N°. 970. Dingsdag 21 April. A°.W8;63.r f LEIDSCH DAGBLAD. Prijs der Advertentiën 1-6 regels ƒ0.76. Iedere regel meer 12{- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 3 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 van Amsterdam (Beerebijt) naar Leideu dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbus lig tin gen aan de Lakenhal, Katoeufabrlek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 8 u.; 'smiddags te 12 u., 's uamiddags te u. 15 m. 'savouds te 8 u. 15 in. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marsailla, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorrreg-Telegraaf dagelijks vau 8 uur 's m. tot 9 u. 30 ra. a*. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van fabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vaa 11l nur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- eu Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur eu vau 36 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Morti mers Vijf Cents. Ipurgeon. I. Niet onbelangrijk schijnt het ons toe, al was het slechts om de nieuwsgierigheid te bevredigeniets te vernemen be treffende den Engelschen prediker, die Nederland een bezoek gevende, ook binnen Leiden zijn gaven zal doen hooren. Daar toe is het meest dienstig een onzer stadgenooten te laten spreken die bij zijn bezoek van Londen in de maand Junij des jaars 1857 in de gelegenheid was dien prediker te hooren en wiens oordeel geen geringe waarde heeft, omdat zijn op merkingen getuigen van den diepen blik dien hij slaat in het geen hij ziet en waarneemt. Wij ontleenen de volgende bij zonderheden uit de Gemeenzame brieven van den heer Knep- pelhout, en wel uitsluitend wat dien prediker betreft uit diens in het licht verschenen brief van 14 Junij 1857. «Het is natuurlijk, dat in een stad als Londen een geheel leger van predikanten bestaatalle rigtingenalle partijen alle schakeringen van het protestantisme toegedaan en hunne kudde langs verschillende wegen geleidende naar dezelfde wa teren. Doch Spurgeon is de man, naar wien ieder vreemdeling terstond wordt verwezen, als zijne geestelijke behoefte iets bui tengewoons hooren wil. Victoria niet te hebben gezien zou er nog even door kunnen, maar bij den clerical lion niet ter kerk te zijn geweest. De staal draagt natuurlijkerwijze zorg voor hare evangelie leeraars. Die niet tot de Staatskerk behoort beproeft den 'weg van zijn geluk. Ik kan het niet beter zeggendan dat hij zich, even als een jong doctor of advocaat, neerzet als dominé en ziet of hij praktijk kan krijgen. II ouvre boutique, huurt namelijk een kapel en moet het wagen of hij er in slagen zal klanten te trekkente weten menschendie naar hem luisteren willen. Het komt dus voornamelijk op talent aan. Of er misschien niet wel eens ongeoorloofde middelen gebezigd worden, om onder de aandacht der menigte te gerakenzou ik niet durven beslissen: de menschelijke natuur is zwak. Doch, bij het talent, dat de jeugdige prediker ontwikkelt, komt nog iets anders zeer noodzakelijks; zaak is het namelijk en voornamelijk, dat zijn hoorders volgelingen worden, dat ze hem lief leeren krij gendat zijn toespraak niet on vruchtbaar blijkt, dat zijn troost, zijn raad, hem als den waren christen en herder toonen en hij zich alzoo langzamerhand een vaste kudde verwerft, die zijne stem hoort en kent, en hem, als de kapel voor de aanwas sende gemeente te klein is gewordeneen ruim en deftig kerkge bouw sticht, waarin hij zijn werk op aanzienlijker en uitgebreider voet kan voortzetten en optreden voor een talrijker schaar. In deze omstandigheden verkeert thans Spurgeon. Hij is een bap tist, een voorstander van den doop der volwassenen. Spoedig werd zijn kapel zoo veel te eng, dat er aan gedacht moest wordennaar een geschikter lokaalvoor Godsvereering be stemd en ingerigt, om te zien; Spurgeon kwam op den inval, de concertzaal der Surrey-gardens te huren en in dien tuin voor volksvermakelijkhedenin het gezigt van decoratieve rotsgevaarten en omgeven door reusachtige aanplakbiljetten van nachtfeesten, vuurwerken en muziekperformances, totdat zijne kapel, waarvoor nu reeds tot het bedrag van ƒ60,000 is ingeschreven, gereed zou wezen, op Amerikaanscbe wijze, zijn gewijde legertent opteslaan en de vaan van Christus te planten. Ziedaar nu het beginsel geroerd, waarvan ik hier boven sprak en door de high church thans aangenomen: kan de Heer ook elders gediend worden dan in tempels opzettelijk tot zijne ver eering ontworpen? Wij, Protestanten, zeggen ja! De Roomsch Catholieke is door de wijding aan zijne muren gebonden, en door het ostensorium, waarin de ouwel, Christus zelf, is ten toon gesteld, wordt de kerk, bij ons eenvoudig een bedehuis voor de verzamelde gemeente, wel degelijk de woning Gods, de tempel, waarin Zijne gestaltenis troont. Maar de Bijbel leert integendeel, dat de Heer niet woont in tempelen met handen gemaakt. De hagepreekers riepen hem aan onder den blooten hemel, in de vrije opene lucht, en wij weten, dat Hij in het midden is van hen waar twee of drie vergaderd zijn in zijnen

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1