Binnenlandse!] Nieuws. ving, het onderwijs onthoudt, en voor altijd berooft van de gelegenheid om een braafijverig en geschikt burger in de maat schappij te worden. Ook zij hebben aanspraak op onze belang stelling, onze deelneming, onze hulp. Help wat gij helpen kunt. Laat ons thans met onpartijdigheid nagaan, waarin die sla vernij bestaat en waarin onze hulp kan bestaan. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij bet kantongerecht te Wijk bij Duurstede Mr. A. M. Pareau, advocaat te Gro ningen en te Maarssen Mr. J. J. G. Patijnthans te Doetinchem tot commissaris van politie te Maassluis, T. Ni^uwenhuizen gepens. adsistent voor de dienst der Nederl. bezittingen ter Kuste van Guinea; tot hoofdcommissaris van politie te Am sterdam, Mr. F. de Klopper, thans commissaris van politie aan het hoofdbureau aldaar, en tot substituut-griffier bij het prov. gerechtshof in Zeeland, Mr. A. W. Hartman, thans griffier bij het kantongerecht te Alphen; bij het Departement van Justitie tot commiesen C. P. van Maanen, M. C. Feith en Mr. H. Nagtglas, adj.-comm. en tot adj.-comm. J. G. Tin bergen en L. E. T. Andereggeerste klerken. Z. M. heeft nog benoemd bij het personeel en de militaire administratie van het leger in Oost-Indie tot 2de luit. kwar- tierm. den sergeant A. J. Brandenburg van der Gronden van het 6de reg. inf. en de sergeant titulair H. J. Hennige van het instructie bataillon. Men verneemt, dat het aantal luitenants der 2de klasse bij de Nederl. Marine op 30 minder is gesteld dan bij de tegenwoordige formatie en het daartoe betrekkelijk koninklijk besluit dezer dagen is geteekend. De zeur gunstig bekende lithograaf des Koningsde heer Elias Spanier, is Maandag II. te 's Hage in den ouderdom van 42 jaren overleden. Maandag morgen heeft het onderwijs te Scheveningen een treffend verlies geleden. De heer K. Valken hoofdonder wijzer van de gemeente-armenschool in de Badhuisstraat aldaar, is aan een ziekte van slechts weinige dagen bezwekennala tende een echtgenoot, die in het kraambed ligt, en zes jonge kinderen. De overledene, die de hooge eer genoot van Z. K. H. Prins Alexander onderwijs te geven, was wegens kunde en deugdzaamheid algemeen en te recht geëerd en geacht. De Gemeenteraad van Groningen heeft besloten de prijs van het gas aan particulieren met 2 cents de kubiek el te verminderen en alzoo te stellen op 14 cent, of f 3,97 de 1000 kub. voeten (bijna gelijk staande met de prijs der stedelijke gasfa briek te Leiden, die evenwel nog tot 15 pCt. naar mate der verbruikte hoeveelheid korting geeft). Voor het dejeuner dinatoir en soiree dansante, heden, Dingsdag avond, bij Z. K. H. den Prins van Oranje te ge ven, zijn ongeveer 300 uitnoodigingen geschied. Wij zijn thans in staat omtrent dit feest eenige nadere bijzonderheden medetedeelen. Het dejeuner-dinatoir zal te 5 uur aanvangen; alsdan zullen de gasten uit de antichambres de salons worden binnen geleid en zich, nadat de vorstelijke familie aan de voor haar bestemde tafel heeft plaats genomen, in de ver schillende appartementen aan den feestdisch nederzetten. Ge durende dien tijd zullen zich bij afwisseling twee orkesten doen hooren. Na afloop van het dejeuner zullen de hooge gasten de zalen doorwandelen, bij welke gelegenheid de ver- verschingen zullen worden rondgediend. Ongeveer 8 uur zal het bal aanvangen; te 11} uur zullen de buffetten worden voorzien. Thans gaan wij over om eenige bijzonderheden om trent de lokalen medetedeelen. Uit de vestibule begeven zich de gasten in de geele achtkantige tuinzaal. Deze zaal is in het geel met gouden bloemen gedecoreerd. Voor de ramen en deuren, alsmede spiegels, zijn zware zijden damasten draperien aangebracht; van het plafond hangt in het midden een bui tengewoon groote en prachtige lichtkroon af, en langs de wanden zijn overal lustres aangebracht, waarvan het licht door de tegenover elkander geplaatste spiegels wordt teruggekaatst. Prachtige groepen bloemen versieren deze zaalwaaruit men het gezigt heeft op den sehoonen tuin, die op bijzondere wijs zal worden geïl'umineerd. In deze zaal is verder aan de tuin- zijde een groot orkest aangebracht. Van daar begeeft men zich in de groene of eetzaal, die in het groen met gouden bloe men is gedecoreerd en gedrapeerd. Ook hier zijn bloemen, lichtkroonen en groen met kwistigen overvloed aangebracht. Uit deze zaal treden de genoodigden de eigenlijke feestzaal binnen. Men kan zich geen denkbeeld vormen van den aan blik dien men hier geniet. De zaal is geheel in het rood over trokken met wit en rosé gaas, het plafond is bij wijzen van stikwerk even als een kussen in holle vorm met ruiten bewerkt, in de zamenvoeging dier ruiten zijn bloemen van verschillende kleuren en maaksel aangebracht, duizende bloemen treffen alzoo in de bedekking der zaal het oog. De corniche en ook het lijstwerk tusschen de kolommen is mede ruitsgewijze be werkt, doch de ruiten zijn hier uit zeer kleine hard roode rozen zamengesteldde wanden en kolommen der zaal zijn tot op den vloer in breede plooijen gedrapeerd vóór de ramen hangen heerlijke geborduurde rosé gordijnen; onder langs de wanden zijn vergulden bloembakken aangebracht, waaruiteen schat van de fijnste bloemen hare geuren opzenden, terwijl zich hooger op langs smaakvol verguld latwerk klimop langs de gazen banden kronkelt. Een aantal vierkante vergulden kolommen, waarop prachtige bloemvazen prijken, verheft zich mede boven de bloembedden. Verder zijn de wanden bij het plafond met prachtige bloemfestoenen in allerlei kleuren be hangen; van de zolderingen hangen in boute afwisseling groote lichtkroonen met honderde waskaarsen en reusachtige O D bouquetten van drie a vier voet in doorsnede af; even zoo tusschen de kolommen in. Een menigte spiegels, met bloemen geboord, zijn allerwege aangebracht. Boven de deuren prijken prachtige vergulden decoratien en tusschen de kolommen zijn op de parketvloer heerlijke groote porceleinen vazen geplaatst met vergulden voetstukken. In deze zaal, wier versiering aan het phantastische grenstbevindt zich mede een orkest en zullen de vorstelijke personen zich aan tafel zetten. Rechts van deze zaal heeft men het blaauwe boudoir, ingerigt tot een aangename koele rustplaats in de tusschenpoozen van den dans; dat boudoir is geheel in hemelsei) blaauw gedecoreerd, door het gazen plafond schitteren gouden sterren en er zweven zil veren cupido's, langs welke in bevallige plooijen sierlijke kan ten draperien langs de wanden en spiegels doen nedervallen; de spiegels zijn met randen van kleine allerfijnste rozen om zoomd. Tusschen de partijen bloemen alhier aangebracht zijn heerlijke blaauw zijden divans en causeuses geplaatsteen fon tein, in de kom waarvan goudvisschen dartelen, ontspringt te midden van de bloemen. In één woord het geheel levert een waarlijk betooverend schouwspel op. Op den vloer prijkt nog een heerlijk tapijt. Omtrent de verlichting van de tuinen kun nen wij melden dat die luistervol zal zijn. Aan de boomen worden kroonen van gekleurde ballons gehangen welke door guirlanders van Chinesche lantaarns zullen worden verbonden. Langs de paden worden piramiden van gekleurde glazen op- gerigt; de vijver omzoomd met guirlandes van lichten. Einde lijk wordt in het verschiet een prachtige verlichte Dorische zuil opgerigt. Ons bestek laat niet toe in meerdere bijzonder heden omtrent de zalen en tuin te treden. De decorateur, de heer Sorel, heeft van Z. M. den Koning en de overige leden van het Vorstelijk gezin herhaalde malen betuigingen van goedkeuring ontvangen over de wijze, waarop hij zich bij de ordonnantie van deze versieringen enz. gekweten heeft. Naar men verneemt zal de aanstaande's Gravenhaagsche kermis o. a. bezocht worden door het cirque Equestre van den heer Blennow. Steeds worden er meerdere aanvragen lot standplaatsen voor andere tenten ontvangen. Maandag werd iemand door de arrondissements-rechtbnnk te 's Hage tot een jaar cellulaire gevangenisstraf veroordeeld wegens misbruik van vertrouwen. Hij was te 's Gravesande in dienst en ontving van zijn patroon den last naar Amster dam te vertrekken, om aldaar op een verkooping van paarden en rijtuigen een wagentje te kooperiwaartoe hij medekreeg een bankbillet van f 200 en f 10 reisgeld. Te Amsterdam gekomen liet hij zich door een wegwijzer naar de verkooping brengen, doch ging onverrigter zake van daar, omdat hij niet naar zijn zin slaagde. De wegwijzer, die hem niet had verla ten bracht hem toen bij iemand die in het bezit van zoo danig wagentje was als hij verlangde. Spoedig was men het

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2