N°. 958. Dingsdag 7 April. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft bij het wapen der infanterie benoemd 1ste reg., tot kap. 3de kl., de lste luit. W. A. baron Mulert tot de Leemkule, van het reg. grenadiers en jagers en op uon- activiteit gesteld de kap. P. M. van Gorkumvan het 5de reg. inf., in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Men verneemt, dat het Z. M. den Koning heeft behaagd een nieuw bewijs van belangstelling in de doorgraving van Holland op zijn smalst te gevendoor de somwaarvoor Z. M. in die onderneming deel had genomen, te verdubbelen. In verband met de betrekkelijk geringe deelneming, welke is te beurt gevallen aan de geopende inschrijving in de negotiatie ten behoeve der doorgraving van Holland op zijn smalst, wordt uit Amsterdam gemeld, dat een zeer krachtige partij uit den effecten hoek ter beurze die zaak stelselmatig tegenwerkt. Die tegenwerking zou haar oorzaak vinden in leed gevoel, dat de effectenhandelaren naar hunne raeening in deze le weinig zijn gekend, terwijl het voorloopig alleen op naam uitgeven der stukken - immers in ieder geval tot zij ten volle gestort zijn - en ten anderen de bepalingdat over het gefour neerde zoo lang de onderneming nog niet voltooid is, niet de gewaarborgde 4 j pCt. rentemaar slechts een beleenings- interest naar de gewone notering zou worden verstrekt, het misnoegen van den handel schijnt te hebben opgewekt. Door een en ander beweert men dat het effectalthans voorshands moeijelijk verhandelbaar zal zijn en bij gevolg weinig voordeel aan de mannen van de beurs belooft. De Burgemeester van Amsterdam is Vrijdag naar de re sidentie vertrokkentengevolge van Z. M. verlangen om met hem een onderhoud te hebben. Bij de plaats gehad hebbende verkiezingen voor hoofd ingelanden van Rijnland in den Haarlemmermeerpolder zijn verkozen: in het district Cruquius tot hoofdingeland de heer A. van Stralen en tot zijn plaatsvervanger de heer A. W. Muys- ken; in het district Lijnden tot hoofdingeland de heer H. F. Bultman en in het district Leeghwater tot hoofdingeland de heer S. de Clercq Wz. In de avondgodsdienstoefening van Vrijdag maakte Ds. Pantekoek, jongste leeraar te Schiedam, niet alleen bekend, dat hij een beroep had ontvangen tot herder en leeraar der Hervormde gemeente te Leeuwardenmaar tevensdat hq daarvoor beleefdelijk had bedankt. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Op- en Neder-Andel Ds. G. J. Gobius du Sart, thans teAr- nemuiden. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene gereformeerde gemeente te Sluis Ds. H. Renting te Middelburgte Baarland Ds. A. 't Hart te Zuid-Beijerlandte Haarlem Ds. J. Holster te Dinteloord en te Dalfsen Ds. A. J. Abels. Uit Rotterdam meldt men ons dat heden morgen het monument voor den geachten overleden P. K. Gorlitz op de begraafplaats onder Crooswijk is onthuld. In een sierlijke en welsprekende rede herdacht Dr. A. de Jager 's mans vele en uitstekende deugden als menschambts broeder, echtgenoot en vader te gelijkertijd een woord van bemoediging sprekende dat het eerste monument op dezen uitgestrekten doodenakker eener zóó uitgebreide stad, geweid was aan een onderwijzer der jeugd, een stand zoo vaak mis kend en kampende met zoovele moeijelijkheden. Na de onthulling van het monument voerden nog het woord de beer Heringa van Schiedam als schoolopziener van dit ge west, de heer L. van Koetsveld, als lid der plaatselijke school commissie, de heer Vos, als lid der onderw. vereeniging, ter wijl ten slotte de zoon des overledenen de heer F. H. Gorliu in eenige weinige woorden met een van aandoening bevende stem uitsprak, om allen zijnen dank te belnigen. Tusschen deze verschillende sprekers werd een toepasselijk zangstuk voorgedragen door de onderw. Zang-Vereeniging, zijnde woorden van heer L. van den Broekmuziek van Bel- tjens en geaccompagneerd door koperinstrumenten onder leiding van den heer J. van Weel. Uit de voor iedereen, die er belang in stelde, op het Raadhuis heden Zaturdag ter inzage gelegde rekening en verant woording is gebleken dat voor de noodlijdende werklieden der Leidsche katoenfabriek, tengevolge van den brand van 13 December 1861, was ingekomen uit de algemeene collecte bin nen Leiden f 5231,06, aan giften uit Nederland ƒ19987,56, LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12$ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten vau 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 CU. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 n. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 8 u.; 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's ra. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. •Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 unr. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks vau 81 uur en van 36 nur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 unr.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1