DIE JAHRESZEITEN, Buitenlandsch Nieuws. Adverleiitièn Groote Zaal der Socieleit Harmonie te Rotterdam. Er biedt zich aan, HOOGHEEMRAADSCHAP Op WOENSDAG den 6den MEI 4865. Zoo toont dan ook hier de gemeente, dat zij zedelijk bo ven den Kerkeraad verheven i9gelijk zij trouwens ook boven alle kerk-collegiën staat; want alle kerkbesturen zijn hare die naren die zich aan hare belangen behooren te wijden. Zoolang echter de gemeente niet tot haar regt komt envolgens art. 23 van meergemeld reglement, niet vrij en zelfstandig hare kerkbesturen kiezen en hare predikanten beroepen mag, zoo lang verkeert zij in den slaafschen toestand, onder heerschappij voerende voogden en verzorgers, op wier benoeming eu zamen- stelling zij geen den minsten invloed kan uitoefenen. Uwe vergadering heeft in deze gewigtige aangelegenheid van meer gemeld art. 23 de kerkbesturen geraadpleegd, doch niet de gemeente. Nu komen uit de gemeente stemmen tot Uwe vergadering, welke roepen: Geef ons wat ons toekomt; laat de gemeente tot haar regt komenen verhinder haar niet langer om als een levende gemeente van Christus hare ker kelijke belangen te behartigen, dan zal zij belang stellen in haren Kerkeraad, die door haar gekozen, lief hebben den pre dikant die door haar beroepen is; dan zal zij aan alle hoo- gere en lagere kerkbesturenzamengesteld uit hare mannen door een naauwen band van vereeniging verbonden zijn, en het kerkelijk leven in de Vaderlandsche gemeente zal weder opluiken en zich verheffen zal zich krachtig naar buiten ver- toonen om achting en eerbied in te boezemen aan alle zuster- gemeenten. De ondergeteekenden vertrouwen dat deze stemmen uit de gemeente niet te vergeefs tot Uwe vergadering zullen gerigt zijn. Zij hebben gelijktijdig zich laten hooren bij Z. M. den Koning, opdat onze kerk, ingevolge de Grondwet, gelijkelijk met andere kerken in ons Vaderland moge losgemaakt wor- den van alle bandendie de bij de Grondwet geproclameerde scheiding van Kerk en Staat nu tot onwettige banden gemaakt heeft. Een afschrift van hun adres aan Z. M. den Koning voe gen de ondergeteekenden hierbij, met het instantelijke ver zoek, dat Uwe vergadering daarin met de ondergeteekenden moge medewerken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 51*. de9 avonds te 8 uur 46°, te 10 uur 46*. Vrijdag morgen te 5 uur 45°, 'e 8 uur 48', te 12 uur 52°, 's namiddags te 4 uur 50°. Brieven uit Rome melden dat de jonge Mortara zich nog steeds bevindt in het Collegie van Petrus, en dat hij be last is geworden om ter gelegenheid van een onlangs gevierde plegtigheid namens zijn medescholieren den Paus hunne gemeen schappelijke gelukweuschingen aantebieden. De tentoonstelling van tot het hondenras behoorende dieren, in het begin der maand Mei in den acclamatatietuin van het Bosch van Boulogne te houdenbelooft even talrijk als schoon te zullen wezen. Meer dan acht honderd honden zijn reeds voor dezen wedstrijd ingeschreven, waarbij eeuige volledige troepen van de schoonste jagthonden zijn zullen. Onder het gezelschap dat onder directie van den heer Rogier te Parijs de Italiaansche opéra zal bespelenbevindt zich ook een Nederlandsche kunstenares Mej. Sidonie (van der Beek) die sedert eenigen tijd te Madrid met grooten bij val optrad. Te Parijs zullen eerlang proeven op groote schaal met de electrische straatverlichting worden genomen. Het plan be staat, om de geheele avenue de l'Impératricedoor middel van toestellen die boven op de zegeboog de l'Etoile zullen geplaatst wordenzoo te verlichten. De gravin de Chevigné is te Reims overleden. Zij was de eenige dochter van Madame Cliquot, een der grootste in- dustrieele celebriteiten in Frankrijk. De oorsprong van het enorme fortuin, door deze familie gemaakt, en dat men ge rust op 15 millioen kan schatten, dateert van het eerste Kei zerrijk. Tijdens het continentaal stelsel namelijk, slaagde een met Champagne-Cliquot geladen schip er inom aan de waak zaamheid der vijandelijke eskaders te ontsnappen en zijn lading gelukkig in Rusland binnen te brengen. Deze werd met graagte ontvangen en met smaak uitgedronken en sedert dien tijd heeft men in Rusland niet anders dan Champagne-Cliquot wil len drinken. De wijn wordt in Frankrijk niet verkocht; om er daar van te gebruikenmoet men dien uit Duitschland laten terug komeD. Naar wij vernemen, is door den heer Jean Best te Parij» octrooi gevraagd voor een uitvinding, om aan de moderateur- lampen zoodanige verbetering aantebrengendat zij beter dan de bestaande voor het branden van gazoliën geschikt zijn. In de steenkolenmijnen van Grand Croix bij Rive de Geer heeft den 20sten een gazontploffing plaats gehadterwijl een groot aantal werklieden zich aan den arbeid bevonden. Reeds waren hij het afzenden der berigten 21 lijken opgehaald en men was nog met nasporingen bezig. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend; er is een onderzoek ingesteld. Te Leeds is Woensdag avond onder voorzitting van den mayor een openbare vergadering van Polen-vrienden gehouden. Generaal Zamoyski hield een aanspraak tot de aanwezigen. Met algemeene stemmen werd het besluit genomen om te pro testeren tegen de Russische barbaarschheid en om bij de Brit- sche regering aantedringen op het afbreken der diplomatieks gemeenschap met Rusland. Een der belangrijkste werken voor de uitbreiding van den sedert kort in Londen bestaande onderaardschen spoorweg, te weten de groote tunnel in den heuvel van Sydenham, op welke het glazen paleis gebouwd, is dezer dagen voltooid. Ver leden Vrijdag is die tunnel, welke een lengte van 2200 yards heeft en 182 voet onder d^en top van den heuvel ligt, met goed gevolg door een spoortrein bereden. De Maarschalk Pelissier zal in Algerië waarschijnlijk door den generaal Montauban worden vervangen. voor de Huishouding bij een bejaard HEER of DAMEeene fatsoenlijke JUFVROUW, P. G., ten volste bekwaam het bestuur eener deftige Huishouding op zich te nemen. Op groot salaris zal niet gelet worden. Adres: franco brieven, Letters C. C. Bureau van dit Blad. De DIJKGRAAF van RIJNLAND brengt ter kennis van de Ingelanden van het Hoogheemraadschap, dat erop Woens dag 29 April a. s., des voormiddags ten tien ure, eene Vereenigde Vergadering zal wor den gehoudeD. De Dijkgraaf, H. C. J. HOOG. UITVOERING VAN HET ORATORIUM SOLISTEN, Mejufvroun J. WEYRINGER, de Heeren. C. SCHE[0ER en F. M. DALLE ASTE. Koor en Orchcst zullen uit omtrent 300 uitvoerenden zijn zamengesteld. Directeur de Heer JOH. J. H. VERHULST. Toegangkaartjes a ƒ2.20 en Tekstboekjes (met metrische Vertaling van Dr. J. P. HEIJE) 25 Cents zijn verkrijgbaar aan het Lokaal van bovengenoemde Sociëteit en op den avond der uitvoering aan de Zaal. O O VAN" VAN Op vertoon der Toegangkaarten zal men vau 1 Mei af aan het genoemde Lokaal plaatsen kunnen bespreken. Aanvang half acht ure. Ingang Ve»txijdt.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3