Verneemt mendat die veroordeelde tegen dat arrest in cassatie is gekomen. gen door de Commissie van Fabricage terug genomen, om daaromtrent later een gewijzigd plan intedienen. Buitenlandsch Nieuws. Men verneemt, dat de knecht van van der Hoeven te 'sHage, die op vermoeden van brandstichting in verzekerde bewaring genomen was, Woensdag op vrije voeten is gesteld. Dezer dagen pleegde men te Maastricht bij een horo- logiemaker, een brutalen diefstal. Men vond 's morgens de deur opengebroken en een aantal gouden en zilveren uurwerken uit den winkel. De beroofde woning staat in het midden der stad en in een straat, welke zelfs des nachts zelden zonder passage is. Tot nu toe is het de politie niet geluktde daders opte- sporenvermoedelijk is het gestolene naar een naburige plaats vervoerd. De Bank van Leening te Amersfoort staat onder be heer van het Protestantsch Weeshuis aldaar en werkt met een kapitaal van 34000, opgenomen tegen een rente van 4 en 5 pCt. In 1862 werden beleend 45626 panden voor 89,302 en gelost 45915 panden voor f 89,624,40, terwijl zijn ver kocht 858 panden voor 2308,40, na aftrek der verloopen renten. De zuivere winst, of na aftrek der kosten van beheer, die 2449,61 beliep en der uitbetaalde renten van de opge nomen kapitalen, het overschot der intressen, die door de beleeners betaald zijn, beliep 628,146, waaronder f 151,53s wegens het niet afgehaald meergeld van de verkochte panden. De renten die van de beleeners geheven werden werden berekend tegen 15 pCt. van panden, waarop van 50 cents tot 60 is gegeven; 12 pCt. van 60 tot 100 en 7{ pCt. voor panden van 100 en daarboven. Men verneemt, dat met de onderneming van de heeren van Gend en Loos, te 'sHage zijn aangebracht twee prach tige pellikanen, bestemd voor den Zoölogisch-Botanischen tuin. Naar men verneemt is door den eigenaar der menagerie van wien onder het Buitenland melding wordt gemaakt, we gens het voorgevallene met den tijger, een aanvraag gedaan tot het bekomen van een standplaats voor de aanstaande 's Gra- venhaagsche kermis. Ook zijn er reeds meerdere dergelijke aanvragen geschiedt. Uit een plaats gehad hebbend wetenschappelijk onderzoek van de voornaamste middelen tot verlichting van kamers enz. is gebleken dat het gazlichtwanneer zij onder gunstige voor waarden verbrandt, en berekend tegen 6 de 1000 kubieke voetende goedkoopste lichtstof isdat daarop in prijs vol gen de aard- en schieferolieen de fotogeen 21 en raapolie zelfs 42 pCt. duurder is dan aardolie. Het branden van kaar sen is veel duurder dan olie en de paraffin kaarsen zijn niet veel goedkooper dau waskaarsen. Woensdag middag heeft te Arnhem een treurig onge val plaats gehad. Terwijl een vrouw aldaar zich een oogenblik had verwijderd, om water te scheppen, raakte het kleed der wieg, waarin zich een kind van 10 maanden bevondin brand tengevolge waarvan het kind zware brandwonden bekwam, en thans in levensgevaar verkeert. Den 13den dezer is door curatoren der Groninger Hoo- geschool, onder nadere approbatie, aanbesteed: het afbreken van de lokalenvroeger gediend hebbende voor de academi sche bibliotheeken het opbouwen ter zelfder plaats van een nieuw lokaal voor die bibliotheek. Minste inschrijver was A. J. v. d. Nap te Groningen voor 44,949. Uit 'sHage wordt gemeld, dat Woensdag 22 April aldaar in de Willemskerk zal optreden, de Eerw. heer Spurgeon. Zondag morgen had de bevestiging plaats van den uit Oud-Loosdrecht naar Zevenbergen beroepen Ds. J. Eigeman, die des namiddags zijn intreerede hield. Door het schoone weder uitgelokt, was ook van elders een zoo talrijke menigte opge komen dat het vrij ruime kerkgebouw allen niet kon bevatten. Heden, Vrijdag, hield alhier de plaatselijke commissie voor het Nationaal monument haar derde vergadering. Naar aanleiding van den brief van Prins Frederik waarbij de hoofd commissie wordt aangevuld, werden in den brief aan Prins Frederik, op de vorige vergadering vastgesteld, eenige wijzi gingen gebracht. Wij herstellen een onnaauwkeurigheid in de mededeeling van hetgeen de Gemeenteraad heeft besloten ten aanzien van het plan tot herstelling van den wal en de leuningen aan het Gangetje. Dat plan is wegens de daarop ingebragte bedenkin Berigten uit Suriname van 20 Maart 11. bij het depar tement van Koloniën ontvangen, behelzen dat rust en orde allerwege heerschen. Weder is een der wegloopers van de plan tage Rac-a-Rac uit het kamp achter die plantage terug gekeerd. De slaven schijnen ordelijker te worden naarmate het oogenblik hunner vrijmaking nadert. De ziekte onder de zee- en landmagt is van geen ernstigen aard. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 63°, des avonds te 8 uur 52°, te 10 uur 50". Vrijdag morgeu te 5 uur 49°, te 8 uur 52°, te 12 uur 57°, 's namiddags te 4 uur 54°. Omtrent de wijze van vechten der Polen wordt mede gedeeld, dat een corps van 2000 man, waaronder 400 schut ters en 200 ruiters zich nabij Konin bevond, de overigen waren met zeissen gewapend. In het gevecht werden de schut ters op de zoom van een bosch geplaatst, gedekt door de, boomen. Zij schoten de eerste maal op 300 passen afstauds, vele Russen vielenmaar bij het tweede salvo vielen de zeis mannen op den vijand aan. Nadat die aanval een 20 minuten heeft geduurd, wordt de aftogt geblazen en verstrooit zich de bende, onverschillig of zij overwonnen heeft dan niet, om zich elders weder te vereenigen. Die schermutselingen kosten de Russen veel volk en daarom verliezen zij over het algemeen meer dan de Polen. De Koning van Pruissendie na zijn laatste ziekte nog aan zenuwaandoeningen lijdt, zal, na eenigen tijd op het slot Babelsberg te hebben doorgebracht, zich in den loop van den zomer naar Baden Badenen in den herfst van daar naar Ostende begeven. Na de militaire inspectie in de provincie Pruissen, werwaarts zich ook de Kroonprinses begeeft, zal de Kroonprins de troepen in Pommeren en Silezie insgelijks in oogenschouw nemen. Van Leipzig wordt den 13den dezer geschrevendat de algemeene vergadering van de Gustaaf-Adolf-Vereeniging van 1 tot 3 September aanstaande te Lubeck zal gehouden worden. Volgens het dagblad van Posen heeft de Russische re gering aan het telegraafkantoor te Berlijn een som gelds aan geboden indien het zich verbinden wil om voortaan geen depêches uit Krakau of uit Posen meer te verzenden betref fende de Poolsche zaak. Indien dit berigt waar isdan moet men denken dat die depêches gewoonlijk de waarheid behelzen. Naar men verneemt, is de abt Dauphin aangewezen tot godsdienstonderwijzer voor den jeugdigen Keizerlijken Prins. Keizerin Eugénie moet met de grootste naauwgezetheid de preken gevolgd hebben, welke die abt gedurende de Vasten op de Tuilerien heeft uitgesproken. - Den balletmeester aan de groote opera, den heer Petitpas is opgedragen om den Kroon prins de eerste danslessen te geven. Over de Seine, tusschen Auteuil en Issy, zal een spoor wegbrug gelegd worden van een in Frankrijk vreemde con structie. De brug zal namelijk uit twee verdiepingen bestaan de bovenste voor den spoorwegde onderste links voor voet gangers, rechts voor rijtuigen. In de Rue de la Chaumière te Parijs heeft Woensdag een hevige brand gewoedwaardoor o. a. een groot fabriek- gebouw in de asch werd gelegdde schade wordt op een rnil- lioen begroot. Te la Bourdette, in Frankrijk, heeft het volgende feit plaats gehad: Zekere Antoine Adrien, oud 50 jaar, zat met zijn vrouw en kinderen aan tafel om het avondeten te ge bruiken. Zijn 20jarigen zoon maakte aanmerking dat zijn portie te klein was, waarop de vader driftig werd en zijn zoon met een stoel bedreigde. Deze greep een geweer, legde het op zijn vader aan en schoot hem dood. Toen de gendarmerie en een geneesheer aankwamen, jonden zij den moordenaar niet te huis. Men zocht hem overal en vond hem eindelijk in een naburig bosch, badende in zijn bloed, op den grond liggen. De ongelukkige had den zelfmoord gevoegd bij den vadermoord en zich een kogel door het hoofd gejaagd. Sedert eenige dagen bevindt zich te Béthuue de mena-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2