N°. 972. Donderdag 23 April. A° LEIDSCH DAGBLAD Ueze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en ko9t voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 iu de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mer8 Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgeionderd de Zondag 5 u.; rttm Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u.; 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Iadisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 9 u. 30 m. av. Zittiagen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vaa 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnscn dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. ipurgeon. II. De openbare ochtenddienst begint te Londen overal ten elf uur. Van Itegentstreetwaar wij wonen, tot de Surrey-gardens is minder dan een half uur rijdens, maar toch kwam het rij tuig reeds ten half tien voor. De buurt der tuinen genaderd kondigen deze zich al spoedig aan door de lange reeks van rijtuigen van allerhande soort, van de aristocratische koets met staatsiebok tot da plebeïsche caben aan den ingang ziet men de gretige toehoorders bij honderden en met snellen tred de lanen binnenstappen, terwijl men geheele drommen ongeluk- kigen opmerkt, die wezenlijk gevaar loopen tegen de geslotene hekken te worden dood gedrukt. Om van dit gedrang reden te gevenmoet ik beginnen met u eenig denkbeeld te geven van de bij een zoo aanzienlijken toevloed noodige voorzorgen welke zijn genomen geworden. Toen namelijk de toeloop in derdaad zorgwekkend werd, verzon men er op, tevens met het doel dezen zoo mogelijk eenigzius te doen verminderen geld in ruiling van enkele voorregten te vorderen hetgeen in de Engelsche kerken anders geene gewoonte is: men gaat maar zitten door twee soorten van tickets uit te geven bij onderscheidene boekverkoopers verkrijgbaar, tickets van f 3 voor de platform, en van twaalf stuivers, die enkel regt gaven van vrijen toegang, beide geldig voor eene maand. De overigen waren het publiek, te weten degenen, die, van geen ticket voorzien geduld moesten hebben tot de deuren zou den geopend worden. Na een vijftig passen den tuin binnen te zijn, vindt men een pad links, door de heg gebroken; aan den eenen kant een biljet, waarop met groote letters te lezen staat: for tickets only aan den anderen een wakende engel, in de gedaante van eene policeman; en langs veelkleu rige aankondigingen van ices, refresliment-rooms en concerten van Jullien, langs allerlei uithangborden van wereldsche ge nieting en kwakzalverij, stapt men naar de uitgestrekte zaal. Het was kwart over tienennog drie kwartier alvorens de dienst een aanvang zou nemen; evenwel scheen ze reeds ge heel gevuld, ik zeg, scheen, want er stroomden na ons hon derden aanhoudend binnen; de hoofden pakten maar wat meer tegen elkander, maar aan zitten was geen denken meer. Gelukkig was ik er in geslaagd een plekje in te nemen, van waar ik den prediker behoorlijk zou kunnen zien en verstaan en dank zij eene uitmuntende ventilatie, was er voor be- naauwdheid geene vrees. Waar ik de oogen sloeg, geen hoekje dat niet geutiliseerd was, geen uitspaarseltje dat niet was be zet. Beneden wiegelde het als eene zee; de eerste galerij, wie weet hoe vele rijen diep, hoofd aan hoofd; de tweede het zelfde. Was er eene derde? Uit hoofde ik juist onder de ga lerijen stondkon mijn oog het plafond der zaal niet berei ken. Op de platform was de zoogenaamde pulpit geplaatst, zoo hoogdat een trap er naar toe leidde. Het had iets ik kan het niet beter uitdrukken, van eene soort van vierkant, gebruineerd houten schuthoken van onder halverwege met roode stof bekleed. Om dien zonderlingen stoelniet ongelijk, verbeeld ik mijaan de befaamde penwaarin de dames op koningin Victoria's [drawingroom plegen te worden opgesloten en welke zij dezer dagen zoo onfatsoenlijk overklommen groepeerden zich en stalden zich de drie guldens plaatsen uit, die de gedaante van elegante heeren en dames van de mode, de oudsten de elegantsten, hadden aangenomen. Daar de stoel natuurlijk zooveel mogelijk naar voren was gebragtzouden de meesten van hen den redenaar eigenlijk niet naar de voordee- ligste zijde waarnemen en was hun voor- eigenlijke en achterregt. Zoo stonden wij daar geduldig te wachten toen er eensklaps een geruisch en geschuifel door de zaal ginghetwelk iedereen het hoofd deed omkeeren alsof er iets onrustwekkends gaande was. Het waren de hekken, die geopend waren geworden, waardoor het publiek gelegenheid vond binnen te stroomen, maar hoe het plaats trof is schier onbegrijpelijk. De koppen drongen maar weder een beetje digter tegen elkander aan. Men stond in de portalenweldra buiten deurenwant meer dan negen duizend zielen waren vereenigd, daar het bekend is, dat de zaal geen grooter getal kan bevatten. In iedere kerk gaat in Engeland terstond den hoed af; kenschetsend was zulks hier bij niemand het gevalde Surrey-gardens toch hield niemand voor een kerkgebouwzoolang Spurgeon niet was opgetreden. Precies ten elf ure verscheen hij. Plotseling verving de diepste stilte het gemurmel en alle hoofden ont blootten zich. Ik verbeeldde mij een candidaat in de Godge-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1