Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. van het kerkelijk gezag en de wetenschap, die de vooraan zitting hebben, werden niet gemist, toen een reizend prediker een separatist, een evangelist van zekere kleur, in de hoofd kerk optrad. Die evangelist van zekere kleur, zonder titeltabbaardtoga of bef, herinnerde aan de eerste tijden van het Christendom toen een Paulus optrad in de Synagoge en onder zijn gehoor werden gezien de Phariseen en de Schriftgeleerdende Over- priesters en de Ouderlingendie onder elkander overlegden en bespraken, wat die vreemde leeraar zou voortbrengen; wat nieuws of wat ouds. Daar was in die dagen ook reeds critiek. De heer Spurgeon heeft niets nieuws voortgebragt 't was het oude Evangelie, dat we reeds in der jeugd hoor den maar onder nieuwe beelden en losse vormengelijk zoo veel in onzen tijd hetzelfde blijft, ofschoon in behagelijker toon en vormenbehalve wanneer het afbraak is en een puin hoop werd. Het oude. Vreemd voorwaar, dat onder alle natiën, tongen en geslachten voor dat oude evangelie een zekere aantrekke lijkheid blijft bestaan en menschendie elkander no oit gezien hebben en zelfs niet kunnen verstaanop dat gebied elkander dadelijk kennen en begrijpen, eeren en liefhebben. Vreemd voorwaar, dat de ligtzinnigen die den ernst des levens missen daarentegen haken naar wat nieuws, naar wat gemakkelijks, naar wat oppervlakkigs en dat geen verloochening eischt. De heer Spurgeon betreedt den weg, dien alle ware evangelie verkondigers hebben ingeslagen en tracht zielen te winnen voor het Koningrijk Gods, zonder verzekerd te zijn dat hij aan het einde van ieder kwartaal de Engelsche schatkist geopend zal vinden om hem een ruim onderhoud te verschaffen. Hij gelooft zeker, dat die dingen hem als toegeworpen zullen wor den. Zijn beginsel is liefde en liefde is liefdes wedsteen. Ban den worden gelegd en aangeknoopt tusschen leeraar en ge meente die de dood niet kan verbrekenmaar in den hemel naauwer worden toegehaald. H. M. de Koningin zal Zaturdag 2 Mei aan de stad Utrecht een bezoek geven. De plaatselijke commissie tot oprigting van een natio naal gedenkteeken voor November 1813 te Haarlem is niet voldaan met de latere bepalingen van Z. K. H. Prins Frede- rik, maar wil dat uit elk der 45 arrondissementen van het Rijk één afgevaardigde in de hoofdcommissie zitting neme. De nieuw gebouwde gepantserde ijzeren stoomkanonneer- boot wordt met den eersten Mei aanstaande in dienst gesteld en te Hellevoetsluis gestationneerd. Het bevel over dit vaar tuig zal worden opgedragen aan den luitenant ter zee 1ste kl. P. van Lelyveld. De commissaris der Konings in de provincie Zuid-Hol land heeftbij besluit van 20 dezer bepaalddat de aflevering van de bij de Nationale Militie voor de ligting van dit jaar intelijven manschappen uit de gemeentenbehoorende tot de verschillende militiekantons dezer provinciezal geschieden op de plaatsen, dagen en uren in dat besluit vermeld, als onder anderen: te 's Gravenhage in de Koekamp op Vrijdag 15 Mei 1863; Rotterdam, in het Oude mannenhuis (Hoogstraat), Woensdag 13 Mei 1863; Leiden, in de Lakenhal (Oude Sin gel), Donderdag 7 Mei 1863; Gouda, op de Stadstimmerwerf (Turfmarkt), Zaturdag 9 Mei 1863 en Dordrecht, indegar- nizoens-infirmerie (Hooge Nieuwstraat), Maandag 11 Mei 1863. Uit Nijmegen wordt berigt, dat 11. Donderdag een op neming heeft plaats gehad van de rigting van de spoorweglijn Nijmegen-Kleef. Voorloopig is vastgesteld, dat de lijn zal loo- pen van Kleef over Nutterden, Kranenburg en Groesbeek naar Nijmegen. -Het kanton Helmond is in den laatsten tijd bijzonder ongelukkig geweest wegens de groote branden die er gewoed hebben. Woensdag nacht ongeveer te drie uur werd het groote logement, bewoond door de wed. de Compter, met het daar naast gelegen huis van den broodbakker Jan Otten door de vlammen vernield. Het vuur nam zoo snel toe, dat de bewo ners naauwelijks den tijd hadden zich te redden. Van het meubelair is niets noemenswaardig kunnen gered worden. Het archief van den controleur der belastingenwelke in genoemd logement zijn intrek genomen hadis geheel verloren gegaan. De directie heeft onmiddellijk een paar surnumerairs uit 's Hertogenbosch derwaarts gezonden om genoemden ambte naar voorloopig ter zijde te staan. De reizigerswelke er op dat oogenblik vernachtten verloren eveneens al hetgeen zij bij zich haddenen dit was volgens verklaring van getuigen van groote waarde. In één woordHelmond heeft door dit onheil een gevoelig verlies geleden en de verslagenheid over dit voor val is algemeen. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Harderwijk door Ds. W. Astro, Th. Dr. en predikant te Amerongen. Het Leidscb Studenten Muziekgezelschap Sempre Cres cendo is de eenige instelling aan de Toonkunst gewijd, die binnen Leiden de gelegenheid geeft tot muziekaal genot, be halve de bij inteekening nu en dan plaats hebbende kwartetten en concerten. Wat zij verschaft, 't is of tot een liefdadig doel, of tot bloote veraangenaming van de ingezetenen. Zoo stelt het bestuur zich voor aanstaanden Dingsdag op Zomerzorg weder een invitatieconcert te geven, dat naar wij vertrouwen druk zal worden bezochte Van geheeler harte wenschen wij den bloei van die instellingendie zoo wij ons niet bedriegen ook ingezetenen toelaten daarvan het buitengewone lidmaat schap te aanvaarden. Waar wij in de gelegenheid zijnprijzen wij de betrekkingen van nieuw aankomende Studenten bet lid maatschap aan, omdat op die wijze voor de kweekelingen der Leidsche Hoogeschool als voor de fatsoenlijke ingezetenen van Leiden de gelegenheid wordt geopend, om ook op die wijze het nuttige met het aangename zamen te mengen. Vrijdag morgen stond alhier voor de rechtbank te recht de persoon van W. Wallaart, wegens diefstal van lood hij werd veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstrafdit is reeds de zevende keer dat hij te recht staat voor diefstal. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 49", des avonds te 8 uur 46®, te 10 uur 46®. Zaturdag morgen te 5 uur 51®, te 8 uur 54®, te 12 uur 56®, 's namiddags te 4 uur 54°. De Newa is geheel van ijs bevrijd, zoodat de oorlog schepen Kroonstadt kunnen verlaten. Binnen kort zal te Parijs het leven van Jezus door Pro fessor Rénan in het licht worden gegevenmaar onder den titel van: Oorsprong van het Christendom. Men gelooft ech ter, dat het werk op de klagt der geestelijkheid zal worden in beslag genomen. De officieren van administratie der Turcos en Spahis, die te Parijs in garnizoen zullen komenzijn reeds daar en maken toebereidselen voor de kazernering dier troepen. Zekere Pietro Ferraro te Mendorri had sinds eenige maanden aangekondigddat hij om zijn finantieele omstandig heden zich op Witten Donderdag van kant zou maken. Wer kelijk heeft hij een kamer met zwart doen behangen, daarin 100 waskaarsen en een doodkist doen plaatsenzijn vrienden gewaarschuwd en op den bepaalden dag, zich tegen de kist plaatsende, een kogel door het hoofd gejaagd. Hij had boven de deur geplaatstdat hij een «eenige en laatste voorstelling" zou geven. Niets is gedaanom hem in de volvoering van zijn zelfmoord tegen te gaan. Uit Barcelona schrijft men, dat de beroemde Blondin, na verscheiden andere Spaansche provinciën bezocht te heb ben en in genoemde stad teruggekeerd te zijn, voornemen! is aldaar langs een gespannen koord van den omloop des klokketorens der kerk van del Pino naar dien der hoofdkerk te wandelen. Tot bestrijding der kostenen tevens om den vermaarden acrobaat een gedachtenis te vereeren, is een in schrijving geopend. Te Londen zal de conferentie worden gehouden van alle

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2