N*. 973. Vrijdag 24 April. A°. 1 LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie raaandeu. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels f 0.75. federe regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten vau 1-4 regels ƒ0.90. tedere regel meer 15 Cts. Uekendinakiugeu van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maan lag ochteuds 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; vaa Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u.; 'smiddags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 9 u. 30 m. ar. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vaa 111 uur. - Bureauder Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is ts spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsan dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 's Rijks Direote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9J uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Spurgeon. (Slot.) Spurgeons manier isgelijk gij bespeurtzeer vrijzeer populair en gemeenzaam, zoo zelfs, dat menigeen gedurende de preek somtijds niet kon nalaten te gliralagchen maar hij is nooit eigenlijk gezegd plat en altijd vol hoogen ernst en dringenden ijver. Zijn Engelsck is duidelijk en eenvoudig, zijn zinsnede kort, zijne uitspraak fraai, zijn dictie rijk, zijne elocutie gemakkelijk. Hij spreekt natuurlijk uit het hoofdmaar zijn vorm en zijne uitdrukking weigeren nooit hunne dienst en in woorden en gebaren ligt eene ongemaaktheid eene on bestudeerdheiddie innemen en boeijen. Zijn stem heeft al de kracht en frischheid en neemt ongezocht de welluidendste buigingen aan. Hij zou, geloof ik, haar daarom ook minder luid behoeven uittezettenwaardoor er wel eens iets schors in het geluid komt of liever eene door prikkeling te sterke en daardoor min of meer belemmerende slijmafscheiding, maar het timbre van het orgaan zelf wordt er nooit door aangetast. Toen ik mij andermaal naar Surrey-hall begaf, was de aan drang zoo geweldig, dat de policie, uit vrees voor ongelukken, het kort na onze aankomst geraden vond de toegangen van den tuin voor later aanspoedenden te sluiten en niemand, voorzien van tickets of niet, meer binnen te laten. De leerrede was toen geheel symbolisch: het lied van Mozes de typehet zinnebeeld van het lied des Lams in het nieuw Jeruzalem. Het lied van Mozes, aangeheven door Israëlont slagen uit de banden der Egyptische slavernijgaande naar Kanaan, bet land der vrijheid, en zijne laatste vijanden ziende het lied van het Lam, gezongen door Gods volk, ontslagen uit de slavernij der zondenmet het Hemelsche Kanaan voor zich, terwijl de laatste vijand verslagen ligt. Het onderwerp was gezocht, maar de behandeling en vooral de uitvoering maakten veel goed. De tekst wasEn zij zongen het gezang van Mozesden dienstknecht Godsen het gezang des Lams zeggende: Groot en wonderlijk zijn Uwe werkenHeeregij almagtige God! rechtvaardig en waarachtig zijn uwe wegen gij Koning der heiligen. (Openbaring van JohannesXV: 3.) Hier en daar liet Spurgeon allersmaakvolst de aesthetische en muziekale schoonheden van den zang van Mozes uitkomen. De volgende zinsnede trof mijzij trokken moedig de zee in met wapperende vaandelen met slaande trom en schette rende trompetten, met hunne wagens en paarden, en dachten aan geen gevaar, toen eensklaps God zonder eens van zijn troon op te rijzen, door de enkele kracht zijner kalme majesteiten het onmerkbare geblaas van zijn neus, de kristallen water muren over hunne hoofden deed wederkeeren en het paard met zijn ruiter in de zee wierp. Spurgeon toonde ook de overeenkomst aan tusschen de kinderen Israëls na het droog voets overtrekken der zee en van Gods Israel op aarde. Een maal wordt het lied van Mozes hierboven voortgezet. Ook nu hebben de uitverkorenen strijd te voeren tegen onderscheidene vijandenmaar aan gindscbe zalige kusten zal er geen strijd meer wezen en de laatste vijand zijn te niet gedaan. Stichtelijk in den meer beperkten zin is Spurgeon eigenlijk niet, hij is meer krachtig dan gemoedelijk, hij spreekt meer tot de verbeelding dan tot het hartmaar hij heeft verruk kelijke oogenblikken. Ik herinner mij o. a. de schildering van het slagveldals al de vijanden van Jehovah verslagen zijndan gaat hij in zijn spreekgestoelte rond en hij noemt ze bij name. Hier liggea ze allen bevrozen in den dood, roerloos in den schrik; hier het ongeloof, daar de wereldzin, ginds, hij die twistte met God en den Heer dorst uitdagen. De groote schaar der we- derspannigen ziet hij in de toekomst nedergeworpen over de aarde, en enkel door zijne uitvoering gaat er voor uw geest een fantastisch tafereel op; dan eens schiet de maan hare stralen over het vreesselijke feitdan weder aanschouwt ge eene reusachtige, zwarte kunstprent, of staat ge voor eene half-Byzantynscbe fresco van Giotto of van Cimabue. In Mozes lied geen woord ter zijner eigene eer of ter eer

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1