Binnenlandsch Nieuws. der kinderen Israels. Zoo zal ook de triomfzang in het nieuw Jeruzalem wezen. Daar geen Mozes, geen Luthergeen Whit field meer, of den lof gezongen van eenig ander uitverkoren vat: als de zon opgaat, verdwijnen de sterren; maar Jehovah, niets dan Jehovah; maar alles versmolten in den lof des Eeuwigen, in het dankakkoord des alleenprijzenswaardigendie ons gewasschen heeft van onze zonden door zijn bloed. De redenaar eindigde welsprekend met de tegenstelling van den zang van Mozes en het behouden Israël aan den eenen de vloekkreeten en het kermen der wanhoop aan den anderen kant van den met zijne legermagt omkomenden Pharao. Oriep hij uit, mogt eenmaal de zegezang ter eere van het Lam door u allen worden aangeheven en niemand bet vergetendat er tegenover deze Hemelsche muziek andere toonen staanhet tandgeknars en nooit eindigend geklaag dergenen over wie de wateren van Gods wraak zich onherroepelijk gesloten hebben Ziedaar een onvolledig en hoogst oppervlakkig berigt om trent een man, die tegenwoordig in hooge mate de aandacht trekt. Ongelukkig zijn doorgaans de brieven, welke men al voortreizende schrijftvan geen anderen aarden de eene dag verdrijft, ten gevolge der uiteenloopende onderwerpen, waar mede zich de geest moet bezig houdende indrukken in voor vallen van den vorige. Bedaard en fatsoenlijkgelijk te Londen overal, ging de menigte uiteen, de policemen bestuurden alles ten beste en de orde en geleidelijkheid waren onberispelijk. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Sommelsdijk B. M. Perk en van Maasbree Mr. J. M. L. H. Clercx. Te Gouda heeft de plaatselijke commissie tot oprigting van een Nationaal gedenkteeken voor November 1813 beslo ten tot het indienen van een adres aan Z. K. H. Prins Fre- derik met verzoek de hoofdcommissie met 30 leden uit de voornaamste gemeenten aantevullen. Wij vernemen thans dat de Tweede Kamer der Staten- Generaal zal worden bijeengeroepen tegen Dingsdag 5 Mei aanstaande. Ten gevolge van het ontslag door den heer H. P. van den Dries, als lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal genomen, zullen de Provinciale Staten van Noord-Brabant, overeenkomstig art. 89 der kieswet, binnen den tijd van 30 dagen buitengewoon worden bijeengeroepen tot aanvulling der opengevallen betrekking. Heden Donderdag heeft de Hooge Baad, recht doende in cassatie, uitspraak gedaan in de zaak van J. H. Wartjouw eischer in cassatie, tegen Dr. G. W. A. Plaat en H. Zaal berg qq., verweerders, betreffende de uitzetting van den eischer uit het Zions-hofje alhier. De Raad heeft de voorziening in cassatie verworpenmet veroordeeling in de kosten. Volgens in omloop zijnde geruchten zal er eerlangwaar schijnlijk tegen Junij aanstaande, een reorganisatie plaats heb ben bij het departement van Binnenlandsche Zaken op gelijke wijs als dit onlangs bij de departementen van FinantiënMa rine en Justitie enz. het geval is geweest. Men verneemt dat de dertiende algemeene vergadering der broederschap van notarissen in Nederland zal gehouden worden te 's Gravenhage den 22sten Junij 1863, onder voor zitterschap van den heer H. van Beijn Cz., aldaar. Te Amsterdam is 11. Dingsdag tot stand gekomen een algemeene maatschappij voor handel en nijverheid. Aanzienlijke mannen der Amsterdamsche beurs hebben zich met de bestu ren der groote buitenlandsche credietinstellingen vereenigd en het maatschappelijk kapitaal vastgesteld op 40 millioenwaarvan de helft wordt gestort en reeds is geplaatst. Zij heeft ten doel zonder zelf handel te drijven, groote ondernemingen op het gebied van handelnijverheid en publieke werken te bevorderen en te ondersteunen, zoowel hier te lande als in de Overzeesche bezittingen. Het voorzitterschap van het bestuur wordt bekleed door den hper F. van Heukelom, president der Kamer van koophandel te Amsterdamde heer Isaac Pereire te Parijs is vice-president. De Provinciale commissie van onderwijs in Zuid-Holland heeft gedurende de laatste dagen geëxamineerd: Voor de vakken van het lager onderwijs: hoofdonderwijzers, geëxamineerd 28, toegelaten 14, afgewezen 14; hoofdon derwijzeressen geëxam. 4, toegel. 4; huisonderwijzers geene; huisonderwijzeressen, geëxam. 1, toegel. 1; hulponderwijzers, geëxam. 52, toegel. 30. afgew. 22; hulponderwijzeressenge- exam. 22, toegel. 13, afgew. 9. Meer uitgebreid onderwijs volgens art. 1: Fransch: onder wijzers, geëxam. 40, toegel. 10, afgew. 30; onderwijzeressen, geëxam. 20, toegel. 14, afgew. 6; Engelsch: onderwijzers, geëxam. 16, toegel. 7, afgew. 9; onderwijzeressen, geëxam. 22, toegel. 13, afgew. 9; Hoogduitsch: onderwijzersgeëxam. 17, toegel. 10, afgew. 7; onderwijzeressen, gecxam. 7, toe gel. 2, afgew. 5, Wiskunde, onderwijzers geëxam. 20, toe gel. 8, afgew. 12; Teekenen, onderwijzers, geëxam. 1afgew. 1; Landbouwkunde: onderwijzers geene; Gymnastie geene; Handwerken: onderwijzeressen, geëxam. 16, toegel. 16 (waar van 1 alleen in die van smaak). Voortgezet onderwijs volgens art. 72: Franschonderwijzers geene; onderwijzeressen geene; Engelsch: onderwijzers geene; onderwijzeressen geene; Hoogduitsch: onderwijzers, geëxam. 1, toegel. 1; onderwijzeressen geene; Wiskunde: onderwijzers geene; en Natuurkunde: geëxam. 2, toegel. geene, afgew. 2. Te zamen 269 geëxamineerden143 toegelaten en 126 af gewezen. Wij vernemen, dat onder de gelukkigen, die een acte van toelating verkregen hebben als onderwijzer in het Fransch, ook behoort onzen stadgenoot N. L. Verlint, kweekeling aan de bijzondere school van den heer Kneppelhout op de Pieters kerkgracht die tevens als hulponderwijzer aan de vereischten van het examen heeft voldaan. Men verneemt uit 's Hage, dat er een menigte adressen worden geteekend gerigt aan de aanstaande Algemeene Synode der Nederl. Herv. kerk, waarbij ernstig wordt aangedrongen om met 1°. Januarij aanstaande intevoeren de rechtstreeksche verkiezing van kerkeraadsleden door de leden der gemeente, gelijk bepaald is bij art. 23 van het Algemeen Reglement in 1852 vastgesteld, maar waaraan tot nog toe geen uitvoering is gegeven. Naar wij vernemen is de heer Jhan door het gemeente bestuur van 's Gravenhage benoemd tot orchest-diricteur van het Fransch tooneel voor het speelsaisoen 18631864. Dingsdag brak een vreesselijke brand uit in de schuur van Lubbert Jansen, landbouwer, wonende aan den Benne- komschen weg te Wageningendie weldra zoo in hevigheid toenam, dat, vóór de ter hulp gesnelde brandspuiten ter plaatse aanwezig waren, het huis en de schuur geheel waren verbrand; op eenige meubelen na heeft men niets kunnen redden. Ze ventien stuks hoornvee, welke meerendeels aan een koopman uit Arnhem in eigendom toebehoordenzijn in de vlammen omgekomen. Naar men verneemt was het huis en de inboedel verzekerd bij de Tielsche assurantie-maatschappijhet vee was daaronder echter niet begrepen. Dingsdag avond omstreeks 9 uur ontstond te Enschedé brand in een wijk van arbeiderswoningen, genaamd deKrim, die bij den laatsten brand van 7 Mei 1862 gespaard zijn ge bleven. De brand had aanvankelijk een zeer dreigend aanzien doch bepaalde zich, door snel toegebragte hulp en de activiteit van policie en brandweer, tot 16 a 17 woningendie alle aan elkander gebouwd waren. Omstreeks 11 uur was men het vuur meester. Tengevolge der kennismaking met de petroleum, circu leert te Alkmaar een voorstel van gazverbruikers aan de gaz- fabriek om: of de prijs van f 6 op 4 per duizend voet te stellen, of de meter te doen weghalen. Bereids hebben 150 personen geteekend. Door den kerkeraad der Hervormde gemeente te We- meldinge is beroepen Ds. A. Mac Phersonthans predikant te Nijkerk op de Veluwe. Dit is het vijftiende beroep dat door dien kerkeraad in dezelfde vacature wordt uitgebracht. Beroepen tot predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Monnikendam Ds. J. van der Ploeg, thans te Baard.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2