Binnen landsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. dacht spel, want hij gaf daarbij een stoot aan het fondament waarop tijn eigen bestaan rust, omdat het een anti-revoluti- onnair beginsel huldigde, terwijl de Kerkeraad heeft een revo lutionairen grondslag. Wij moeten dus den weg op dien de Ker keraad zijns ondanks aanwees en betrad, en die ook strookt met het recht en het belang der gemeente, om eenmaal te komen tot rust en orde uit een toestand van onrust en wanorde. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Winschoten Mr. E. Koning, thans griffier bij het kantongerecht aldaar en aan den heer G. H. A. Schöningh op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ontvanger der registratie en domeinen te Appingadam. Aan het voorloopig verslag omtrent het Hoofdstuk Ko- o nien wordt het volgende aangestiptEnkele leden beklaagden zich over de late indiening van dit voorstel. Een grooter aantal leden meendedat de nieuw opgetreden Minister bij deze ge legenheid een programma zijner regeringsbeginselen had moeten geven. Een niet minder groot aantal leden echter verzette zich tegen het denkbeeld om van den Minister een bepaald pro gramma van regeringsbeginselen te vragen. Zulk een programma was bij vroegere dergelijke gelegenheden noch gegeven noch verlangd. Het kon niet anders zijn dan een verklaring, vervat in algemeene bewoordingen, die juist daardoor aanleiding moest geven tot misverstand en tot strijdniet over zakenmaar over woorden; ja zelfs in de hand van politieke tegenstanders een middel worden kon om voor hem, van wien ze afkomstig was, een valstrik te leggen. De zienswijze van den nieuw opgetredenen Min ister over de hoofdpunten van koloniaal be heer was overigens genoeg bekend; wilde men vragen stellen dan moest dit bepaalde punten betreffen en zich niet in al gemeenheden verheffen. De verdere inhoud van het verslag loopt over eeii groot aantal punten van koloniaal beheer, zoo wel wat de cultures als administratieve punteu betreftwaarop nader in het breede zal worden teruggekomen. De toebereidselen voor het bal den 28sten dezer door Z. K. H. den Prins van Oranje in HD. paleis te gevenwor den met ijver voortgezet. Een aantal kisten met zijden gaas uit Frankrijk is reeds aangekomen. Naar de teekeningen te oordeelen zal het geheel, vorige partijen nog verre in pracht overtreffen. De salons worden gedecoreerd door den heer Sorel te 's Hage. De te 's Hage vergaderde afgevaardigden der Israëlitische gemeenten in Nederland hebben beslist, dat in hoofdzaak als beginselen worden aangenomen: 1°. dat de beide in Neder land bestaande Israëlitische kerkgenootschappen (Ned. Israël, en Ned. Portug. Israël.) onder eeu centraal bestuur zullen staanmaar 2°. dat elke gemeente het recht heeft zich aan de op het reglement gegronde kerkgenootschappelijke vereeniging te onttrekken of die te verlaten. Wij vernemen, dat door de Centraal-Spoorweg-Maat- schappij aanvrage om concessie is gedaan tot het aanleggen van een spoorweg, uitgaande van Amsterdam, over Naarden of Weesp en aansluitende aan haren nu bijna afgewerkten weg tusschen Utrecht en Zwolle. Met den aanleg van zulk een weg was de kortste route uit het Noorden verkregen en bij de activiteit door de genoemde Maatschappij aan den dag gelegd in 't afwerken van de lijn Utrecht-Zwolle, valt het niet te betwijfelen, of, wanneer eenmaal de concessie was verleend, zou ook de aanleg spoedig onder handen zijn genomen en - vlugger dan 't bij de Staats-spoorwegenalthans in 't Noor den nog ooit is gezien - tot stand gebracht. Zaturdag is een zoogenaamde klopjagt in de gemeente Steenwijkerwold gehouden ter gelegenheid van het St. Hu- bertsfeest, waarbij het een op de kostschool te Steenwijk lig gend jongeling is mogen gelukken twee vossen te schieten. Het gemeentebestuur en kerkvoogden der Hervormde gemeente van Rossom zijn in verzet gekomen tegen den ver koop der zoogenaamde geestelijke goederen ten behoeve van den Staat, zoodat weldra deze belangrijke eigendomsquestie voor den Hoogen Raad zal worden behandeld. Men meldt uit de gemeente Heineoord, dat door den heer A. Sparnaayhoofdonderwijzer aldaar, een plainte is in gediend aan den edel achtb. heer officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Dordrecht, ter zake een artikel voorkomende in het weekblad de Wekker, van den LOden dezer, N°. 15 en tot opschrift hebben: ^ontslag van den hoofdonderwijzer A. Sparnaay te Heineoord" en onderteekend Vogelsang, bur gemeester." Eenige dagen geleden werd uit een zoetwaterpomp in de gemeente Wieringerwaard opgepompt een levend botje, ter grootte van drie Nederl. duimen. Even opmerkelijk is het, dat er in een wiel, die vóór honderde jaren door een door braak in den Westfrieschen zeedijk onder Schagen ontstaan is, haring wordt gevangen, die geheel overeenkomt met den gewonen haring, maar niet zoo groot is. Deze waterkom is zeer diep en het water brak. In de Steenwijker-Courant werd onlangs medegedeeld, dat vele leden der Leidsche gemeente opzettelijk aan Us. van Gorkum (van Gorkom) hunne ingenomenheid hebben betuigd met zijn gepaste en echt christelijke toespraken bij de Avond maalsviering, welke plegtigheid door Z.Ew. met den meest mogelijken ernst werd bestuurd. Beroepen tot tweeden predikant te Katwijk aan Zee, Ds. G. Boer te Oudekerk aan den IJssel. Tot eersten predikant der Hervormde gemeente te Veen- dam is beroepen Ds. J. L. de Boer, Th. Dr. en tweede pre dikant aldaar. Beroepen bij de Doopsgezinde gemeente te Haarlem Ds. J. Hartog te Utrecht. De Leidsche Gemeenteraad heeft in de zitting van he denDonderdag, benoemd tot tweeden onderwijzer in de wis kunde aan het Stedelijk Gymnasium den heer J. van Loghem en tot tweeden hulponderwijzer op de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens W. J. Bonte; voorts besloten vergunning te verleenen tot het dempen van de sloot langs het Minnebroerspad buiten de Hoogewoerds- poort; terwijl met 12 tegen 11 stemmen is verworpen het voorstel van HH. Burgemeester en Wethouders, waaromtrent de stemmen in de vorige raadsvergadering staakten, maar met 13 tegen 10 stemmen aangenomen het voorstel der Commissie van financiën, om recht op pensioen toetekennen na een ver- pligte bijdrage der ambtenaren nader te regelen. De Raad heeft wijders afwijzend beschikt op een adresom den weg buiten de Wittepoort tot de Boschhuizerbrug te ver lichten; vervolgens Jhr. W. J. C. Rammelman Elsevier we derom voor den tijd van twee jaren belast met de beschrijving van het Stedelijk archief onder een nader te geven titelen de bestekken goedgekeurd tot vernieuwing van den wal en de leuning aan het Gangetje, alsmede tot het bouwen van een meisjes school en teekenschool op de Breêstraat naast de Waalsche Kerk. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 50°, des avonds te 8 uur 52* te 10 uur 50*. Donderdag morgen te 5 uur 49°, te 8 uur 56*, te 12 uur 68°, 's namiddags te 4 uur 64°. Berigten uit Polen meldendat de Russische politie tot dusver gemeene zaak met den opstand heeft gemaakt. Daar door zou bet te verklaren zijn hoe het komt, dat nog altijd niemand weet welke de leden zijn van het beruchte revoluti- onnaire committé en dat Russische spionnen op helder lichten dag in de straten van Warschau worden vermoord, zonder dat tot dus ver een der schuldigen kon worden opgespoord. De Russische regering wantrouwt thans haar eigen policie en heeft dientengevolge den kolonel Micbanow, directeur van policie te Warschau, ontslagen. Hij zal vervangen worden door ge neraal Lowszijn. Officieel is deze benoeming evenwel nog niet bekend. Uit Madrid wordt gemeld, dat het veelbesproken adres der 30,000 Protestantsche vrouwen ten gunste van Matamoras en de overige veroordeelden in de kwestie der bijbelversprei ding, den lOden dezer aan de Koningin is overhandigd, die het onmiddellijk aan den ministerraad moet hebben ver zonden. Te Praag heeft dezer dagen het laatste Duitsche lid van

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2