DIE JAHRESZEITEN, TE HUUR een Burgerwoning L>uitenlandsch Niews. Groote Zaal cler Sociëteit Harmonie te Rotterdam. Op WOENSDAG den 6den !¥!E9 1863. omtrent den prijs eens, en wel voor f 85; maar de verkooper ziende, dat de vreemdeling nog in het bezit van f 115 was, nam hem mede naar huis, met dat gevolg, dat de 115 niet alleen binnen twee of drie dagen was verteerd, maar daaren boven nog het wagentje weer verkocht aan den vorigen eige naar en ook dat geld weder doorgebracht, tot dat zijn gastheer hem de deur uitzette met een paar gulden reisgeld. Dezer dagen is door de leden der constituerende verga dering voor de beide Israëlitische kerkgenootschappen in Ne derland, die laatstelijk te 's Hage was bijeengekomen aan den voorzitter dier vergadering, den heer Mr. A. de Pinto, een prachtig geschenk aangeboden tot herinnering aan die verga dering, en vooral tot erkentelijkheid voor de goede wijs waarop zij door haren voorzitter geleid werd. Het geschenk bestaat uit een sierlijk zilveren bokaal met toepasselijk opschrift. Donderdag 7 Mei zal Jhr. van der VVijck het hoog- leeraarambt in de bespiegelende wijsbegeerte aan de Groning- sche lloogeschool aanvaarden. Ds. N. H. de Graaf te Apeldoorn, naar de Hervormde gemeente te Rotterdam vertrekkende, heeft Zondag zijn af scheidsrede gehouden, met de woorden: Volg gij mij." (Joh. XXI: 22). Heden Dingsdag morgen te zeven uur is de batterij rij dende artillerie, onder kommando van den kaptein-kommandant baron van Tuijll van Serooskerken uit de residentie naar Arn hem vertrokken. De staf en verdere officieren van bet 3de regiment dragonders, met het muziekcorps, deden de vertrek kende batterij een eind weegs uitgeleide. Aan de boschbrug bevond zich het muziekcorps van het regiment grenadiers en jagers, en voerde bij het voorbijtrekken muziek uit. Te elf uur is de batterij alhier doorgetrokken om te Alphen inge kwartierd te worden. Den heer P. van der Kamp alhier is als minste inschrij ver door het Departement van Oorlog de aanneming toege wezen van het eenjarig onderhoud der kazernenstallen en magazijnen, in gebruik bij het garnizoen te dezer stede voor f 4000. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 57% des avonds te 8 uur 52°, te 10 uur 50°. Dingsdag morgen te 5 uur 47", 'e 8 uur 46°, te 12 uur 45°, 's namiddags te 4 uur 50®. De Russische regering stelt alle pogingen in het werk om zijn betrekkingen met den Pauselijken stoel op beteren voet te brengen. Dc lieer v. Osten-Sacken moet in last hebben, te Rome concessien voor de katholieke kerk toetezeggen, wan neer de Paus zich ten gunste van Rusland verklaart. Tot dus verre schijnen die pogingen echter vruchteloos te zijn geweest en is de curie ongeneigd haar tegenwoordig standpunt te verlaten. De Italia zegt dat het aanstaand vertrek van Koning Victor Emmanuel uit Florence hem verhinderen zal de inwij ding van den nieuwen voorgevel der kerk van Santa Croce, die op den 3den Mei bepaald is, bij te wonen, maar dat de Prins van Carignan hem bij die plegtigheid vertegenwoordigen zal. Men verzekert dat een Engelschman, met name S., die groote bezittingen in Toskane heeft en lid der commissie voor de verbouwing is, 300,000 francs voor dien voorgevel ge schonken en bovendien 700,000 francs voor de voltooijing der hoofdkerk toegezegd heeft. Op 17 dezer overleed te Crefeld de zijdefabriekant Kor- nelius de Greiff, die de volgende sommen tot weldadige doel einden bij uitersten wil heeft beschikbaar gesteld120,000 th. ten behoeve van het stedelijke gasthuis; dito tot stichting van een huis ter verpleging voor mannen onder de 65 jaren 50,000 th.; een gelijke som voor een gesticht voor vrouwen van dien leeftijd; 50,000 th. ten behoeve van het R. Catholijk en een gelijke som voor het Evangelische weeshuis; 50,000- th. ten behoeve van een opterigten krankzinnigen-gesticht; 50,000 th. om op zijn jaardag uit de renten giften te schenken aan de behoeftigen der stad; 8000 tb. tot stichting van een lijkenhuis; 4000 th. tot verfraaijing der openbare begraafplaats; 20,000 th. tot oprigting van een vleeschhal; 6000 th. voor een graan markt; 8000 th. heeft hij vermaakt aan de gemeente Linn. Het totaal dezer legaten is 466,000 th. In de Kamer der afgevaardigden te Parijs heeft bij do behandeling der begrooting voor openbaar onderwijs en eere- dienst de heer Larrabure de stelling verdedigd dat hel hoo- ger onderwijs revolutien veroorzaakt. Het was een opmerkelijk verschijnsel, dat de Regering bet gevaar, waarmede de staat door het. middelbaar en hooger on derwijs wordt bedreigdniet loochende. Zij erkende het wel is waar evenmin en ging van een veronderstelling uit, maar veronderstellingen in zulk een materie, zijn altijd bestemd een slechten indruk te maken. De regering zeide, dat indien er gevaar bestond, dat gevaar door den heer Larrabure te sterk was gekleurd. In Frankrijk wordt tot aan 4,500,000 kinderen lager onderwijs verstrekt, hetgeen weldra tot 5 millioen zal kunnen uitgebreid worden. Het middelbaar onderwijs wordt daarentegen slechts aan 135,000 kinderen gegevenzoodat het revolutionnair element slechts weinige procenten van het totaal der schooljeugd bedraagt. Veel licht verspreidt deze statistieke opgaaf niet. De heer Jules Favre achtte het dan ook noodig, een welsprekend be toog te leveren in het belang van de oude talen in het bij zonder en van liet onderwijs in het algemeen dat niet genoeg verbreid kan worden omdat het den grondslag uitmaakt van volksgeluk, roem en welvaart. De Kamer verklaarde door le vendige toejuichingen, dat zij zich aan de zijde van den heer Favre schaarde, op zichzelf genomen, reeds een zeer opmer kenswaardig verschijnsel. Promotiën aan dc Leidsche lloogeschool. 2S April. - Tot Doctor in de Verloskunde de heer D. Boe lenvan Amsterdam, met Theses. Advcrleutiën met 1° Mei of later, een net, op een der beste standen dezer stad, kort bij het wa ter, gelegen PAKHUIS. Te bevragen met franco brieven bij "VV. VAN WEEREN Jr. Timmerman op de Garenmarkt alhier. Er wordt te HUUR of te KOOP GE VRAAGD tegen Mei aanstaande, van drie a vier VERTREKKEN, liefst met een behoorlijk stukje MOESGROND. Adres met franco brieven, met opgaven van prijs, stand enz. onder Letters B. G. Bureau van het Leidsch Dagblad. UITVOERING VAN HET ORATORIUM «F. HA.YDM 9 SOLISTEN: Mejufvrouw J. WEYRINGER, de Heeren: C. SCHEIDER en F. M. DALLE ASTE. Moor en Orchest zullen uit omtrent 300 Uitvoerenden zijn zaraengesteld. Directeur de Heer JOH. J. H. VERHÏILST. Toegangkaartjes ƒ2.20 en Tekstboekjes (met metrische Vertaling van Dr. J. P. HETJE) 25 Cents zijn verkrijgbaar aan het Lokaal van bovengenoemde Sociëteit en op den avond der uitvoering aan de Zaal. VAN Op vertoon der Toegangkaarten zal men van 1 Mei af aan het genoemde Lokaal plaatsen kunnen bespreken. Aanvang half acht ure. Ingang Vestzijde

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3