heeft plaats gehad waarbij de leden der hoofdcommissie zich door protection- nisten enz. schijnen te hebben laten voorlichtengeen de minste sympathie ondervindt en 't is alleen de handteekening onder het besluit der benoeming, die van Prins Frederik, waar voor men eerbied betoont. //Gelijk in 1813 de beweging van het Nederlandsche volk geleid werd door van Hogendorpvan der Duyn en van Limburg Stirumwordt in 1863 het Nederland sche volk geleid door de hoofdcommissie. In de inertie vau het Nederlandsche volk in 1863 vindt de hoofdcommissie kracht om op hare wijze een monument te stichten voor de energie van het Nederlandsche volk in 1813, dat ook van die inertie een monument zal zijn." Te Groningen is een rechtsgeding aanhangig tegen de te Brussel gevestigde Maatschappij van assurantie tegen brand gevaar, ter zake van niet uilbetaling eener op 20 April 1861 veroorzaakte brandschade. De algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der geneeskunst zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 24 en Donderdag 25 Junij, te Leiden. Uit Middelburg wordt berigt, dat eerstdaags al de ves tingwerken van Veere publiek ter slooping zullen worden ver kocht. Naar men verneemt is dezer dagen te Groningen een valsche gulden ontvangen, welke vrij goéd moet zijn nagemaakt. Omtrent den passagier die Zaturdag morgen aan het station van den spoorweg te Pietgijzenbrug, bij het inklimmen van den waggon, onder de wielen is geraakt, vernemen wij nader het volgende: Terstond nadat het ongeval had plaats gehad, werd de ongelukkige opgenomen, naar het aan de overzijde van de brug aanwezige koffijhuis gebracht en aldaar op een legerstede nedergelegd. Onverwijld werd nu geneeskun dige hulp ontboden welke dan ook zoo spoedig mogelijk kwam), zoowel uit de onmiddellijke nabijheid als uit Leiden. Na gehou- dene deliberatie werd nu besloten tot afzetting der vreesselijk ver minkte en verpletterde ledematen welke operatie, met volkomen toestemming des patients op de plaats dadelijk en met de meeste snelheid werd volvoerd. In de eerste uren daarna was de toe stand van den patient, de omstandigheden in aanmerking ge nomen vrij voldoendetoen begon hij op eens over pijn ia het lijf te klagen en bezweek spoedig daarop. De naam des overledenen is J. Rijswijk, hij woonde in Noord-Brabant.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1