Buitenlandsch Nieuws. aan giften uit Neerl. Indie f 5025,08 en aan renten der gel den 385,31s dus in het geheel ontvangen bij de commissie 30629,02. Van die som, aan de firma de Heyder en Comp. uitgekeerdis afgestaan aan de werklieden te Enschedé 1000, en betaald aan de werklieden van de Leidsche katoenfabriek van 24 Dec. 1861 tot en met November 1862 17892,41 te zamen ƒ18892,41terwijl het overschot ten bedrage van ƒ11736,61 is gestort in de kas van het zieken- en ondersteuningfonds der werk lieden van de fabriek. Een zeer naauwkeurig en bijgehouden register, dat nevens de rekening was gelegd, behelsde de na men van al de werklieden, die ondersteuning genoten, met het bedrag van hetgeen ieder telkens wekelijks was uitbetaald. Die openbaarheid geeft veel licht tot de kennis van den om vang en de gewigtige beteekenis der fabriek, terwijl de vorm der verantwoording voor hen, op wien de pligt rust, - wat de ijverige commissie vrijwillig deed, - om te verantwoorden van hetgeen met giften is verrigt, een navolgenswaardig voorbeeld is. De commissie verdient de dank der burgerij en der beweldadigden in hooge mate voor haar trouw beheer en de firma de Heijder en Comp. voor de zorg door haar aan het welbesteden der giften ten koste gelegd. Uit Suriname wordt van den 2den Maart gemelddat den 27sten Februarij met de koloniale stoomboot Paramaribo de heemraad der divisie Beneden-CotticaA. Kennedy, ver gezeld van een detachement, sterk 50 mariniers en 30 jagers, onder bevel van den lsten luit. der mariniers Steyn Parvé, is vertrokken naar de plantage Kronenburg, alwaar ongere geldheden en verzet der slaven heeft plaats gehad. Den vol genden avond is de heemraad met het detachement in de hoofdplaats teruggekeerd, medebrengende 18 der belhamels, be nevens den bastiaan der plantage, om door het hoofd der politie te worden verhoord. Uit het weglooperskamp achter de plantage Rac-a-Rac zijn 4 slaven vrijwillig teruggekeerd, namelijk: Nicolaas en Johannes van de verlaten plantage Waterloo Dolfijn van den houtgrond Overtoom en Heintje van plantaadje Rac-a-Rac. Volgens ver klaring van laatstgenoemden moesten de nieuw aangekomenen in het kamp hard werken en zware straf ondergaan. De bas tiaan van plantage Rac-a-Rac, die het laatst naar het kamp was gevlugt, moet aldaar een geduchte geesseling ondergaan hebben. Indien men de verklaring van Heintje gelooven mag dan zou een strenge bewaking de oorzaak zijn dat niet meer wegloopers uit het kamp naar hunne plantagien terugkeeren. Naar men zegt is Heintje reeds naar zijne plantage opge zonden en zal dit insgelijks met de overigen geschieden. Luidens een met de jongste mail bij het Departement van Koloniën uit Suriname ontvangen berigtgedagteekend 7 Maart jl„ was de gezondheidstoestand onder de bevolking over het algemeen gunstig, doch waren er onder de militairen en de schepelingen van Zr. Ms. Marine vele zieken, die ech ter meest allen slechts aan katarrhale aandoeningen lijdende waren. Rust en orde zijn in de kolonie ongestoord gebleven. Alleen op de plantage Kroonenburg hebben eenige ongeregeldheden plaats gehad, bestaande in het uiten van beleedigende uitdruk kingen tegen een der administrateuren van die plantage. De rust is daardoor niet verstoord geworden. Er hebben geen weglooperijen meer plaats gevondenmaar wel zijn eenige wegloopers van ouden en meer recenten datum teruggekomen, waaronder 4 uit het kamp aan de Surnauskreek namelijk een van Rac-a-Rac, twee van Alliance en een van Vreeland. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 58°, des avonds te 8 uur 48°, te 10 uur 44". Vrijdag morgen te 5 uur 36°, te 8 uur 45°, te 12 uur 52°, 's namiddags te 4 uur 51°, te 5 uur 50° te 8 uur 47 te 10 uur 45°. Zaturdag morgen te 5 uur 40°, te 8 uur 51°, te 12 uur 56°, 's namiddags te 4 uur 50°. De directeur van policie te Aken heeft in het belang van het rookend publiek, ten einde bij het rooken van sigaren na- deelige gevolgen te voorkomenhet gebruik van een mondstuk dringend aangeraden, op grond dat hij dezer dagen 40 vrouwen en meisjes uit een sigarenfabriek heeft moeten verwijderen, die door een besmettelijke ziekte waren aangetast. Dr. Magne, geneesheer te Parijs, is plotseling overleden aan een beroertedie hem door schrik overkwamtoen hij ver nam dat hij de hoogste prijs uit een loterij had getrokken. Een tooneelspeler van een der kleine schouwburgen te Parijs is dezer dagen aangesproken tot betaling eener boete van 150 frs., volgens het reglement op de schouwburgen, door den echtgenoot eener tooneelpeelster. Bij dat reglement is be paald, dat wanneer op het tooneel moet worden gekust of aan het hart gedrukt, dit slechts in schijn mag geschieden, op bedreiging van 5 francs boete voor iedere kus en 2£ francs voor iedere omarming. En nu had de tooneelspeler 25 maal gekust en 25 maal omarmd. Hij erkende zijn schuld, maar verzocht in schikking te treden, omdat hij niet meer dan 100 francs 's maands inkomen had. Hij stelde voor de 25 gestolen kussen terug te geven, maar de 25 omarmingen a 2J francs te betalen. Op een verkooping te Parijs is een ledekant, dat door Lodewijk XVI aan den markies de Montcalm ten geschenke werd gegeventot zeer hoogen prijs voor de Koningin van Engeland gekocht. Er zijn in Engeland nieuwe gaztoestellen uitgevonden voor het damestoilet. Kleine gazbekken worden in duizenderlei vormen op het haar als kapsel geplaatst. Zij zijn geplaatst in keurig bewerkte doorzichtige bolletjes en verbranden nog geen twintigste gedeelte van een kubiek duim in een uur. De buisjes zijn van goud en verbonden aan een gouden reservoir, die onder de haarlokken van het achterhoofd verborgen is en door een stevigen kam wordt vastgehouden, welks bovendeel een rij vlammetjes vertoont. Door middel van een veer wordt aan den reservoir de noodige drukking medegedeeld. Alvorens de bal zaal intetreden opent mijnheer de kraan, steekt zijn gemalin aan en vertoont haar in dien schitterenden toestand aan het gezelschap. Het alluminiumdat slechts korten tijd en nog betrek kelijk zeer schaarsch in gebruik is geweest, zal waarschijnlijk nu de prijs van 60 per pond tot op even zoo vele shillingen is gereduceerd, tot meerdere doeleinden worden aangewend, te meer nogaangezien men sedert eenigen tijd zelfs de hoop koestert, dat men den prijs tot op dien van het ijzer zal kun nen verminderen. Tevens is men geslaagd, om door een ver menging met koper een zelfstandigheid te verkrijgen, die van goud hoogst moeijelijk te onderkennen is. Het verbruik zal dus meer en meer toenemen. Prins Alfred is vroeger dan was aangekondigd te Londen teruggekeerd. Dingsdag namiddag te 3 uur was hij te Dover aangekomen te 7 uur bevond hij zich te Windsor, waar zijn moeder hem op het trottoir van het station teederlijk omarmde. Z. K. H. zag er beter uit dan men na zijn langdurige ziekte zoude hebben vermoed. De commissarissen van de Londensche tentoonstelling hebben van den Keizer en de Keizerin van Frankrijk kostbare geschenken ontvangen. Aangaande het door een oorlogschip der Vereenigde Staten opgebrachte Engelsche vaartuig Peterhoff, wordt van de zijde der Unie beweerd, dat het de bouwstoffen voor het za- menstellen van een pantser- of ramschip aan boord had, en die niet te Matamoras, maar op een tegenover die stad gele gen punt, behoorende tot het grondgebied der confederatie, wilde ontschepen. OFFICIEEL KIECWS. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kantongerecht te Leiden op detr 30sten Maart 1863. 3 wegens het baggeren in den Rijn zonder consent. 15 wegens op de openbare straat zich in staat van kennelijke dronkenschap te vertoonen. 1 wegens zonder aangifte binnen deze gemeente te zijn verhuisd. 1 wegens zich binnen de gemeente te hebben gevestigd zon der daarvan aangifte te doen. 6 wegens het verontreinigen der straat. 1 wegens met ongedekt vuur over de straat te loopen. 1 wegens het laten liggen van een schuit met bagger gela den binnen de gemeente bij nacht.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2