H N°. 977. Woensdag 29 April. A°. 7 a '-Ok Wettelijke regeling van den arbeid van kinderen. "r i j Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en frauco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke iVora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12}. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Botterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 53 ra.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 ra.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 vaa Amsterdam Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusügtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat'tmorgens te 8 u.; *s middags te 12 u., 'snamiddags to 3 a. 45 m. 'savonds te 3 u. 15 m. - Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijkj-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoor.veg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vaa 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is t« spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur eu vau S6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van '.Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. II. De kennis van den bestaanden toestand is onmisbaar, om dat de wettelijke regeling van den arbeid van kinderen alleen daarop mag worden gebouwd. Maar moet de wetgever bloot afgaan op de mededeelingen en verzekeringendie waarheid lievende en bevoegde onderzoekers daaromtrent mogten open baar maken, hoeveel vertrouwen zij ook verdienenHet week blad voor Nijverheid, Koophandel en Zeevaart veroordeelt al zulk geschrijf, wanneer het daarvan zegt: *En gij, dagbladschrijver, die op uwe muiltjes uwe hoofd artikelen redigeert en over het lot uwer medeburgers een schat van wijsheid predikt, zonder misschien ooit des werkmans leven en zorgen bestudeert te hebben?" Het blad laat daarop verder volgen: 'Wij waarschuwen elk, die nog iets te ver liezen die nog tijd van leven en bovenal nog een hart heeft voor den natuurgenoot, die ook moet kunnen juichen in de zegeningen van zijn geboortegrondontneemt aan die lieden de gelegenheid tot werken niet!" En wat zullen wij dan zeg gen van de schetsen en voorbeelden, die door veelgeachte en kundige schrijvers over het volksleven ons worden geleverd en die spreken tot het hart en het geweten, maar voor het koele verstand en het onpartijdig oordeel van den wetgever alle waarde missen? Gewis, het kan volkomen waar zijn, dat de toestand, die beschreven wordt met treffende kleurenwer kelijk bestaat en hier of daar sterk sprekende voorbeelden daarvan kunnen worden aaangewezen. Maar de zekerheid ont breekt, die voor den wetgever een onmiskenbare en ontwij felbare waarborg moet zijn, dat die toestand werkelijk algemeen is, en alleen kan worden verbeterd door de wettelijke maat regelen van bet openbaar gezag. Veel wordt in deze dagen over dit onderwerp geschreven en toch is het noodig meer waarde te hechten aan de feiten. De hooge regering heeft bij de laatste tienjarige volkstelling voorschriften gegeven, die met de kennis van den toestand in een zeer naauw verband staanmaar waarvan de uitkomsten nog niet zijn openbaar gemaakt. Die openbaarmaking moet worden afgewacht, opdat blijke, hoeveel kinderen van een be paalden leeftijd in een fabrijksplaats aanwezig zijn, hoeveel daarvan ter school gaan en hoeveel in fabrijken arbeiden terwijl de wetgever daarenboven nog daarop moet acht geven, welke werkplaatsendienstenhandwerken of ambachten er bestaanwaar kinderen arbeiden en waaromtrent de ingebragte bezwaren evenzeer gelden. 'De Belgische commissie van 1843 keurde daarom een wetgeving af, die hare bescherming be perkte tot de kinderen in de groote fabrieken en, om dergelijk verwijt te voorkomenbreidde zij de strekking van haar wets ontwerp verder uit. De kleinere werkplaatsen hebben daaraan de meeste behoefte. In Pruissen is aan de gemeentebesturen de zorg opgedragen, om dikwijls en onvoorziens de fabrieken te onderzoekendaar de lijsten der werkzaam zijnde kinderen te controleren en zich te vergewissen of te kinderen de school bezoeken, of van bewijzen voorzien zijn die hen daarvan ont heffen. Het verpligt onderwijs en de regeling van den ar beid der kinderen bieden elkander de hand. Hunne zamen- werking laat toe de moeijelijkheden van het onderzoek ople- heffen den vrijheid der hoofden van grootere of kleinere werkplaatsen en die van den huisvader te eerbiedigenbet kind te beschermen tegen een te vroegen arbeid zijn ligchaam en geest te versterken; die wijze komt on9 het best voor, om de moeijelijkheden der wetten op verpligt onderwijs en op de regeling des arbeids uit den weg te ruimen." Er hebben zich stemmen laten hoorendat in het verre westen duizenden van de slavernij worden vrij gemaakt, maar dat hier in onze nabijheid nog duizenden onder bet juk der slavernij zuchten; onmondigen in jaren en kennis; burgers, vrij door de wet, gebonden door de wet der noodzakelijkheid kinderen, de jaren des oordeels van goed en kwaad nog niet ontwassenwien men de edelste gaven der tegenwoordige be-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1